RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 57
Niepodległościowa akademia i trzy odznaczenia
Niepodległościowa akademia i trzy odznaczenia
Fot. Anna Szopińska

NOWY TARG. W przeddzień 11. listopada, podczas akademii w Miejskim Ośrodku Kultury, odbyły się wręczenia trzech medali dla zasłużonych. Koncertowała Orkiestra Państwowej Szkoły Muzycznej.

W poczcie sztandarowym, wprowadzonym, jak co roku, na miejską uroczystość, strażników miejskich zastąpili już radni. Okolicznościowe przemówienie, skupione na trudnej polskiej drodze do Niepodległości, wolności i demokracji; ogromie ofiar i sile dążeń narodu – wygłosił przewodniczący Rady Miasta, Janusz Tarnowski.

Medale przyznane przez Kapitułę Honorową, na wniosek burmistrza Grzegorza Watychy, zostały wręczone uhonorowanym nimi osobom i instytucjom:

- Pani Agacie Michalskiej w podzięce za wielkie zaangażowanie na sportowej niwie, zwłaszcza w szkolenie najmłodszych i kilka lat prezesowania Miejskiemu Młodzieżowemu Klubowi Sportowemu Podhale w bardzo trudnym dla niego okresie

- Towarzystwu Bursy Gimnazjalnej na czele z panią prezes Danutą Hajnos

- nowotarskiemu Oddziałowi Polskiego Towarzystwa Historycznego, na czele z prezesem Robertem Kowalskim.

Wręczenia poprzedziło odczytanie laudacji przez wiceprzewodniczącego Rady Miasta, Grzegorza Luberdę.

Do b. pani prezes MMKS-u z gratulacjami i kwiatami pospieszyła delegacja najmłodszego hokejowego narybku.

Wszyscy odznaczeni dziękowali za docenienie i uhonorowanie ich pracy, wspominali też o swoich zamierzeniach, wtrażali wdzięczność dla swoich współpracowników.

Uroczystą akademię zakończył wspaniały patriotyczny koncert Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Nowym Targu, w wykonaniu Orkiestry po dyrekcją Marty Łapczyńskiej, zespołu Wokalnego pod artystycznym kierownictwem Ewy Kowalczyk i Chóru „Adoramus" z Rdzawki. Jako soliści wystąpili Emilia Żurek i Jakub Pawlik. Przy fortepianie zasiadł Marcin Zborek. Zabrzmiały kultowe dla niepodległościowego nurtu utwory: „Pąki białych róż", „Maki", „Ułani", „Marsz Sybiraków", „Pieśń Konfederatów Barskich", „Mury" ze słowami Jacka Kaczmarskiego, „Żeby Polska" Jana Pietrzaka. A przy „Pierwszej Brygadzie", ulubionej pieśni Marszałka i chętnie przez niego śpiewanej, chociaż ponoć muzycznego słuchu ani głosu nie miał wódz za grosz – wszyscy wstali z miejsc.

Poniżej – skrót laudacji wygłoszonych w uzasadnieniu przyznania odznaczeń:

Agata Michalska – wychowała się w rodzinie sportowej. Jej tata, Jan Łaś, był wiernym fanem „Szarotek". Mąż Jacek to były koszykarz Stali Stalowa Wola, AZS Kraków i nowotarskich Gorców. Obecnie trener unihokeja. Mają czwórkę synów, dwaj z nich też są hokeistami. Sama uprawiała sport - łyżwiarstwo szybkie. Od 9 roku życia była w sekcji KS Podhale. Potem uczyła się w zakopiańskiej Szkole Mistrzostwa Sportowego, ale przez ten czas reprezentowała barwy macierzystego klubu. Łyżwiarstwo szybkie uprawiała do studiów. Jest absolwentką AWF w Krakowie i skończyła dwuletnie podyplomowe studia biznesowe. Jak często mówi Pani Agata, jej hobby to sport w każdej postaci. Oprócz pasji, jaką jest angażowanie się od wielu lat w działalność na rzecz nowotarskiego hokeja, Pani Agata z ogromną przyjemnością oddaje się wędrówkom po górach i wspinaczce. Zdobyła szczyt Mont Blanc, Gerlach i kilka mniejszych.

