RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 57
Tomasz Awdziejczyk i słoweński plener
Tomasz Awdziejczyk i słoweński plener
Fot. Anna Szopińska

W Galerii BWA „Jatki" zrobiło się światowo i stołecznie. Zawdzięczamy to wystawie prac Tomasza Awdziejczyka i wyeksponowaniu artystycznego pokłosia międzynarodowego pleneru malarskiego LIPOVCI 2013. Bo to już import ze Słowenii.

Tomasz Awdziejczyk to warszawianin, absolwent stołecznej ASP, uczeń m.in. znakomitego malarza i grafika prof. Jerzego Tchórzewskiego. Mnogość wystaw indywidualnych i zbiorowych świadczy zarówno o twórczym temperamencie artysty, jak też dynamice jego kariery w artystycznymn świecie.

Jest on równocześnie organizatorem i kuratorem prestiżowych plenerów, członkiem rady Artystycznej Związku Polskich Artystów Plastyków. Jego prace znajdują się w muzeach i kolekcjach prywatnych, także w USA, Kandzie, Niemczech, Francji, Niemczech, Japonii, Słowenii, Szwecji, Austrii, nawet Nowej Zelandii.

- Przyznam, że od dawna myślałem o Nowym Targu i jego życiu artystycznym – mówił gość. – Mam nawet przyjaciela, który mieszka kilka domów dalej. Co prawda Artan Balay prowadzi bardzo koczowniczy tryb życia, teraz właśnie mieszka w Normandii, ale jego obrazy były dla mnie pozytywnym szokiem i inspiracją. Jeden obraz na tej wystawie jest bezpośrednio inspirowany jego malarstwem. Malował cały cykl takich bestii – na białym tle czarny kontur z krwistymi elementami. Kiedy pierwszy raz obaczyłem tę wystawę, byłem poruszony i cały czas gdzieś w wyobraźni mi to funkcjonuje. Teraz moja obecność tutaj staje się faktem i jestem niezwykle szczęśliwy z tego powodu.

Nowotarski przyjaciel Tomasza Awdziejczyka to syn Polski i albańskiego malarza, mieszkający często i w Prisztinie, i w Kosowie, malarz, grafik, fotografik, muzyk i... wieczny buntownik.

Uraczył też Tomasz Awdziejczyk przybyłych na wernisaż spontaniczną refleksją o sztuce i antysztuce. Zdradził, że uwielbia malować architekturę, a równie jak ludzki wymiar fascynuje go mikrokosmos.

Ślady tych fascynacji rzeczywiście można znaleźć na płótnach – reprezentujących różne okresy twórczości i różne cykle. Wielka rozmaitość światów przedstawionych – od fantastycznych, mistycznych zamków po mikrostruktury materii – świadczy zarówno o bogactwie artystycznej osobowości autora, jak i jego warsztatowych możliwościach.

Drugim obok Tomasza Awdziejczyka gościem był Stanisław Stach - dyrektor zaprzyjaźnionej z nowotarską Galerią placówki BWA w Olkuszu. To on sprowadził do miasta wystawę „Lipovci 2013" – owoc 21. Międzynarodowego Pleneru Malarskiego w urokliwym rejonie Słowenii. Organizatorzy plenerów goszczonych tam przez niemal każdą gminę – jak mówił dyrektor olkuskiej Galerii - zapraszają gości m.in. z Chorwacji, z Kosowa, z Niemiec, Francji, Włoch. W ten sposób budują kulturę, która stanowi o ich narodowej tożsamości i ją umacnia.

- Dla nich kultura to towarzysz życia, towarzysz pańtwowowści. Wszelkie tak zwane oszczędności kulturze odbijają się później negatywnie. To nie są wielkie pieniążki, ale właśnie ta sfera oddziałuje na wrażliwość człowieka, buduje wartości. Dlatego tak ważna jest kultura w absolutnie każdym regionie – perswadował dyektor, korzystając z obecności posła Andrzeja Guta Mostowego, jako że wystawa była międzynarodowa.

W plenerze LIPOVCI 2013 brało udział 10 artystów, wśród nich i Stanisław Stach. Prace wyeksponowane w „Jatkach" reprezentują różne style i wiele technik – od szkicu, rysunku, pejzażu, po malarstwo strukturalne. Bliższy kontakt ze sztuką, która rodziła się w Słowenii, na pewno będzie ubogacającym doświadczeniem. Wystawa jest czynna do 23. kwietnia.

Kto jednak nie dotarł na wernisaż, stracił okazję do posłuchania przedstawicielek jeszcze jednej zaprzyjaźnionej z Galerią placówki – Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia. Na puzonie zagrała Sylwia Karkoszka z klasy Józefa Pańszczyka, przy fortepianowym akompaniamencie swojej nauczycielki Barbary Kaperskiej.

Anna Szopińska

Print Informacja z dnia 30-03-2015, opublikowana przez: Mariusz Foryt była czytana 1808 razy
Źródło: www.podhaleregion.pl więcej z tej kategorii (www.podhaleregion.pl)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
SLE