RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 53
XV Jarmark – trzy dni, w trzech miejscach
XV Jarmark – trzy dni, w trzech miejscach
Fot. Anna Szopińska

Zaczęło się – już w południe, po otwarciu kramów w rynku i na Placu Słowackiego. O godz. 15.00 mieniąca się kolorami parada, z flagami i w strojach różnych nacji, różnych grup etnicznych; z balonikami w radosnych barwach - przeszła z parku do rynku.

Z Miejską Orkiestrą Dętą, z góralską muzyką i z całą paradą i ze św. Katarzyną w purpurowym płaszczu z długim trenem – maszerowali w niej uczestnicy zaplanowanej na trzy słoneczne dni imprezy, której bogaty program będzie się dział w trzech miejscach równocześnie, bo, prócz rynku i placu, również w parku.

W tym korowodzie podpisani byli wszyscy – włącznie z „władzą lokalną". Przejazdu „VIP-ów" bryczkach już nie było. Dla oszczędności – konno, wozem zaprzężonym w kucyki, jechał tylko Wacek Ceteraz Zaskala. „Mali Śwarni" wózek z najmłodszym zespołowiczem ciągnęli już sami.

Nie od „witacki" zaczął się jednak jubileuszowy Jarmark, ale od inscenizacji w brawurowym wykonaniu „Młodego Podhala" i aktorów sceny dorosłych z MOK-u. Wyobrażała ona jarmark z początków minionego wieku, kiedy zbójcy grasowali pod drogach, napadając na wozy z solą, winem i innym dobrem, zaś pośrodku miasta handlował każdy – Żydzi, kupcy i mieszczanie, a kto nie pilnował kabzy, mógł z takiego jarmarku boso wrócić do domu... Gdyby się zaś mocniej „przynapił" – mógł nie wrócić wcale.

Dopiero po tym spektaklu, rozgrywającym się i na scenie i przy ul. św. Katarzyny, oficjalnie otwarł XV Jarmark burmistrz Grzegorz Watycha, wyszedłszy na scenę w asyście władz powiatu, gminy i parlamentarzystów.

Konferansjerskie mikrofony oddano tego roku w ręce sprawdzonych i kulturalnych sił – Elżbiety Porębskiej z Białego Dunajca i Marka Rusinka z RMF-u.

Przybycie Bogny Olivier – inicjatorki współpracy z podparyskim Evry – być może wróży wznowienie wymian i zintensyfikowanie trochę przywiędłych kontaktów. Jutro przyjadą też Słowacy.

Sceniczne deski wzięły najpierw we władnie regionalne zespoły z szerokiego Podhala. Jutro przyjdzie czas na gości Litwy, Białorusi, Ukrainy.

Na placu Słowackiego tymczasem rozgościły się natomiast rzemiosło z pokazami, jarmarkowa historia przez archiwalną fotografię widziana, strefa rodzinna z wszystkimi rozrywkami dla mniejszych obywateli i skansen.

XV Jarmark jest więc rozległy. Za jednym obchodem całego tego dobrodziejstwa inwentarza się nie ogarnie. Trzeba zwiedzać strefami i w różnych porach – aż do północy. Bo do północy będzie codziennie trwała zabawa. Dziś – po koncercie gwiazdy wieczoru „Zakopowera", a jutro – po występie kolejnej gwiazdy: „Wilków".

(Anna Szopińska)

 

Poczatek Jarmarku - Fot. Anna Szopińska

Galeria zdjęć - Fot. Zbigniew Krauzowicz

XV Jarmark Podhalański - niedziela w obiektywie Fot. MOK

XV Jarmark Podhalański - piątek w obiektywie Fot. MOK

XV Jarmark Podhalański - sobota w obiektywie Fot. MOK

Print Informacja z dnia 24-08-2015, opublikowana przez: Mariusz Foryt była czytana 2280 razy
Źródło: www.podhaleregion.pl więcej z tej kategorii (www.podhaleregion.pl)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
SLE