RSS facebook
Dziś mamy: niedzielę
- 19 stycznia 2020 roku

19 dzień roku, 3 tydzień roku.
Wschód słońca: 7:27
Zachód słońca: 16:13

Imieniny obchodzą: Andrzej, Bernard, Erwin, Erwina, Eufemia, Henryk, Kanut, Mariusz, Marta, Matylda, Mechtylda, Pia, Racimir, Sara

BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 69
Świątynia sztuki i miejsce spotkania przyjaciół

Dwa dni trwały obchody 20-lecia Galerii BWA "Jatki". Wielu zapamięta je na długo.  

Zaczęło się wszystko w piątek po południu - koncertem w jednej z zaprzyjaźnionych z Galerią placówek, czyli w Państwowej Szkole Muzycznej, a skończyło sobotnią mszą w kościółku św. Anny na cmentarzu, w intencji nieżyjących artystów i przyjaciół.

Tłum gości ledwo się mieścił w Galerii Fot. Anna Szopińska

 

Koncert przygotowali artyści, którzy nieraz gościli w Galerii BWA, umilając swoimi koncertami różne imprezy; byli to: Dobromiła Lebiecka-Brynkus, (śpiew), Wojciech Wach i Adam Zalas (gitara).  Koncertowało też z wdziękiem trio w składzie: Ilona Nieciąg (skrzypce), Krzysztof Leksycki (skrzypce) i Marek Ciesielski (fortepian), a w finale wystąpił lubiany "Big-Band" PSM pod dyrekcją Marty Łapczyńskiej, z Wojciechem Inglotem (saksofon) w składzie. Koncert był przeplatany wzruszającymi wspomnieniami o nieżyjących artystach. W uczniach zawsze bowiem zostaje cząstka mistrzów. 

A wieczorem w Galerii wernisaż uszykowano ogromny. Na prawie 130 zaproszeń wysłanych do osób, które przez tych 20 lat miały wystawy indywidualne, odpowiedziało i zadeklarowało przysłanie swoich prac zdumiewająco wiele. W jubileuszowej wystawie wzięło udział 107 artystów z całej Polski i z zagranicy, m.in. ze Słowacji, z Francji. Z Nowego Jorku odpowiedział Jan Sawka. Było mnóstwo profesorów Akademii Sztuk Pięknych - m.in. z Krakowa, Katowic, Łodzi, Warszawy. Nie brakło byłego dyrektora nowosądeckiego BWA Krzysztofa Kulisia, artystów z bliższego sąsiedztwa: Jerzego Jędrysiaka, Marina Gromady i osób, które 20 lat temu zakładały Galerię: pani Teresy Zydroń (honorowanej jako nestorka miejscowych plastyków), Marianny Beleć-Kuskowskiej, Elżbiety Nałęcz-Kęszyckiej, Marcina Ozorowskiego, Teresy i Piotra Olbrychtowiczów, Leszka Pustówki.

Miejsce na wystawie znalazły również dzieła artystów już nieżyjących: Zofii Dudzińskiej, Tadeusza Brzozowskiego, Barbary Gawdzik-Brzozowskiej, Stanisława Kuskowskiego, Józefa Mroszczaka, Edwarda Sutora, Arnolda Budzyńskiego, Władysława Klamerusa, Ludwika Gołąba. Jubileuszowy kalendarz na dwa lata, z biogramami artystów i reprodukcjami prac, zatytułowany - jak i obchody - "Strzał w dwudziestkę", jest prawdziwym wydawniczym rarytasem i leksykonem twórczego środowiska związanego z "Jatkami".

Wystawę patronatem honorowym objęli - marszałek województwa małopolskiego Marek Sowa i burmistrz Nowego Targu Marek Fryźlewicz. Ale na tym sprawa się nie kończy - umowa podpisana przy 20-leciu przez burmistrza i dyrektora Antoniego Malczaka, szefa Małopolskiego Centrum Kultury w Nowym Sączu, które teraz jest organem prowadzącym dla Galerii, daje nadzieję, że prace adaptacyjne i remont przyziemia rozpoczną się jeszcze w tym roku. Być może powstanie tu nowa przestrzeń dla działań artystycznych - wystawowa i np. kawiarenka z "klimatem".

Koncert i wernisaż były oczywiście okazją do uhonorowania dobrodziejów, sponsorów, przyjaciół Galerii. Dostali oni pamiątkowe statuetki komponowane symboliczne ze szkła i kamienia (szkła przejrzystego jak współpraca, kamienia twardego jak dobra podstawa). Uhonorowani to: Marek Sowa - marszałek województwa małopolskiego, burmistrz Marek Fryźlewicz, Krzysztof Kuliś, Antoni Malczak, Krzysztof Wojtaszek, Marcin Jagła, Barbara Pachniowska.

 "Świat bez sztuki naraża się na to, że będzie światem zamkniętym na miłość" Jan Paweł II (Karol Wojtyła). Źródłem prawdziwej sztuki jest oczarowanie tajemnicą, a sensem istnienia naszej Galerii jest ukazywanie efektów tego oczarowania, jest stwarzanie atmosfery pomagającej budzić zachwyt i zadziwienie. Jeżeli w ciągu dwudziestu lat istnienia udawało się Galerii "Jatki" realizować te trudne zadania, to tylko dzięki licznemu gronu wiernych Mecenasów i Przyjaciół, którzy bezinteresownie wspierali nas we wszystkich działaniach, którzy okazywali nam swoją serdeczność i zainteresowanie, którzy z troską i życzliwością wyrażali swoje uwagi oraz dzielili się nowymi pomysłami i inspiracjami. Niezawodna przy nas obecność całego grona Mecenasów i Przyjaciół umacnia w nas przekonanie, że uprawianie i zajmowanie się sztuką ma swój głęboki sens - głosił napis na statuetkach.

Podziękowania dla darczyńców odebrali: Danuta Hajnos, Anna Łukaszczyk, Krzysztof Kuna (jako reprezentant rodziny, gdyż ś.p. Wojciech Kuna od początku istnienia Galerii dokumentował działalność i wykonywał zdjęcia), Krzysztof Zapiórkowski, dr Edward Uryga, Bronisław Duda, Agata Duda-Skraba, Paweł Kozak, Piotr Rayski-Pawlik. Wśród patronów, którym dziękowano, była teżi nasza redakcja.

Dyplomy z podziękowaniem za współtworzenie różnych wydarzeń w Galerii przeznaczone była dla: Stanisława Watychy (pierwszego drukującego unikatowe katalogi na ksero), Marka Skrzypka - inicjatora "Spotkań Czwartkowych", Stanisława Rakoczego - dyrektora Szkoły Muzycznej, Tadeusza Kalaty - dyrektora Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, Jerzego Gruszczyńskiego - prezesa ZPAP w Zakopanem, Krystyny Olchawy - szefowej Galerii "U Jaksy" w Miechowie, Anny Waloch - wieloletniej dyrektor Galerii w Zakopanem, PMDK w Nowym Targu.

- Ponadto do wszystkich, którzy na różne sposoby wspierali Galerię przez 20 lat, a jest ich całe mnóstwo, zostaną wysłane listy - podziękowania. Niestety, nie można było wszystkich wymienić na koncercie, ale są we wdzięcznej pamięci - mówi szefowa "Jatek" Ania Dziubas.

Anna Szopińska

Print Informacja z dnia 28-09-2011, opublikowana przez: Mariusz Foryt była czytana 2652 razy
Źródło: Dziennik Polski więcej z tej kategorii (Dziennik Polski)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
SLE