RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 75
Nordic Walking pod okiem instruktora
Nordic Walking pod okiem instruktora
Fot. Anna Giżycka

W Stolicy Podhala rozpoczął się cykl darmowych spacerów nordic walking. Inauguracyjne spotkanie pokazało, że nowotarżanie coraz chętniej spędzają aktywnie czas, szczególnie, iż na Podhalu mają ku temu świetne warunki.

Poniedziałkowe zajęcia zapoczątkowały cykl spacerów nordic walking, które potrwają do końca października. Czternaście osób przyszło się poruszać, trochę poćwiczyć, spędzić czas na świeżym powietrzu, ale przede wszystkim maszerować z kijkami w doborowym towarzystwie.

Jedni przychodząc na pierwsze spotkanie w tym sezonie czuli się jak na zjeżdzie rodzinnym, inni byli trochę jeszcze nieśmiali, gdyż ich przygoda ze specjalnymi kijkami dopiero się zaczyna. Wszystkich łączy miłość do natury i chęć wspólnego spaceru i rozmowy. Spotykamy się i nikt nic o sobie nie wie. Można się wygadać, bo być może już więcej się nie zobaczymy. Bardzo przyjemnie jest się tak spotkać – mówi jedna z uczestniczek spaceru. Rok temu wszystkiego się dowiedziałem: jakie, kto ma wnuki i gdzie chodzą do szkoły; jakie zioła się zbiera – co, gdzie, kiedy. Dostałem masę ziół, kwiatów.– dodał Arkadiusz Marczyk, prowadzący zajęcia.

Arkadiusz Marczyk promuje aktywne spędzanie wolnego czasu poprzez organizowanie spacerów Nordic Walking w ramach programu „Trener osiedlowy" we współpracy z Urzędem Miasta Nowy Targ. Do końca października zaplanowano 96 godzin, a jedno spotkanie trwa około dwie godziny. Dla mieszkańców miasta oznacza to 48 spacerów pod okiem instruktora. W maju ubiegłego roku zorganizowano pierwsze zajęcia i pomysł, jak widać się przyjął. Miło mi Was powitać na drugim cyklu spacerów. Cieszę się, że to grono jest coraz większe! – powitał wszystkich Arkadiusz Marczyk

Uczestnicy spotykają się w wyznaczonym miejscu: przy kładce na Dunajcu nieopodal lotniska lub przy Restauracji "Skalny Dworek", gdyż w Nowym Targu są dwie nieoznaczone trasy idealne do nordic walking. Spotkanie rozpoczyna się od przygotowania, czyli ustawienia wysokości kijków. Potem przychodzi czas na ćwiczenia rozgrzewające. Stawiam na to, abyśmy się ruszali. Idziemy z kijkami i przy okazji zwracam uwagę na technikę – jeśli ktoś chce. Kto nie chce, to po prostu idzie z nami. Bardzo ważne dla mnie, abyśmy robili ćwiczenia. To element, którego się często samemu nie robi. Zapomina się o tym, a to bardzo ważne, aby przygotować organizm do wysiłku. – przypominał certyfikowany instruktor

Co sprawia, że na Podhalu nordic walking zyskuje na popularności? Po pierwsze wspaniałe tereny m.in. wzdłuż rzeki Dunajec. Po drugie, to sport dla każdego, a przede wszystkim nie wymaga wielkich funduszy. Nie trzeba kupować drogich kijków, aby dołączyć do grupy. Wiek również jest bez znaczenia. Może iść ośmiolatek i osiemdziesięciolatek, każdy swoim własnym tempem. W ubiegłym roku w zajęciach uczestniczy ośmiolatek, który przyjechał na ponad 2 tygodnie do babci i był ogromnie dumny z tego, że szkoli technikę marszu z kijkami pod okiem instruktora. Na zakończenie otrzymał dyplom potwierdzający uczestnictwo w zajęciach.

Warto przypomnieć, iż w Zakopanem i Kościelisku w czasie wakacji organizowane są amatorskie zawody w nordic walking, To aż grzech, że do tej pory nie było organizowanych takich zajęć. To też taki cel mój cel, aby udało się zorganizować takie zawody w Stolicy Podhala. – dodaje Arkadiusz Marczyk

Kto wie, być może w przyszłości trasy zostaną oznaczone, a Stolica Podhala stanie się idealnym miejscem do organizacji zawodów nordic walking. Pojawił się też pomysł, aby w Borze na Czerwonem oznaczyć jedną z tras. Pomysłów nie brakuje, nawet samemu Arkadiuszowi Marczykowi, który wyszedł z inicjatywą promowania tej formy rekreacji w Stolicy Podhala: Liczę też, że uda się ściągnąć ludzi z okolicznych gmin. Dokładam wszelkich starań, aby było miło i przyjemne. Mam nadzieję, że się uda zrobić też edycję zimową.

Spacery nordic walking w grupie, to połączenie towarzyskiego spotkania z ruchem i wysiłkiem. Można porozmawiać, pożartować, a przy tym zrobić coś dla zdrowia i aktywnie spędzić popołudnie.

Harmonogram zajęć dostępny na stronie internetowej www.wizjasportu.pl

(Anna Giżycka)

Print Informacja z dnia 24-07-2013, opublikowana przez: Mariusz Foryt była czytana 2431 razy
Źródło: www.podhaleregion.pl więcej z tej kategorii (www.podhaleregion.pl)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
SLE