RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 67
Magiczny świat w fotografii Zofii Kity w Muzeum Podhalańskim

W Muzeum Podhalańskim im. Czesława Pajerskiego można oglądać kolejną wystawę czasową, która wypełniła jedną z sal nowotarskiego ratusza.  „Magiczny świat karpackich wierzeń w fotografii Zofii Kity”, to ekspozycja niezwykły zdjęć młodej i zdolnej artystki z limanowszczyzny. Autorka jest absolwentką Uniwersytetu Rolniczego oraz Instytutu Geografii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

Od szeregu lat jej pasją jest fotografia artystyczna i portretowa. Swoje zainteresowania umiejętnie łączy z pracą zawodową w rodzinnej firmie, wykonując reportaże ślubne i okolicznościowe oraz zdjęcia studyjne i reklamowe. Można je oglądać m.in. na stronie internetowej www.foto-zocha.pl . Obok pracy zarobkowej wiele czasu i zaangażowania poświęca działalności społecznej na rzecz swojej „małej ojczyzny”.

We wstępie do wystawy napisała: „Wychowałam się na wsi bajkowo otoczonej górami, której niegdyś ludność głównie utrzymywała się z rolnictwa. Od najmłodszych lat pomagałam rodzicom w pracach polowych, wszystko miało swój czas i sens. Długie zimowe wieczory spędzone w blasku ognia, obfitowały w niesamowite opowieści o tamtych czasach. Gdy nie było lekarzy, a na każdą przypadłość znano jakieś lekarstwo, gdy uzdrawiano modlitwą, rzucano i zdejmowano uroki. Babcia znała wszystkie miejsca gdzie wodzi i gdzie spotkano światełka, ostrzegała nas też przed kąpielą w bani, bo tam mieszkały topielce. Gdy zbliżała się burza zawsze świeciliśmy gromnicę, a na balkon wystawialiśmy łopatę do chleba. Inspiracje do powstania wystawy były we mnie od dziecka, trochę zapomniane przez lata braku kontaktu z tamtym światem, odżyły na nowo po przeczytaniu książki <<Karpaty pełne czarów>>. Nigdy nie potrafiłam rysować, więc zrobiłam zdjęcia, bo dzięki nim, mogę po części to wszystko co jest we mnie zobrazować.”

Zdjęcia do tej wyjątkowej wystawy wykonane zostały w połowie sierpnia 2015 roku w plenerach Kamionki Małej w Beskidzie Wyspowym oraz w Izbie Regionalnej w Męcinie. W sesji fotograficznej wzięły udział modelki, mieszkanki powiatu limanowskiego Panie: Marta Augustyn (Kamionka Mała), Maria Augustyn (Kamionka Mała), Dominika Bulanda (Pisarzowa), Natalia Kulig (Limanowa), Klaudia Kwaśniewska (Siekierczyna), Ewelina Łabuz (Limanowa), Stanisława Oleksy (Męcina). Stroje w jakich możemy oglądać Panie na fotografiach zostały bezpłatnie udostępnione przez Koło Gospodyń Wiejskich z Męciny. Powstanie wystawy było możliwe dzięki finansowemu wsparciu Starostwa Powiatowego w Limanowej. Więcej nt. projektu można dowiedzieć się na jego profilu: https://www.facebook.com/Karpaty-pe%C5%82ne-czar%C3%B3w-393881027471353/

Wystawa była integralnym elementem programu edukacyjno-naukowego „Karpaty pełne czarów. O wierzeniach, medycynie i magii ludowej Karpat polskich”, realizowanego przez Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Nowym Targu przy współpracy m.in. z Muzeum Podhalańskim im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu. Była ona prezentowana przez jeden dzień w nowotarskim ratuszu, a dziś ponownie po kilku latach zagościła na dłużej w ratuszowych wnętrzach. Będzie ją można oglądać do lutego 2020 r. Serdecznie zapraszamy !

Print Informacja z dnia 29-11-2019, opublikowana przez: Józef Bryś była czytana 468 razy
Źródło: Reporter   więcej z tej kategorii (Reporter)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
SLE