RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 44
Muzeum Podhalańskie – ponad półwieku działalności

W sobotę 26 listopada 1966 r. w Nowym Targu odbyła się niezwykła uroczystość, która była ukoronowaniem wieloletniego wysiłku szeregu, dziś coraz bardziej zapominanych podhalańskich działaczy społecznych. Otóż, tego dnia odbyło się uroczyste otwarcie Muzeum Regionalnego Ziemi Nowotarskiej, palcówki istniejącej do dziś i mimo wielu trudności oraz zawirowań w swej ponad 50-letniej historii, trwa w krajobrazie Stolicy Podhala.  

Uroczystości utworzenia muzeum odbyły się w sobotnie przedpołudnie z udziałem lokalnych władz miejskich oraz wielu zaproszonych gości m.in. dr Hanny Pieńkowskiej – Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Krakowie czy dr Wiktor Medweckiego – sekretarza Wojewódzkiej Komisji Opieki nad Zabytkami PTTK.

Od samego początku istnienia placówki jej nadrzędnym zadaniem pozostawało zabezpieczenie, gromadzenie, opracowywanie i udostępnianie materialnego oraz niematerialnego dziedzictwa miasta a także całego regionu. Idea utworzenia placówki muzealnej zrodziła się jeszcze przed wybuchem Wielkiej Wojny, a jej źródłowe ślady odnajdujemy w uchwałach II Zjazdu Podhalan w Nowym Targu. Idea zmaterializowała się w roku milenium państwa Polskiego.

Wieloletni wysiłek szeregu działaczy nowotarskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego oraz Komisji Opieki nad Zabytkami w osobach: Czesława Pajerskiego, Stefani Przybysz-Szewczyk, Balbiny Białońskiej, Franciszka Potoczka, Alojzego i Teofila Zubków, Wacława Giełczyńskiego i Czesława Stahla, znalazły uznanie i wsparcie ze strony ówczesnych władz samorządowych i państwowych. A był to nie łatwy okres, wszak to czasy głębokiego PRL-u. Tak rozpoczęła się historia palcówki, która po szeregu zmianach organizacyjnych oraz pod zmienią nazwą – dziś funkcjonującej jako Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego, wypełnia testament swoich fundatorów i założycieli.

Placówka od ponad półwieku odgrywała i stara się nadal odgrywać niepoślednią rolę w kształtowaniu postaw patriotycznych i obywatelskich mieszkańców miasta i regionu, być instytucją prowadzącą działalność edukacyjną, wydawniczą i naukową. Jej rola w środowisku lokalnym, ale i ponadregionalnym została dostrzeżona i nagrodzona m.in.  władze samorządowe, gdy w roku 2001 Muzeum otrzymało „Medal za szczególne zasługi dla Miasta Nowego Targu”. W roku 2018 placówka uhonorowana została natomiast wyróżnieniem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego za udział i organizację kolejnej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa. W tym samym roku Muzeum otrzymało dyplom uznania za udział w polsko-kanadyjskim programie edukacyjnym pn. „Pamięć i Cześć Błękitnej Armii Generała Józefa Hallera” za przygotowanie wystawy czasowej pt. „Generał Józef Haller i jego podhalańscy żołnierze”.

Z okazji kolejnego jubileuszu prezentujemy kilka archiwalnych fotografii z tej wspaniałej uroczystości, składając jednocześnie hołd, oraz wyrazy głębokiego szacunku i podziękowanie za olbrzymi wkład pracy: twórcom placówki, mecenasom, byłym i obecnym pracownikom oraz wszystkim ludziom dobrej woli wspierającym przez lata działalność naszego muzeum.

Print Informacja z dnia 27-11-2019, opublikowana przez: Mariusz Foryt była czytana 476 razy
Źródło: Nadesłane   więcej z tej kategorii (Nadesłane)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE