RSS facebook
Dziś mamy: niedzielę
- 19 stycznia 2020 roku

19 dzień roku, 3 tydzień roku.
Wschód słońca: 7:27
Zachód słońca: 16:13

Imieniny obchodzą: Andrzej, Bernard, Erwin, Erwina, Eufemia, Henryk, Kanut, Mariusz, Marta, Matylda, Mechtylda, Pia, Racimir, Sara

BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 57
Gobelin Jej życia

Są ludzie, których jakaś wewnętrzna predyspozycja upodabnia do wzorców kilograma i metra przechowywanych w Sevre pod Paryżem. Pani Teresa Zydroń była dla środowiska miejscowych plastyków właśnie takim wzorcem w sferach kultury osobistej, intelektualnego poziomu, dojrzałej mądrości, wyobrażeń o służebnej roli artysty w dzisiejszym, dalekim od klasycznych wartości świecie.

Była wcieleniem porządku i estetyki. Konsekwentnym poszukiwaniem ładu i piękna. Świadczy o tym wszystko, co wychodziło spod jej ręki i rodziło się na krosnach. Ale świadczy też dobro, które po cichutku, skromnie, na miarę możliwości świadczyła innym. Dlatego otaczały ją życzliwość i szacunek.

Pani Teresa Zydroń podczas obchodów 20-lecia Galerii Sztuki BWA „Jatki” w Nowym Targu. Fot. Anna Szopińska


Bardzo daleka od komercjalizmu i krzykliwej reklamy – coraz częściej towarzyszących uprawianiu sztuki – w podhalańskim środowisku plastycznym uchodziła za niekwestionowany autorytet. Nie tylko z racji wieku, doświadczenia i dokonań, lecz przede wszystkim dzięki budzącej respekt osobowości. Dlatego też długo, bo od 1978 do ‘82 roku prezesowała Związkowi Polskich Artystów Plastyków w Zakopanem.

Nie pochodziła z Podhala, bo z powiatu brzeskiego, ale z Nowym Targiem związała się na większą część swojego 86-letniego życia. Jako absolwentka włókiennictwa i pedagogiki krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, uprawiająca tkactwo, malarstwo i rysunek – swoje artystyczne i zawodowe życie związała z Cepelią. Przez prawie 30 lat, bo od 1952 do 1981 roku, była kierownikiem artystycznym i projektantką ponad 100 wzorów kilimów oraz tkanin dla Cepelii w Makowie Podhalańskim, Czorsztynie, Nowym Targu. Uczestniczyła w organizowanych przez Cepelię plenerach, wielokrotnie była nagradzana na Targach Wzornictwa. Specjalizowała się bowiem w jakże pracochłonnej, unikatowej już sztuce gobelinu. Jej dzieła trafiały do muzeów i zbiorów prywatnych w Polsce i za granicą. Można je było oglądać w warszawskiej Kordegardzie, w Zakopanem i Nowym Targu. Brała przy tym czynny udział w życiu i wystawach artystycznego środowiska obu powiatów, regularnie uczestniczyła w zakopiańskim Salonie i dorocznych Prezentacjach Nowotarskich, życzliwym okiem patrząc na poczynania młodych twórców.

We wrześniu jeszcze cieszyła się razem ze wszystkimi gośćmi 20-lecia nowotarskiej Galerii Sztuki BWA „Jatki”, mając wtedy okazję do pogwarek również z artystami swojego pokolenia.

Wszystkie dzieła Pani Teresy – prócz warsztatowej perfekcji – odznaczają się znakomitą kompozycją, kolorystycznym wysmakowaniem, wysokimi walorami dekoracyjnymi, wyobraźnią, często także imponującym gabarytem. W otoczeniu tych prac zawsze robiło się cieplej i serdeczniej. Gobeliny nestorki nowotarskich artystów wiele razy trafiały – jako prezent pielgrzymek z miasta i z Podhala – do rąk Jana Pawła II.

Mimo doskwierających przez ostatnie lata trudności w poruszaniu się, artystka do końca była zaskakująco dzielna, nie traciła pogody ducha, życzliwej uprzejmości dla ludzi i żadnej z zalet swojego charakteru.

Cierpliwie i długo tkała bowiem lepszy, piękniejszy obraz rzeczy tego świata.

Tekst i fot. Anna Szopińska

Print Informacja z dnia 17-05-2012, opublikowana przez: Mariusz Foryt była czytana 1655 razy
Źródło: Reporter   więcej z tej kategorii (Reporter)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
SLE