Każdą wolną chwilę na nowotarskim lodowisku. W latach 2012-2015 pełniła funkcję prezesa stowarzyszenia Miejskiego Młodzieżowego Klubu Sportowego „Podhale" Nowy Targ. Należy podkreślić że działa w klubie charytatywnie, poświęcając się sprawom szkolenia młodzieży i działalności klubu z dużą determinacją i wielkim zaangażowaniem.
Efektem jej pracy było wyciągniecie klubu z najgorszej w historii degradacji, jaka mogła się przytrafić drużynie, z ekstraklasy po 57 latach nieprzerwanych występów i stopniowe wyciąganie klubu z zadłużenia, w jakie popadł w 2011 roku. Niewątpliwie największym sukcesem w tym okresie było zdobycie przez pierwszą drużynę Podhala brązowego medalu Mistrzostw Polski w sezonie 2014/2015. Do innych osiągnięć w działalności MMKS-u pod rządami Pani Michalskiej w minionym sezonie można zaliczyć:

- zdobycie trzeciego miejsca i brązowego medalu przez drużynę młodzików MMKS-u na Mistrzostwach Polski Młodzików
- zdobycie złotego medalu w unihokeju przez drużynę seniorek w Mistrzostwach Polski Seniorek i udział tej drużyny w Finale Pucharu Europy na Łotwie
-  zdobycie pierwszego miejsca – złotego medalu w unihokeju przez drużynę dziewcząt młodziczek w Mistrzostwach Polski Młodziczek
- zdobycie drugiego miejsca w unihokeju przez drużynę juniorek młodszych w Mistrzostwach Polski Juniorek Młodszych
- zdobycie trzeciego miejsca w unihokeju przez drużynę juniorek starszych w Mistrzostwach Polski Juniorek Starszych.

W okresie jej prezesury w MMKS Podhale Nowy Targ ciągle był podnoszony poziom szkolenia dzieci i młodzieży. Pani Agata w swojej działalności starała się kłaść bardzo duży nacisk na budowę przyszłości hokeja w naszym mieście, poprzez podniesienie poprzeczki jakości wyszkolenia najmłodszych dzieciaków, zatrudniając między innymi najlepszych trenerów.

Zakres podejmowanych działań przez Panią Michalską jako prezes stowarzyszenia był bardzo obszerny. MMKS jest też organizatorem wielu imprez charytatywnych i promocyjnych, z których niewątpliwie w istotnym stopniu korzysta Miasto Nowy Targ. Klub angażuje się również mocno w działalności integrującej sport międzyszkolny na terenie miasta.

Za jej prezesury w MMKS-ie powstała akademicka drużyna PPWSZ Podhale Nowy Targ.
W sierpniu 2014 r. zostało podpisane w tym zakresie porozumienie o współpracy pomiędzy Podhalańską Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Nowym Targu, a MMKS Podhale Nowy Targ. Drużyna ta dzisiaj bierze udział w rozgrywkach w Europejskiej Uniwersyteckiej Lidze Akademickiej Hokeja, co niewątpliwie jest dużym sukcesem, ponieważ nasza drużyna hokejowa reprezentując Nowy Targ, po raz pierwszy występuje na arenach europejskich w rozgrywkach Uniwersyteckiej Ligi Hokeja.

W 2013 roku MMKS Podhale Nowy Targ pod przewodnictwem Pani Agaty Michalskiej był organizatorem obchodów Jubileuszu 80-lecia powstania najbardziej utytułowanego klubu hokejowego w Polsce - KS Podhale. Jubileusz zakończył się wspaniałym meczem hokejowym w dniu 16 listopada 2013 roku: „Olimpijczycy Polski vs Olimpijczycy Podhala".
W 2014 roku w V edycji Plebiscytu Polskiego Związku Hokeja na Lodzie „HOKEJOWE ORŁY" Pani Agata Michalska została wyróżniona mianem najlepszego działacza w polskim hokeju.

Pani Agata została także zgłoszona do przeprowadzanego obecnie plebiscytu Hokejowe Gwiazdy 2015, organizowanego przez HokejFan.pl pod patronatem TVP Sport oraz Interii. Aktualnie zajmuje w głosowaniu trzecie miejsce w kategorii „najlepszy działacz".

