RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 94
"Sto lat" dla Chatki na rynku w Nowym Targu

Nowotarska „Chatka” – czyli lokalne koło Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną – świętuje w tym roku 30-lecie istnienia. Dziś na nowotarskim rynku, w samym sercu trwającego tam od piątku Zlotu Foodtrucków odśpiewano „Sto lat” i uroczyście pokrojono urodzinowy tort. 

Były zielone baloniki, z których część wzleciała do nieba, a po zmroku zalśniła wyjątkowa iluminacja w „chatkowym”  kolorze – zieleni. Te 30 lat spędziliśmy w podhalańskiej społeczności i właśnie razem z tą społecznością chcemy rozkroić ten tort i razem odśpiewać „Sto lat” dla Chatki – mówił Paweł Wiktor, wiceprezes koła PSONI w Nowym Targu. 

Dzisiejsze świętowanie 30. urodzin miało miejsce o godzinie 17:00. Nie sposób było przeoczyć tego wydarzenia, pomimo tłumu na rynku – zieleń baloników oraz duża grupa skupiona wokół stołu z tortem przykuwały uwagę, przyciągając również wielu przypadkowych gości przybyłych na odbywający się tego dnia zlot foodtrucków. 

-Chcieliśmy z państwem spędzić nasze 30. urodziny, ponieważ te 30 lat spędziliśmy w podhalańskiej społeczności i właśnie razem z tą społecznością chcemy rozkroić ten tort i razem odśpiewać „Sto lat” dla Chatki – tłumaczył pomysł na wspólne świętowanie w centrum miasta Paweł Wiktor, wiceprezes nowotarskiego koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

-To jest takie nasze podziękowanie dla was wszystkich, dla całej społeczności Nowego Targu, dla Podhalan. Świętujecie razem z nami, cieszcie się z nami i pamiętajcie o nas – mówiła Agnieszka Sikora, prezes Fundacji dla Chatki. 

Następnie, jak na każdym urodzinowym przyjęciu, odśpiewano „Sto lat” i rozkrojono złożony z trzech części tort, przygotowany przez zaprzyjaźnioną Lila Vanilla Cafe, dzieląc się nim z wszystkimi obecnymi w tym czasie na płycie rynku. Nie brakło podopiecznych „Chatki” wraz z opiekunami, a jednym z gości specjalnych na 30. urodzinach była prezeska zarządu głównego Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną z siedzibą w Warszawie, dr Monika Zima-Parjaszewska, którą zapytaliśmy, czego życzyć Chatce z okazji jubileuszu: –Siły w walce o życie każdej osoby z niepełnosprawnością intelektualną, w walce o godność, równość i korzystanie z wszystkich praw człowieka. To jest bardzo trudne. Odwagi w pokonywaniu tych wszystkich barier, które środowisko, społeczeństwo, często przepisy prawa narzucają. Naszym celem jest pokonywanie granic, przekraczanie granic, które buduje społeczeństwo, które budują też przepisy prawa. Nie można się zatrzymać, nie ma horyzontu, ja go nie widzę. I tutaj to robią: patrzą na człowieka w perspektywie jego dorosłego życia. Życzymy przekonania, że są to ważne rzeczy i  tego, żeby zarażali swoim działaniem wszystkich innych, społeczność Nowego Targu również. 

W odpowiedziach na pytanie o to, czego życzyć „Chatce” z okazji urodzin, często pojawiał się też wątek konieczności rozbudowy i stworzenia „nowego domu”, z większą przestrzenią do rehabilitacji osób niepełnosprawnych.

Organizatorzy Zlotu Foodtrucków – Gorilla Events i Miasto Nowy Targ – zapewnili możliwość przeprowadzenia zbiórki pieniędzy na rzecz Fundacji dla Chatki, zezwalając na umieszczenie puszek w każdym z foodtrucków. 

Ostatnim, symbolicznym elementem dopełniającym sobotnie świętowanie była wieczorna iluminacja rynku, w zielonym, „chatkowym” kolorze. 

Rynek - iluminacja

Nowotarskie Koło PSONI założyli rodzice upośledzonych dzieci w 1989 roku. Przez 30 lat działalności, koło stale podejmowało inicjatywy zmierzające do zintegrowania rodzin, w których wychowuje się niepełnosprawne intelektualnie dziecko, zorganizowania dla nich pomocy medycznej, rehabilitacyjnej, psychologicznej, prawnej, socjalnej oraz takie, które miały wzmocnić kompetencje rodzicielskie i zmotywować do działań społecznych i samopomocowych. Przez pierwsze dwa lata korzystano z pomieszczeń parafialnych i szkolnych na sporadyczne i okazjonalne spotkania, później stowarzyszenie dostało w użyczenie lokal – mały barak, który wyremontowany i wyposażony przez rodziców, zamienił się w przytulną „chatkę” i właśnie ta nazwa przylgnęła na stałe nie tylko do budynku, ale i do organizacji.  

Od blisko 20 lat, główną siedzibą nowotarskiego koła PSONI jest budynek byłego przedszkola przy tzw. „dróżkach” na ul. Podtatrzańskiej. Z pomocy nowotarskiej „Chatki” korzystają mieszkańcy wielu okolicznych gmin, jest znaną, prężnie działającą instytucją z ogromnym doświadczeniem i wykwalifikowaną kadrą. By móc zapewnić wsparcie dla wszystkich potrzebujących, jacy występują z prośbą o pomoc – a zgłaszane są osoby z różnymi stopniami niepełnosprawności intelektualnej i z wielu różnych grup wiekowych – niezbędna jest rozbudowa obiektu. 

Materiał filmowy z wydarzenia – w środowym „Przeglądzie Tygodniowym”.

/os

Print Informacja z dnia 23-09-2019, opublikowana przez: Mariusz Foryt była czytana 524 razy
Źródło: nowytarg24.tv więcej z tej kategorii (nowytarg24.tv)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
SLE