RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 62
Dla Karnawału na Śniegu - niebo łaskawe

Impreza pod patronatem dziennika internetowego PODHALE REGION. Stok Zadziału znowu mógł gościć Karnawał na Śniegu – już XIX, czyli rok przed jubileuszem. Tę wyjątkowo sympatyczną imprezę narciarską, o charakterze otwartym, organizuje co roku Towarzystwo Przyjaciół Dziecięcego Zespołu „Mali Śwarni”, przy wsparciu miasta Nowego Targu. Współorganizatorem jest nowotarski Oddział Związku Podhalan.

Śniegu dosypało akurat trzy dni przed Karnawałem, kiedy już mało kto wierzył, że nie jesteśmy zdani tylko na armatki. Halny się uciszył, niebo na ten czas pojaśniało. Przy lekko plusowej temperaturze warunki na pięknie wyratrakowanym stoku były więc znakomite.

Tego roku do udziału w slalomie zgłosiło się ok. 90 zawodników, podzielonych na cztery grupy wiekowe. Za regionalny ubiór każdy z nich mógł liczyć na bonifikatę czasową, toteż mniejsi i więksi startujący przywdziali serdaki, wełniane swetry, „bukowe” porcięta, „tybetowe” spódnice, półkożuszki. Kto nie miał narciarskiego sprzętu – mógł spróbować swoich umiejętności w zjeździe na workach. Małym narciarkom, śmigającym między tyczkami na slalomowej trasie, tylko furkotały spódnice od pędu.

Zawody, które są Memoriałem Władysława Sięki, tradycyjnie rozpoczął zjazd narciarzy z flagami polskimi i papieskimi. Potem frunęły w niebo czerwone baloniki z motywem parzenicy. Imprezie, jak zawsze, towarzyszyła muzyka „Małych Śwarnych”.

Tę pełną radości i zabawy, ale też sportowego zacięcia imprezę prawie 20 lat temu obmyślali śp. Maria Staszlowa z mężem Józefem. Na Karnawał do Nowego Targu – Miasta przyjeżdżali ochotnie zawodnicy nawet z Łącka i ze Śląska, a trafiało się, że i zza „Wielkiej Wody”. Tego roku XIX Karnawał ściągnął uczestników nie tylko nowotarskich, ale także z Rabki, Zakopanego, Laskowej, Rogoźnika, Ostrowska, Pyzówki, Klikuszowej, Waksmundu, Lasku, Skrzypnego, Trutego, Ludźmierza, Szaflar i Boru. Ponieważ „Mali Śwarni” gościli akurat „Leszczyniaków” - zespół z Lubelszczyzny - mogli z podhalańską młodzieżą rywalizować i bawić się także reprezentanci lubelskiego Koła Związku Podhalan: ze Świdnika i z Franciszkowa.

Każdego roku organizatorzy przypominają uczestnikom Karnawału na Śniegu, że nie w rywalizacji tu rzecz – choć wyniki są skrupulatnie liczone – ale chodzi przede wszystkim o tradycję, wartości, obyczaj, taniec, śpiew i uciechę.

Wszystko to – włącznie z dostępnym non-stop góralskim poczęstunkiem, uszykowanym przez gospodynie z nowotarskiego Oddziału Związku Podhalan i mamy startujących – mieli zawodnicy w obfitości. Nad częścią sportową i wynikami czuwał – jak i we wszystkich poprzednich latach – Andrzej Głodkiewicz. Na stoku doglądał startujących senior wśród goprowców i działaczy Związku – Józef Różański.

Rozbudzaniu zamiłowania do góralskiego stroju, tańca i śpiewu służył wybór „nojśwarniejsych” zawodników. O to, by nikt – nawet, jeśli nie stanął na podium - nie wyjechał głodny i bez pamiątki – postarali się organizatorzy, pozyskując wielu sponsorów jadełka, słodkości i nagród.

Galeria zdjęć: XIX Karnawał na Śniegu

Fot. Anna Szopińska

Print Informacja z dnia 15-02-2016, opublikowana przez: Mariusz Foryt była czytana 1531 razy
Źródło: www.podhaleregion.pl więcej z tej kategorii (www.podhaleregion.pl)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
SLE