W dniu 12 sierpnia 2015 została utworzona przez MMKS Podhale Sportowa Spółka Akcyjna KH Podhale Nowy Targ. Prezesem Zarządu utworzonej spółki została wybrana jednogłośnie Pani Agata Michalska. Obecna Prezes spółki KH Podhale Nowy Targ została nazwana przez prezesa Polskiego Związku Hokeja na Lodzie Dawida Chwałkę „pierwszą damą polskiego hokeja", jest to nasza mieszkanka Nowego Targu, pierwsza w ponad 80-letniej historii nowotarskiego klubu kobieta prezes.

Towarzystwo Bursy im. św. Stanisława Kostki ukonstytuowało się 04.12.1904 r., dzięki staraniom dra Jana Bednarskiego. Działało ono do 1939 r. Cele, jakie postawiło sobie Towarzystwo to: "dostarczanie ubogiej katolickiej młodzieży pobierającej naukę w tutejszym gimnazjum, opieki i pomocy, czy to moralnej czy materialnej. Do osiągnięcia tego celu nieodzownym jest w pierwszej linii stworzenie gmachu bursy obliczonego na 50 mniej więcej wychowanków, jako ogniska wychowawczego dla zbiegającej się do Nowego Targu zewsząd dziatwy przeważnie góralskiej."

Od początków swojej działalności Towarzystwo skupiło się z jednej strony na niesieniu pomocy materialnej biednym uczniom gimnazjum, a z drugiej na działaniach zmierzających do pozyskania środków materialnych na budowę bursy (internatu) dla młodzieży uczęszczającej do pierwszej na terenie powiatu nowotarskiego szkoły średniej. Wybuch II wojny światowej, niestety,y przerwał działalność Towarzystwa, uniemożliwiając tym samym realizację wielu z zaplanowanych działań.

1 września 1991 roku obowiązki dyrektora Liceum Ogólnokształcącego objął Franciszek Janczy. Po prawie 54 latach, w listopadzie 1992 r., wraz z absolwentami szkoły, ożywił na nowo Towarzystwo Bursy pod nazwą Towarzystwo Bursy Gimnazjalnej im. dr. Jana Bednarskiego p/w św. Stanisława Kostki.

Towarzystwo, jako instytucja społeczna, ze swoją działalnością na rzecz I LO im. Seweryna Goszczyńskiego w Nowym Targu, w roku 1996 otrzymało Odznakę Honorową, za zasługi dla oświaty, przyznawaną przez Ministerstwo Oświaty i Wychowania. Czynnie uczestniczyło w obchodach: 90-lecia, 100-lecia i 110-lecia szkoły - w pracach organizacyjnych, jak i w finansowaniu uroczystości. Zostało wyróżnione Medalem 100-lecia Liceum Ogólnokształcącego im. Seweryna Goszczyńskiego. Od roku 2006 wpisane jest do rejestru Organizacji Pożytku Publicznego.
Działalność Towarzystwa reaktywowanego 23 lata temu (16-11-1992 r.), to społeczne zaangażowanie kilkunastoosobowej grupy osób - absolwentów liceum lub rodziców byłych uczniów - którzy postanowili w jakimś stopniu realizować ideały, jakie legły u źródeł powstania towarzystwa.
Dzięki zaangażowaniu i zapałowi do pracy społecznej zarządu i pozostałych członków, stowarzyszenie realizuje cele statutowe.

Celem Stowarzyszenia jest:
- podtrzymanie i upowszechnianie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości oraz rozwój świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej
- działalność w zakresie nauki, szkolnictwa wyższego, oświaty i wychowania
- działalność w zakresie kultury i dziedzictwa narodowego
- działalność na rzecz organizacji pozarządowych

