RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 64
Krajobraz Górski ze "szczyptą duszy" - wręczono nagrody w konkursie Sunderlanda

83 autorów z 8 krajów, ponad 500 nadesłanych fotografii, z których 152 zakwalifikowane do wystawy pokonkursowej – tak wyglądają statystyki 39. edycji Międzynarodowego Konkursu Fotograficznego im. Jana Sunderlanda „Krajobraz Górski”. I Nagroda, Złoty Medal FIAP i tytuł Best Author otrzymał w tym roku Karol Nienartowicz z Krakowa za cykl zdjęć „Lato/Zima w Tatrach”.

Piotr Lisowski odbierający statuetkę i Brązowy Medal FIAP, laureat III Nagrody w konkursie

Rokrocznie, od blisko czterech dekad organizowany w nowotarskim MOK wernisaż wystawy i uroczystość wręczenia nagród w konkursie to prawdziwe święto fotografii na światowym poziomie. Choć zwyciężyły w tym roku tatrzańskie pejzaże, wiele zdjęć przedstawia góry spoza terenu Polski. Od 2005 roku, kiedy konkurs stał się międzynarodowy i uzyskał patronat Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej (FIAP), zdjęcia na konkurs regularnie  przysyłają Hindusi i Słowacy. W tym roku fotografie nadesłano również z Chorwacji, Czech, Ukrainy, Węgier i Włoch. Wiele fotografii światowych gór to również dzieła polskich fotografików. Ale nie zawsze tak było.  

-Historia konkursu jest długa, zaczynało się od konkursu lokalnego – wtedy były to zdjęcia tatrzańskie, gorczańskie. Nie było takiej możliwości podróżowania, jak w tej chwili. Dopiero od 2000 roku zaczęły pojawiać się fotografie gór światowych. W tej chwili większość stanowią te właśnie góry, nasi fotograficy wiele podróżują, a ta wystawa staje się coraz ciekawsza – mówi komisarz konkursu Stanisław Krzak z Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Targu, poziom tegorocznego konkursu oceniając jako bardzo wysoki – Jest to najstarsza cykliczna impreza fotograficzna w Europie, jedna  z najstarszych na świecie. Konkurs ma z roku na rok coraz wyższy poziom, startują uczestnicy, którzy profesjonalnie zajmują się fotografią i teorią fotografii. Ta rywalizacja u tych najlepszych to jest naprawdę bardzo wysoki poziom. Zwycięstwo w tym konkursie daje im osobistą satysfakcję no i oczywiście punkty do tytułów artystycznych FIAP. To przyciąga uczestników.

Konkurs cieszy się prestiżem w środowisku fotografików również z innych względów – od lat zachowuje swoją starodawną formułę. 

-To jeden z nielicznych  konkursów, który ma jeszcze jakąś estymę, oficjalne rozdanie nagród – mówi Piotr Lisowski z Radymna, zdobywca III Nagrody i Brązowego Medalu FIAP – Wiele konkursów, nawet National Geographic odbywa się bez gali, są mocno internetowe, tak bym to określił. Tutaj decyduje jury, gremium, człowiek, który się zna, nie jest to na zasadzie lajków, jak wiele konkursów, które teraz się odbywają. 

Jak twierdzą sami uczestnicy, dziedzina fotografii górskiej nieodzownie musi wynikać z pasji, z reguły podwójnej: do gór i fotografii.

-Musi to być związane z pasją. Nikt nie marznie, nie grzeje się i nie męczy, nie poci z przymusu – mówi ze śmiechem Piotr Lisowskiz Radymna, zdobywca III Nagrody i Brązowego Medalu FIAP – To są wyjścia w nocy, to jest spanie w namiocie, gdzie się da, albo nawet w jamie śnieżnej. To jest wyczekiwanie światła w samochodzie, to jest zakładanie filtrów, czekanie na porę roku, w której mleczna droga i słońce będą w odpowiednim miejscu. To cały szereg przygotowań przed zrobieniem zdjęcia i później długa praca po zrobieniu zdjęcia. Zrobienie dobrego zdjęcia to mix umiejętności, przygotowania, cierpliwości i szczęścia. Podstawa to kompozycja, nie ma tu mowy o przypadku. Jeśli chodzi o warunki – wiadomo, może być cały dzień pochmurno, nagle wyjdzie słońce, zrobi piękne światło i mamy. Najlepsza do robienia zdjęć w górach jest paskudna pogoda. Przekonałem się o tym wiele razy, że im gorsza pogoda, tym lepsze zdjęcia. Wolę mieć jeden pięciominutowy przebłysk w ciągu całego tygodnia niż codziennie niebieskie niebo i słońce od rana. 

 

-Przypadkowe zdjęcia łatwo wychwycić. Zdjęcia, które robią ludzie z pasją widać od razu. Jest to zupełnie inny rodzaj fotografii, jest tam szczypta duszy – mówi Artur Rajewicz z Tarnowa, zdobywca Srebrnego Medalu Fotoklubu RP. 

Główne nagrody trafiły w tym roku do: Karola Nienartowicza z Krakowa (I Nagroda, Złoty Medal FIAP), Przemysława Kruka z Poraja k. Częstochowy (II Nagroda, Srebrny Medal) i Piotra Lisowskiego z Radymna na Podkarpaciu (III Nagroda, Brązowy Medal). Medale Fotoklubu RP otrzymali w tym roku Vladimir Vlcek ze Słowacji (Złoty Medal), Artur Rajewicz (Srebrny medal) oraz Janusz Wojcieszak (Brązowy Medal). Nagroda Burmistrza Miasta Nowego Targu trafiła do Marcina Wielickiego za „Tatrzańską Impresję”. Przyznano też siedem wyróżnień, które otrzymali polscy fotograficy: Marcin Kęsek, Bogusław Pawłowski, Jakub Perlikowski, Tomasz Przychodzień, Michał Sośnicki oraz Tamal Goswami i Thakurta Sandeep Kumar z Indii. 

-Co roku główna nagroda jest pracą, która wybija się spośród innych. Pokazuje nam inny, ciekawszy sposób widzenia. Ale fotografia, jak każda sztuka, przemawia do odbiorcy indywidualnie – mówił przed wręczeniem nagród komisarz konkursu Stanisław Krzak. 

Zima w Tatrach, autor: Karol Nienartowicz, I Nagroda/Złoty Medal FIAP, Tytuł Best Author

Zima w Tatrach, autor: Karol Nienartowicz, I Nagroda/Złoty Medal FIAP, Tytuł Best Author

Nagrody wręczali wiceburmistrz Nowego Targu Waldemar Wojtaszek, komisarz konkursu Stanisław Krzak oraz jeden z członków jury, fotografik AFIAP Marcin Bawiec. Uwagę zwracały oryginalne, pamiątkowe statuetki – za ich projekt, podobnie jak za oprawę graficzną katalogu pokonkursowego, odpowiedzialny jest Gabriel Wolski.

-Mamy dwóch twórców, o których powinniśmy pamiętać – tego najważniejszego, który ten piękny świat stworzył, czyli Boga. To on tak pięknie ukształtował wszystko to, co nas zachwyca. Zresztą o tym Jan Paweł II 40 lat temu wspominał, że ludzie dlatego w ten region przyjeżdżają, że jest bogaty w piękno krajobrazu. A drudzy twórcy – to są te osoby o wrażliwości, którzy mają dobry sprzęt fotograficzny i którzy umieją wyeksponować to piękno i nim się z nami wszystkimi podzielić. Zarówno ten główny twórca, jak i państwo, twórcy fotografii zasługują tutaj na uznanie i szacunek – mówił przed wręczeniem nagród wiceburmistrz Nowego Targu Waldemar Wojtaszek. 

Poza Marcinem Bawcem, w jury zasiadali też: Mieczysław Cybulski (przewodniczący jury, prezes Fotoklubu RP Stowarzyszenie Twórców) oraz Małgorzata Krystyna Dołowska, prezes Fundacji „Fotografia dla przyszłości”. 

Tatrzańska Impresja, Marcin Wielicki, Nagroda Burmistrza Miasta Nowego Targu

Tatrzańska Impresja, Marcin Wielicki, Nagroda Burmistrza Miasta Nowego Targu

Podczas wernisażu nie brakło ciepłego dania i poczęstunku dla gości, przybyłych z daleka. Jak zwykle, wydarzeniu towarzyszyła dobra atmosfera, część nagród odbierały żony i dzieci fotografów, będących w tym czasie na górskich wyprawach. Rozmowy o górach i fotografii toczyły się w patio MOK, gdzie organizatorzy zapewnili dla gości zimne, lane piwo. 

Wystawę górskich pejzaży można oglądać w holu MOK do końca sierpnia.

 

Lato w Tatrach, Karol Nienartowicz, I Nagroda

Bardenas Interior I, Przemysław Kruk, II Nagroda, Srebrny medal FIAP

Bardenas Exterior IV, Przemysław Kruk

Peregrini Cathedrali Portarum, Piotr Lisowski, III Nagroda, Brązowy Medal FIAP

Et Decursu Temporis, Piotr Lisowski

White Mountains 2, Vladimir Vlcek, Słowacja, Złoty Medal Fotoklubu RP

White Mountains 3, Vladimir Vlcek, Słowacja, Złoty Medal Fotoklubu RP

Grań, Artur Rajewicz, Srebrny Medal Fotoklubu RP

Na grani, Artur Rajewicz

Marcin Kęsek, Górskie Oblicze Islandii 2, wyróżnienie

Snowdune, Thakurta Sandeep Kumar, Indie, wyróżnienie

Prism, Tamal Goswami, Indie, wyróżnienie

Świt na Rysach, Bogusław Pawłowski, wyróżnienie

Tchnienie, Jakub Perlikowski, wyróżnienie

Katedra 1-3, Tomasz Przychodzień, wyróżnienie

Trzy Korony, Michał Sośnicki, wyróżnienie

Zima trzyma, Michał Sośnicki

Tatrzańska Impresja, Marcin Wielicki

Górskie oblicze Islandii, Marcin Kęsek

Nadświetlna, Jakub Perklikowski

Bardenas Detal I, Przemysław Kruk

Bardenas Interior IV, Przemysław Kruk

Strażnicy, Jakub Perlikowski

Jesień na hali, A. Kubicka

Lato w Tatrach 1, Karol Nienartowicz

Lato w Tatrach 2, Karol Nienartowicz

Lato w Tatrach 4, Karol Nienartowicz

Lato w Tatrach 5, Karol Nienartowicz

 

/os

Print Informacja z dnia 01-07-2019, opublikowana przez: Mariusz Foryt była czytana 878 razy
Źródło: nowytarg24.tv więcej z tej kategorii (nowytarg24.tv)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE