RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 29
Narodowe Święto Niepodległości w Nowym Targu

Uroczystości 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbyły się dziś w południe pod miejskim ratuszem. Hejnał z jego wieży przerwał nawet przemówienie burmistrza Nowego Targu Grzegorza Watychy. Oficjalną część na rynku poprzedziła Msza św. w kościele NSPJ oraz uroczysty przemarsz pocztów sztandarowych, przedstawicieli władz i mieszkańców ulicami miasta, z banderią konną i Miejską Orkiestrą Dętą na czele.

Mimo chłodu, w uroczystościach wzięło udział  sporo mieszkańców. Oprawę muzyczną zapewniły wydarzeniu trzy nowotarskie chóry oraz Miejska Orkiestra Dęta. Zanim złożono wiązanki pod tablicą pamiątkową,  wspólnie odśpiewano hymn narodowy, a okolicznościowe przemówienie wygłosił burmistrz Nowego Targu, Grzegorz Watycha. Dziękował za wszystkie zorganizowane w ostatnich dniach uroczystości i inicjatywy patriotyczne – akademie, czy wieczornice, duszpasterzom – za wspólną modlitwę w intencji ojczyzny, mieszkańcom – za udekorowanie flagami domów w Nowym Targu. W przemówieniu wspomniał m.in. o konieczności przypominania trudnej historii, szczególnie dla młodej generacji Polaków.

-Ta nasza trudna historia związana z zaborami, wojnami, zrywami niepodległościowymi w wielu powstaniach musi kierować nasze myśli i działania do budowania wspólnoty i zgody narodowej. Historia uczy, że niepodległość nie jest dana raz na zawsze, a wewnętrzne kłótnie i brak silnego, uczciwie i rzetelnie rządzonego państwa prowadzi prędzej czy później do utraty suwerenności. 

Burmistrz mówił też o potężnej roli kultury dla zachowania integralności narodu polskiego, również w czasach zaborów i wojen. Przypomniał, że każdy wróg, chcąc zniszczyć naród, niszczy właśnie jego kulturę.

-Ponawiam mój apel z tego miejsca, byśmy dla zachowania ducha polskości dbali o naszą kulturę poprzez zapewnienie jej należytych warunków do rozwoju i szanowali ludzi kultury, nauki i sztuki. Wyrazem tego szacunku są przyznawane w przeddzień Święta Niepodległości odznaczenia i wyróżnienia dla osób, które swoim życiem i pracą służą sprawie polskiej. 

W przemówieniu nie brakło też cytatu „kapelana ludzi gór, ludzi wolnych” ks. prof. Józefa Tischnera:- Nie ma niepodległego narodu bez niepodległych ludzi. Niepodległość to jest drzewo, gałęzie są wysoko w górze, a korzenie między nami. To z nas wyrasta niepodległa ojczyzna i jeśli my wszyscy razem będziemy duchem silni, to i nasza Polska będzie piękna i silna. I będzie naszym dobrem wspólnym, stawianym zawsze ponad partykularnymi interesami. 

Po oficjalnej części uroczystości, na rynku miał miejsce koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu nowotarskich chórów: Gorce, Echo Gorczańskie oraz Klubu Seniora. 

/os

fot. os/pk

 

Print Informacja z dnia 11-11-2019, opublikowana przez: Mariusz Foryt była czytana 869 razy
Źródło: nowytarg24.tv więcej z tej kategorii (nowytarg24.tv)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
SLE