Cele swoje Towarzystwo urzeczywistnia poprzez:
- niesienie pomocy finansowo-rzeczowej dla najzdolniejszej młodzieży uczęszczającej do I Liceum Ogólnokształcącego im. Seweryna Goszczyńskiego w Nowym Targu, poprzez udzielanie stypendiów, względnie pożyczek
- wspomaganie w/w I Liceum przez zakup i udostępnianie nowoczesnego sprzętu dydaktycznego, oraz niesienie innych form pomocy
- działania w zakresie utrzymania właściwej struktury budynków i majątku stanowiącego własność Towarzystwa
- współdziałania z organami administracji państwowej, samorządowej, stowarzyszeniami i organizacjami pozarządowymi we wszystkich sprawach mających znaczenie dla Towarzystwa
- wyrażanie opinii w istotnych sprawach, osób zrzeszonych w Stowarzyszeniu
- pozyskiwanie sponsorów
- prowadzenie działalności dydaktyczno-oświatowej
- prowadzenie działalnośi reklamowej i wydawniczej
- prowadzenie działalność gospodarczą, jako dodatkową w stosunku do działalności pożytku publicznego, a nadwyżkę przychodów nad kosztami przeznacza na działalność OPP.

Z pomieszczeń budynku Bursy, na dzień dzisiejszy korzystają:

- młodzież I Liceum Ogólnokształcącego im. Seweryna Goszczyńskiego
(pracownie języków obcych)
- IV Gimnazjum Małopolskiego Centrum Edukacji
- słuchacze Centrum Nauki i Biznesu „Żak"

Siedzibę swą znalazło w Bursie Polskie Towarzystwo Historyczne oddz. Nowy Targ.
We współpracy z Polskim Towarzystwem Historycznym oddz. Nowy Targ, co miesiąc od kilku lat, organizowane są spotkania z mieszkańcami pt. „Wieczorne spotkania w Bursie Gimnazjalnej z historią, tradycją i kulturą w tle". Towarzystwo bierze również udział
w projektach miejskich tj. „Noc muzeów", „Dzień Wolontariusza".

Polskie Towarzystwo Historyczne - jest powszechną organizacją historyków polskich istniejącą od 1886 r., mającą bogate tradycje w zakresie inicjowania prac badawczych oraz uznany dorobek naukowy. Swoją misję zachowania świadectw przeszłości i kształtowania świadomości historycznej realizuje poprzez działalność oddziałów terenowych, których obecnie posiada 52 na obszarze całego kraju.

Jednym z nich jest Oddział PTH w Nowym Targu. Został utworzony 13 grudnia 2003 r. przez członków Komisji Historii Wojskowości oraz badaczy i miłośników dziejów regionu. Przedsięwzięcie zjednoczyło zarówno historyków jaki i regionalistów, młodzież i studentów. Nadrzędnym celem istnienia Oddziału stał się rozwój historycznych badań regionalnych oraz upowszechnianie wiedzy na temat dziejów miasta Nowego Targu, Małopolski, Podhala, Spisza, Orawy, Pienin i Ziemi Podbabiogórskiej. Terenem działania objęta została cała Małopolska ze szczególnym uwzględnieniem powiatów: nowotarskiego, tatrzańskiego i suskiego. Siedziba oddziału mieści się w zabytkowym gmachu dawnej Bursy Gimnazjalnej im. dra Jana Bednarskiego w Nowym Targu.

Oddział PTH w Nowym Targu swoją działalność realizuje w trzech obszarach: naukowym, edukacyjnym i wydawniczym. Gromadzi, porządkuje i zabezpiecza materiały mające istotne znaczenie dla nauki o regionie, organizuje wyprawy naukowo-badawcze, wykłady, konferencje, seminaria, wystawy czasowe, promuje w środowisku ciekawe publikacje, prowadzi także własną działalność wydawniczą. Zabiera również głos w istotnych sprawach dot. życia społecznego regionu, a także angażuje się w ochronę narodowego dziedzictwa kulturowego.

Od grudnia 2004 r. związany jest Deklaracją Współpracy z najważniejszymi organizacjami społeczno-kulturalnymi działającymi w regionie tj.: Związkiem Podhalan, Towarzystwem Przyjaciół Orawy oraz Związkiem Polskiego Spisza. W roku 2012 z jego inicjatywy w stolicy Podhala powołano Forum Małopolskich Oddziałów PTH, które zrzesza jednostki terenowe z Nowego Targu, Nowego Sącza, Myślenic, Tarnowa i Limanowej.

