RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 44
Zima w mieście

Zima była umiarkowanie mroźna choć bezśnieżna, ale atrakcji w ramach "Zimy w Mieście 2011" w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Targu nie brakowało. Zatem po kolei ...

Tradycyjnie MOK przygotował spotkanie z teatrem - spektakle: "Jak to Smok zrobił jeden niefortunny skok"; "Opowieści smutnej rzeki"; "Koziołeczek - spis wycieczek". Pierwszy był przezabawną historią dwojga przyjaciół Smoka i Jeżyka, którzy burząc niefortunnie dom Żyrafy Agafy, postanawiają wyruszyć w podróż po zaczarowanym lesie...  Dzieci co rusz stawały się bohaterami bajki czynnie uczestnicząc na scenie w kolejnych przygodach.

Drugi miał przede wszystkim charakter edukacyjny - w wciągający sposób uczył małych słuchaczy (i tych większych też), że nie należy śmiecić w lesie i nad rzeką, a kiedy już się to przytrafi to śmieci należy zbierać i co ważne segregować, by ponownie wykorzystać możliwe do użycia materiały. Trzeci był ucztą dla naszej lokalnej społeczności - nie codziennie bowiem można zobaczyć przedstawicieli policji, staży, administracji samorządowej, środowiska lekarskiego czy nauczycielskiego, jako opowiadaczy bajki i jako osoby z dużym poczuciem humoru i dystansem do siebie. Gratulacje dla ekipy aktorskiej i reżysera Juliusza Chrząstowskiego.

Mogliśmy także obejrzeć pokaz animacji powstałych w studiach Se-ma-fora jak: „Parauszek” (2’); „Fantastyczny sklep z kwiatami” (15’); „Radostki” (10’40’’); czy „Piotruś i Wilk” (30’). Chciałoby się powiedzieć „cudze chwalicie, swego nie znacie”. Znakomite historie z akcją nie polegającą na wybuchach, walce itp., a mimo to wciągające, znakomita muzyka i arcyznakomita animacja poklatkowa. Obowiązkowo do obejrzenia!

Oryginalną propozycją był przegląd kapel grających w MOK, czyli „MOK Session”. Było głośno to na pewno, ale także energicznie, buntowniczo i całkiem poprawnie muzycznie. Emo pokolenie i nie tylko było zadowolone, a kolejna edycja nastąpi.

Artystyczną wyprawą w nieznane, wyprawą sprawdzającą własne możliwości, był cykl warsztatów teatralnych „Work In Progress”. To intensywne zajęcia teatralne, oparte na ćwiczeniach fizyczno-ruchowych, praktykowanych na międzynarodowych warsztatach Lift-Off w Berlinie oraz autorskich ćwiczeniach opracowanych specjalnie na edycję warsztatów przez Karolinę Fortunę i Szymona Budzyka, aktorów Teatru Witkacego z Zakopanego. Najwyższa półka, nieprzeciętna przygoda dla młodych aktorów i oryginalny spektakl, choć akurat tutaj najważniejsza była „droga prowadząca do…”.

Nieco szalone były warsztaty ekoplastyczne i plastyczne prowadzone przez panie Elżbietę Kolusz i Agnieszkę Rokicką. I tak na spotkaniach „Halo tu Ziemia” przekonaliśmy się, że kontakt z Kosmosem jest możliwy, a technologia kosmiczna jest do przeskoczenia jeśli się ma pudła, drut, plastikowe rury, kleje, taśmy (zwłaszcza te dwustronne) i jeszcze kilka rzeczy, oraz oczywiście pomysłowość pani Eli. Mogli się o tym przekonać także rodzice z najmłodszymi pociechami w ramach spotkań „Family Ekoart”. Z kolei pani Agnieszka pokazała dzieciakom świat kolorów i … plastyczne sztuczki - tusz i farby nie musi być tylko tuszem i farbami jak powiedziałby mistrz Yoda.

Kolejną z propozycji były warsztaty „Kurs origami” oraz zajęcia „Jiu-jitsu – rekreacja ruchowa”. I co ciekawe zarówno jedna jak i druga propozycja miały w sobie coś „dla ducha” i coś „dla ciała” (oczywiście japońskiego), choć w różnych akcentach. Bowiem jak przekonali się adepci zajęć jiu-jitsu to nie tylko ogólnorozwojowe ćwiczenia, czy bloki i rzuty, a równie ważny jest trening mentalny (polecam ćwiczenie cierpliwości prezentowane przez Senseia Aleksandra Kozioła). Z kolei origami to nie proste składanie papieru, ale także ćwiczenie spokoju, dokładności, przestrzennego myślenia o czym przekonał nas pan Krzysztof Strebeyko.

Blisko dwieście dzieci z Nowego Targu uczestniczyło w zajęciach organizowanych przez cztery szkoły podstawowe podczas zimowych ferii. Młodzi nowotarżanie mieli zapewnioną opiekę nauczycieli oraz codziennie ciepły posiłek. Zajęcia zorganizowane zostały dla dzieci z rodzin dysfunkcyjnych przez szkoły nr 2, 5, 6 i 11, a sfinansowane przez Burmistrza Miasta Nowego Targu (zajęcia merytoryczne) i Ośrodek Pomocy Społecznej (posiłki).

Uczestnicy brali udział w zajęciach integracyjnych, profilaktycznych i rekreacyjno-sportowych. Podczas ferii odwiedzili wyciąg narciarski na Zadziale, poszczególne grupy jeździły do Zakopanego, Ludźmierza, zwiedzały nowotarską Jednostkę Ratowniczo-Gaśniczą w ramach programu adresowanego przez Państwową Straż Pożarną, uczestniczyły w zajęciach na Strzelnicy Ligi Obrony Kraju, a także w wielu innych zajęciach. Warto odnotować, że w okresie ferii można było korzystać z toru do jazdy na łyżwach, który znajduje się w parku i darmowej ślizgawki na lodowisku.

(Piotr Rayski-Pawlik)

Print Informacja z dnia 17-02-2011, opublikowana przez: Mariusz Foryt była czytana 2069 razy
Źródło: Reporter   więcej z tej kategorii (Reporter)

Podobne wiadomości:









Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
SLE