RSS facebook
Dziś mamy: niedzielę
- 5 kwietnia 2020 roku

96 dzień roku, 14 tydzień roku.
Wschód słońca: 5:08
Zachód słońca: 18:16

Imieniny obchodzą: Borzywoj, Irena, Wincenty

BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 56
Grechuta Festival, czyli Jan Kanty Pawluśkiewicz w podwójnej roli

Jan Kanty Pawluśkiewicz, muzyk, kompozytor uprawiający również malarstwo, a poza tym dyplomowany architekt, był w studenckich czasach współtwórcą kabaretu Anawa, kompozytorem pierwszych kabaretowych przebojów śpiewanych przez Marka Grechutę (łącznie w tymi, którymi Grechuta wyśpiewał nagrodę na VI Ogólnopolskim Festiwalu Piosenkarzy Studenckich) i późniejszego "Korowodu" do tekstu Leszka A. Moczulskiego, który - w wykonaniu Marka Grechuty - stał się szlagierem festiwalu opolskiego. Swojemu malarstwu znalazł oryginalną technikę: maluje specjalnymi piórami wypełnionymi kolorowym żelem.

Jan Kanty Pawluśkiewicz podczas wernisażu Fot: Wacław Klag

 

Żel - art. Pawluśkiewicza jest znany nie tylko w Polsce, ma swoich wielbicieli i kolekcjonerów. Jest - jak powiada autor - połączeniem współczesnej ekstrawagancji z konwulsyjną klasyką. W tym mieści się świat niezwykłej ekspresji, koloru szalonego i nasączonego światłem, wykreowany wyobraźnią i mrówczą pracowitością, jakiej wymaga ta technika.

Muzyczna część festiwalu zacznie się dziś od finału konkursu na interpretację piosenek z repertuaru Marka Grechuty, w którym weźmie udział 18 solistów i zespołów wyłonionych przez Danutę Grechutę, Pawła Piątka - ostatniego lidera Grupy Anawa i kierownika muzycznego festiwalu oraz Marcina Jędrycha, reprezentującego Fundację Bielecki Art, organizatora festiwalu.

O godz. 15 w kinoteatrze Tęcza (ul. Praska 52) rozpocznie się konkursowe przesłuchanie, a o podziale nagród zdecyduje siedmioosobowe jury pod przewodnictwem Jana Kantego Pawluśkiewicza. Na trójkę najlepszych czekają nagrody w wysokości 10, 8 i 5 tys. zł oraz Nagroda Specjalna Prezydenta Miasta Krakowa.

Laureatów tegorocznych oraz z lat minionych - zespołu Dzień Dobry i Karoliny Leszko - będzie okazja posłuchać następnego wieczoru na scenie PWST. Towarzyszyć im będzie Grupa Anawa.

W sobotę, 9 października, w rocznicę śmierci Marka Grechuty, o godz. 11 zostanie odprawiona w jego intencji msza św. w kościele Mariackim, po czym w samo południe z wieży mariackiej zabrzmi melodia piosenki "Ocalić od zapomnienia". Godzinę później przy grobie artysty na cmentarzu Rakowickim spotkają się jego najbliżsi i przyjaciele. Wieczorem, znowu w PWST, I Krakowska Gala Kabaretowa, grupująca całą czołówkę krakowskich satyryków i rozśmieszaczy.

Zwieńczy festiwal niedzielny koncert finałowy w Kijów.Centrum, a w nim: Czesław Śpiewa, Mezo, Patrycja Markowska i Zakopower, którzy wykonają tak piosenki z repertuaru Marka Grechuty, jak i utwory własne. Niestety, biletów na te koncerty już od dawna nie ma, sugerujemy zatem dzisiejszy konkurs; wstęp wolny, a być może będzie to okazja zobaczenia przyszłych gwiazd in statu nascendi.

(AN, WAK)

Print Informacja z dnia 07-10-2010, opublikowana przez: Mariusz Foryt była czytana 2005 razy
Źródło: Dziennik Polski więcej z tej kategorii (Dziennik Polski)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
SLE