Struktura organizacyjna oddziału przez szereg lat ewaluowała i obecnie funkcjonują: Komisja Historii Wojskowości, Komisja Kultury oraz Grupa Eksploracyjno-Badawcza. Realizując cele statutowe Oddział współpracuje z władzami samorządowymi: miastem Nowym Targiem ale także władzami gminnymi i powiatowymi tudzież Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego, Wojewódzkim Małopolskim Konserwatorem Zabytków w Krakowie, a także wyższymi uczelniami Uniwersytetem Jagiellońskim, Uniwersytetem Pedagogicznym w Krakowie, Uniwersytetem Rzeszowskim oraz instytucjami naukowymi, muzeami i stowarzyszeniami.

Towarzystwo podejmuje szereg bardzo cennych inicjatyw, tworząc atrakcyjną ofertę kulturalną, której beneficjentami są zarówno mieszkańcy miasta jak i regionu. Szereg z nich realizowanych jest przy współpracy z jednostkami organizacyjnymi miasta tj. Miejskim Ośrodkiem Kultury, Muzeum Podhalańskim czy Wydziałem Promocji. Jakkolwiek Towarzystwo corocznie aplikuje i otrzymuje wsparcie finansowe miasta w ramach otwartych konkursów grantowych, to jednak głównym źródłem ich finansowania jest Województwo Małopolskie oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. O randze tych przedsięwzięć i ich zasięgu może świadczyć choćby fakt, iż każdorazowo swoim patronatem honorowym obejmuje je Marszałek Województwa Małopolskiego.

Jednym z najważniejszych przejawów aktywności jest działalność naukowo-badawcza, która wyraża się w realizacji kilkunastu programów badawczych takich jak: „Lwowskie Noviforiana" - realizowany przy wsparciu finansowym miasta Nowego Targu, którego celem było odnalezienie dokumentów miejskich w zasobach Archiwum Narodowego Ukrainy we Lwowie; „Gorczańskie cienie", „Lotnicze ślady w Gorcach", „Umocnienia polowe na Podhalu, Spiszu, Orawie i w Pieninach", „Podhalańsko-suska Lista Katyńska".

Wyniki prac prezentowane są na wystawach czasowych oraz omawiane na regionalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych konferencjach naukowych. W okresie swojego istnienia Oddział zorganizował blisko 40-ci konferencji, sesji i sympozjów m.in.: Ogólnopolska Konferencja Naukowa pt. „Nowy Targ 1346-2006. Historia, kultura, tradycja" (2006); Międzynarodowa Konferencja Naukowa pod hasłem „Dzieje Wojen i Wojskowości w badaniach regionalnych od starożytności do współczesności" (2012), czy też Międzynarodowe Sympozjum Naukowe pn. „Stosunki polsko-słowacko-węgierskie na przestrzeni wieków" (2015). Ponadto, członkowie oddziału zrzeszeni w Grupie Eksploracyjno-Badawczej uczestniczyli w szeregu wyprawach badawczych współpracując m.in. z programem dokumentalnym pt. „Było nie minęło" Adama Sikorskiego z TVP „Lublin". Członkowie PTH uczestniczyli również w realizacji kilku filmów dokumentalnych na zlecenie TVP „Historia".

Od siedmiu lat PTH organizuje cieszący się niesłabnącym zainteresowaniem mieszkańców cykl otwartych wykładów naukowych pod wspólnym hasłem „Wieczorne spotkania w Bursie Gimnazjalnej z historią kulturą i tradycją w tle". W tym okresie odbyło się blisko 60 wykładów wygłoszonych przez kilkudziesięciu specjalistów w swoich dziedzinach z kilkunastu ośrodków naukowych z kraju i zagranicy. Projekt od początku był dofinansowany ze środków urzędu miasta Nowego Targu.

