RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 78
Wolność nam zadana
Wolność nam zadana
Fot. Anna Szopińska

NOWY TARG - POWIAT NOWOTARSKI. Uczestnicy ojczyźnianej Mszy w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa, połączonej z poświęceniem sztandaru Zespołu Szkół Technicznych i Placówek, w asyście Miejskiej Orkiestry Dętej przemaszerowali w Święto Niepodległości z kościoła na rynek.

Przedstawicielom władz miasta i powiatu – były to bowiem wspólnie organizowane obchody - towarzyszyły poczty sztandarowe szkół, organizacji, stowarzyszeń, Związku Podhalan, „Solidarności", Światowego Związku Żołnierzy AK, kombatantów. Nie brakło i reprezentacji Grupy Mieszkańców PAMIĘĆ. Parlamentarzystów reprezentowała posłanka Anna Paluch.

Przy tablicy upamiętniającej wojnę polsko-bolszewicką harcerze i uczniowie mundurowego liceum zaciągnęli wartę honorową.

Barwnym akcentem wpisała się w ten pochód uczniowska brać ze Szkoły Podstawowej Nr 5, maszerując w łopocie narodowych flag.

Do przybyłych, by uczestniczyć w największym z narodowych świąt, przemówił burmistrz Grzegorz Watycha, przypominając genezę Święta Niepodległości i historyczny moment odzyskania państwowego bytu, ale i wysnuwając z dziejowych wypadków refleksję adresowaną do sprawujących rządy.

- W tym dniu przywołujemy pamięć o tych wszystkich, którzy w walce o niepodległą Polskę poświęcili swoje życie – mówił gospodarz miasta. - Jak w całej Polsce, tak my tutaj, spotykamy się na głównym placu stolicy Podhala, aby oddać hołd bohaterom tamtych wydarzeń i wspominać tych, którzy na przestrzeni dziejów Polski zapłacili za wolność i niepodległość najwyższą cenę. Dzień 11. listopada skłania nas do refleksji i wspomnień bolesnych losów naszej Ojczyzny, ale także do refleksji nad współczesnymi nam wydarzeniami, gdyż – jak mówił w tym dniu 11. listopada 1936 roku uczeń gimnazjum w Nowym Targu, Kazimierz Koszyca – „dzisiejsze święto ma w sobie coś, co czyni je wiecznie żywym, ciągle innym, nowym, wciąż aktualnym, frapującym. Ma w sobie coś, co samo przez się nie pozwala zatapiać się tylko w świetlanej przeszłości, ale przede wszystkim każe zdrowo spojrzeć na to, co jest i pomyśleć, jak dalej będzie. Jest coś, co nie dozwala nam tylko ograniczyć się do wspomnień tamtych chwil z zarania naszej państwowości, ale nakazuje równocześnie oceniać cały przeciąg lat i chwilę obecną z jej blaskami i mrokami, a następnie wyciągnąć z tego postanowienia i plany". Dlatego apeluję – nie ustawajmy w pracy dla dobra wspólnego, dbajmy o naszą wolność i tradycję, pielęgnujmy wartości duchowe, patriotyczne i religijne. Jest to nasz wspólny obowiązek, który ma nas jednoczyć i pomagać w budowaniu Ojczyzny, z której jesteśmy i będziemy dumni. Niech nam nigdy nie braknie w tym determinacji i wiary. Dziś jest najważniejsze święto państwowe – dzień, w którym wspominamy wszystkie te wydarzenia i wielkich Polaków. Dzień, w którym życzymy sobie, by miłość i przywiązanie do własnej Ojczyzny stale w nas się rozwijały i umacniały fundamenty naszego państwa. Śpiewając: „Raduje się serce, raduje się dusza..." – cieszmy się wraz z naszymi najmłodszymi obywatelami, że żyjemy w wolnej i niepodległej Polsce. Jesteśmy świadkami dynamicznych zmian i przeobrażeń, jakie dokonują się wokół nas, ale w tym biegu ku przyszłości bądźmy zawsze wierni dewizie „Bóg, Honor i Ojczyzna".

Podniosłym momentem była odśpiewana przy dźwiękach Orkiestry „Rota". Delegacje składały kwiaty pod tablicą na ścianie ratusza. Mimo chmurnej pogody i lekkiego deszczu, mieszkańców czujących potrzebę wspólnoty – historycznej i lokalnej, było nadspodziewanie wielu. Radosny klimat święta udzielił się i najmłodszym. Inna sprawa, że nic nie tworzyło tej atmosfery lepiej polska nuta płynąca z instrumentów Orkiestry tamburmajora Marcina Musiaka.

Powiatowo-miejskie Święto Niepodległości

(Anna Szopińska)

Print Informacja z dnia 12-11-2015, opublikowana przez: Mariusz Foryt była czytana 2151 razy
Źródło: www.podhaleregion.pl więcej z tej kategorii (www.podhaleregion.pl)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
SLE