RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 78
Związek Podhalan ma nowego harnasia. To Andrzej Skupień

50-letni Andrzej Skupień całe dorosłe życie działał na rzecz góralskiej kultury. W sobotę został nowym prezesem Związku Podhalan.

Górale mają nowego przywódcę. W Ludźmierzu podczas walnego zjazdu Związku Podhalan, ta licząca 95 lat organizacja wybrała na swojego prezesa wicestarostę tatrzańskiego - Andrzeja Skupnia. W wyborach pokonał jedynego kontrkandydata Alojzego Lichosyta z Nowego Targu.

Nowy szef związku to na Podhalu ważna postać, bo przewodzi prawie ośmiu tysiącom członków. Dla poprzedników ta funkcja była też odskocznią do późniejszej kariery w polityce.

Nowy prezes Zarządu Głównego Związku Podhalan - Andrzej Skupień z Poronina. W góralskiej organizacji pracuje już 30 lat. Wcześniej był w niej między innymi skarbnikiem i wiceprezesem Fot. Tomasz Mateusiak

 

Góralszczyzna wróciła do macierzy - tymi słowami w sobotę kwitowała wybór nowego prezesa większość z ponad 276 delegatów.

- Poprzedni dwaj prezesi związku (Jan Hamerski z Pienin i Maciej Motor Grelok z Sidziny) byli góralami nie z samego Podhala. Nowy prezes mieszka w Poroninie, czyli pod samymi Tatrami - podkreślała delegatka Józefa Kolbrecka.

Nie spodziewa się jednak rewolucji w organizacji, chociaż, jak mówi, nastała „nowa miotła".

- Andrzej Skupień to człowiek zrównoważony, który będzie dążył do tego, by nasz góralski związek rozwijała się spokojnie i płynnie - zauważa Kolbrecka.

Z kuluarowych rozmów pomiędzy działaczami wynika, że postawiono na Skupnia, ponieważ nie będzie angażował się w politykę i jest bardziej związany z góralską kulturą. Lepiej mówi gwarą od Lichosyta, przygotowywał kilka lat temu góralską operę o Janie Pawle II.

Z polityką kojarzony był głównie odchodzący prezes ZP Maciej Motor Grelok, który mocno popierał partie prawicowe min. w walce o miejsce dla TV Trwam na multipleksie, czy w sporach z burmistrzem Nowego Targu. Zdaniem naszych rozmówców, wybór Alojzego Lichosyta (popieranego przez Greloka) byłby akceptacją dotychczasowej linii zarządzania związkiem. Większość chciała odpolitycznienia organizacji. I Skupień już w pierwszej turze głosowania zdobył 169 z 276 głosów (ponad 61 proc).

- Bardzo się cieszę z wyboru, ponieważ to ukoronowanie mojej długiej pracy dla związku - podkreśla prezes Skupień. Najbliższe dni zamierza poświęcić na wybór swoich zastępców.

- Jednym z nich zostanie pan Lichosyt - zapewnia nowy prezes Związku Podhalan. - Jeśli chodzi o całą kadencję, to będę się starał działać tak, aby ludzie za moim przykładem poświęcali się dla charytatywnej pracy w naszej organizacji. Mam nadzieję, że dzięki temu razem zrobimy więcej niż dotychczas dla podtrzymania góralskiej kultury. Będę również mediował w zakopiańskim magistracie, aby wreszcie nasz związek odzyskał zabraną mu po wojnie siedzibę pod Giewontem.

 

W niedzielę - związkową mszą świętą w Jabłonce - Maciej Motor Grelok pożegnał się oficjalnie z funkcją prezesa Związku Podhalan. Podczas swego wystąpienia za największe osiągnięcia kadencji uznał digitalizację ponad 17 tysięcy związkowych dokumentów i zdjęć. Za jego rządów do góralskiej organizacji wstąpiło też 280 nowych członków, poświęcono 17 sztandarów i pozyskano prawie ćwierć miliona złotych zewnętrznej dotacji. Sam prezes bronił się też wobec zarzutów jakoby upolityczniał związek. Twierdzi, że popierał PiS, ale tylko w słusznych sprawach. 

Tomasz Mateusiak

t.mateusiak@gk.pl

Print Informacja z dnia 15-07-2014, opublikowana przez: Mariusz Foryt była czytana 2284 razy
Źródło: Gazeta Krakowska więcej z tej kategorii (Gazeta Krakowska)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
SLE