Towarzystwo prowadzi aktywnie działania edukacyjne i popularyzacyjne skierowane głównie do dzieci i młodzieży. Jest organizatorem konkursów historycznych i plastycznych. Było współorganizatorem wraz z Biblioteką Pedagogiczną w Nowym Targu konkursów międzyszkolnych: „Osobliwości mojej miejscowości" czy „Osobliwości mojego regionu". W latach 2006-11 PTH organizowało rajdy historyczno-edukacyjne m.in. Rajd Szlakami Żołnierzy Józefa Kurasia „Ognia"(trzy edycje: 2006-08) oraz Rajd Szlakami Żołnierzy 1 Pułku Strzelców Podhalańskich (2009-11). Jedną z form współpracy ze środowiskiem nauczycielskim jest organizacja od 2007 r. warsztatów metodycznych, wspólnie z Delegaturą Małopolskiego Kuratorium Oświaty w Nowym Targu, Instytutem Pamięci Narodowej w Krakowie i Muzeum Historii Polski.

Edukacja to także wydarzenia plenerowe przyciągające młodzież i dorosłych obywateli miasta, jak choćby trzy edycje pikników edukacyjno-historycznych organizowanych na nowotarskim rynku z okazji kolejnych rocznic uchwalenia Konstytucji 3 maja (2009-11), czy też widowisko historyczne pt. „Nowotarski wrzesień – wkroczenie wojsko niemieckich słowackich do Nowego Targu". To ostatnie wsparte środkami Małopolskiego Instytutu Kultury. Towarzystwo włącza się również w organizację szeregu wydarzeń na terenie miasta jak choćby kolejne edycje Nocy Muzeów, Gry miejskie czy coroczne obchody Dnia Wolontariatu.

Profesjonalizacja działań oddziału PTH w tym obszarze to wdrażanie programów edukacyjnych i edukacyjno-naukowych organizowanych na terenie miasta Nowego Targu i szerzej Małopolski, w większości przypadków pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Małopolskiego. Do najważniejszych należy zaliczyć Program pn. „Podróż sentymentalna przez stulecie. Bursa Gimnazjalna w Nowym Targu 1912-2012" (2011-12), „Karpaty pełne czarów" (2013-2015), „Echa powstania styczniowego w Małopolsce – ludzie i miejsca" (2013), „Wielka Wojna w Małopolsce – pamięć i tożsamość" (2014), „1989 fundament współczesności" (2014); „Historia pod kołami, kilem i skrzydłami" (2015) oraz „Jan Długosz w europejskiej przestrzeni kulturowej" (2015).

Wśród działań edukacyjnych warte podkreślenia są również regularnie organizowane w gmachu Bursy Gimnazjalnej w Nowym Targu interesujące wystawy czasowe jak choćby ekspozycja pt. „Wizyty Prezydentów II RP w Nowym Targu i na Podhalu", „Zamki, dwory i kasztele obronne między Dunajcem i Popradem", „Historia ludzkich osiągnięć. Rola świadectw szkolnych i dyplomów zawodowych w życiu człowieka", „Lenin wiecznie żywy ... plakaty propagandowe w PRL-u", „Dzieje Bursy Gimnazjalnej w dokumencie i fotografii utrwalone. 1904-2012", ale także wystawy plenerowe, żeby wspomnieć tylko „Katyń 1940. Pamiętamy", która była prezentowana przy kościele parafialnym Św. Katarzyny oraz przed gmachem Miejskiego Ośrodka Kultury.

Istotnym obszarem aktywności PTH jest działalność wydawnicza. Oddział wydaje publikacje w trzech seriach naukowych: „Podhalańskie Monografie Historyczne" m.in. „Nowy Targ 1867-1918. Pół wieku, które zmieniło oblicze miasta" pióra dr Beaty Kowalik, monografia „Zapomniane Kresy. Spisz, Orawa, Czadeckie w świadomości i działaniach Polaków 1895-1925" autorstwa dr hab. Jerzego M. Roszkowskiego, czy też praca dr Macieja Bileka pt. „Apteki i aptekarze południowej Małopolski do 1951 r." (5 tomów), „Prace Komisji Wojskowości" (6 tomów) i „Prace Komisji Kultury" (2 tomy). Ponadto, nakładem Towarzystwa ukazują się wydawnictwa pokonferencyjne oraz foldery z wystaw czasowych (7 tomów). Dotychczas nakładem PTH ukazało się 20 publikacji naukowych, popularnonaukowych, uzyskując na ich realizację dofinansowanie m.in. z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wydawnictwa PTH są wysoko oceniane zarówno w gronie specjalistów, ale także cieszą się uznaniem mieszkańców i miłośników historii regionalnej.

Nowotarski Oddział PTH zabierał również głos w ważnych dla miasta i regionu sprawach dotyczących ochrony dziedzictwa kulturowego oraz tzw. „polityki historycznej". Na przełomie 2005/6 czynił starania, choć bezskutecznie, o uratowanie ostatniego szczytowego drewnianego budynku w Nowym Targu. W listopadzie 2009 r. zabiegał o pozostawienie w ówczesnej strukturze organizacyjnej tj. jako samodzielnej instytucji kultury - Muzeum Podhalańskie PTTK w Nowym Targu. W tym samym roku wydał oświadczenie, w którym opowiadał się za pozostawieniem w przestrzeni publicznej jako dzieła sztuki i pomnika historii tzw. „grających organów" Hasiora na przełęczy Snozka. W roku 2010 z kolei podejmował starania w Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych o pozostawieniem w Nowym Targu oddziału Archiwum Państwowego w Krakowie. Ponadto, Towarzystwo opiniowało przygotowany przez urząd miasta „Gminny Program opieki nad zabytkami miasta Nowy Targ na lata 2011-2014", a także „Program Współpracy Miasta Nowy Targ z organizacjami pozarządowymi". Ponadto, przedstawiciele PTH na prośbę m.in. Komisji Oświaty i Kultury opiniowali projekty kilku uchwał Rady Miasta Nowy Targu.
Działalność PTH doceniana jest w środowisku lokalnym, ale także dostrzegana przez władze państwowe. W dniu 18 kwietnia 2007 r. Zespół pod kierunkiem dr inż. arch. Krzysztofa Wielgusa (wówczas wiceprezesa PTH), otrzymał z rąk Generalnego Konserwatora Zabytków wyróżnienie za realizację projektu pn. „Droga Knurowska – Gościniec Babarów. Rewitalizacja zabytku inżynierii – historycznej drogi strategicznej Harklowa - Knurów-Ochotnica". Ponadto Krzysztof Koper jako autor oraz PTH – wydawca, otrzymali wyróżnienie za pracę pt. „Z dziejów Krościenka nad Dunajcem", z serii wydawniczej „Podhalańskie Monografie Historyczne", w konkursie na najlepsze prace naukowe, studialne i popularyzatorskie z dziedziny ochrony zabytków i muzealnictwa. W dniu 11 listopada 2013 r. Oddział PTH otrzymał także wyróżnienie w Konkursie na organizację najlepszych obchodów 150. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego, ogłoszonego przez Kancelarię Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

Pasja i kreatywność osób tworzących Oddział PTH w Nowym Targu są gwarantem realizacji wielu ciekawych przedsięwzięć. Oddział powstał z zamiarem zjednoczenia przedstawicieli świata nauki, kultury i sztuki we wspólnej pracy na rzecz pogłębiania wiedzy o przeszłości dziejowej regionu. Jego ambicją jest pełnienie w regionie roli ośrodka kreującego, integrującego i koordynującego wszelkie podejmowane w tym kierunku działania twórcze i popularyzatorskie.

Aktywność Polskiego Towarzystwa Historycznego w Nowym Targu na wielu polach życia społeczno-kulturalnego jego zaangażowanie na rzecz mieszkańców miasta, ale również szerzej województwa małopolskiego, stawia je w gronie jednego z najprężniej działających ośrodków naukowych i edukacyjnych w regionie. O tym, iż tak jest w istocie, może świadczyć liczba, ale przede wszystkim najwyższa jakość zrealizowanych przedsięwzięć oraz szeroka grupa instytucji i stowarzyszeń współpracujących z PTH.

Galeria zdjęć Anny Szopińskiej: Akademia i odznaczenia

(Anna Szopińska)

 

Galeria zdjęć Zbigniewa Krauzowicza

Print Informacja z dnia 12-11-2015, opublikowana przez: Mariusz Foryt była czytana 2314 razy
Źródło: www.podhaleregion.pl więcej z tej kategorii (www.podhaleregion.pl)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
SLE