RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 54
Modelarskie emocje w Nowym Targu

Mają ok. 3 metrów rozpiętości, ważą ok. 2 kg, a startują za pomocą wyciągarek elektrycznych wykonanych na bazie silników od rozruszników samochodowych. Modele szybowców zdalnie sterowanych F3B mają swoje grono miłośników, a dedykowane im Mistrzostwa Polski rozegrane zostały tym razem – już po raz piąty – w Nowym Targu, skupiając 20 uczestników z całej Polski, ale też mistrzów z Czech i Słowacji.

Mistrzostwa rozrywały się w ciągu dwóch dni, towarzyszyła im piękna, słoneczna pogoda i oszałamiające widoki z nowotarskiego lotniska. Wbrew pozorom, aura wcale nie była jednak do końca przewidywalna dla modelarskich lotów, zmienny wiatr to specyfika podhalańskiej aury. 

Jak mówi organizator zawodów, Arkadiusz Morawski z sekcji modelarskiej Aeroklubu Nowy Targ, modele szybowców zdalnie sterowanych F3B uważane są generalnie za trudną kategorię, ponieważ jednym i tym samym modelem każdy z zawodników musi wziąć udział w trzech konkurencjach: termicznej, gdzie trzeba utrzymywać się w powietrzu przez 10 minut i wylądować do celu w ostatniej sekundzie; odległościowej  –  najbardziej taktycznej, gdzie w ciągu 4 minut pokonuje się jak najwięcej odcinków 150-metrowych oraz prędkościowej, w której walka toczy się czasem o ułamki sekund. 

-Ciężko powiedzieć ile potrzeba lat, aby zdobywać wyniki, jednym przychodzi to szybciej, innym trochę później. To jest uzależnione od dostępności sprzętu, od czasu poświęconego na treningi, od determinacji własnej – bo niektórzy latają bardziej rekreacyjnie: lubią tę atmosferę, ale nie zależy im tak bardzo na wyniku – tłumaczy Wojciech Drzymała z Aeroklubu Stalowa Wola, Mistrz Polski modeli szybowców zdalnie sterowanych kat. F3B z 2018 roku.

Większość z modeli szybowców biorących udział w mistrzostwach posiada wewnątrz 6 mechanizmów, które poruszają klapami, lotkami oraz usterzeniem ogonowym. Wykonane są precyzyjnie, z aerodynamicznym wykończeniem, w najnowszych technologiach. Aby można było sprawnie wykonać trzy różne konkurencje, modele muszą być bardzo uniwersalne tak, by zawodnicy mogli optymalizować je w zależności od konkurencji i panujących warunków pogodowych poprzez dodawanie balastu oraz zmiany aerodynamiczne modelu np. zmiana pochylenia klap.

Patronat honorowy nad mistrzostwami objął burmistrz Nowego Targu, a ich organizatorem jest sekcja modelarska Aeroklubu Nowy Targ. 

/os

Print Informacja z dnia 01-07-2019, opublikowana przez: Mariusz Foryt była czytana 640 razy
Źródło: nowytarg24.tv więcej z tej kategorii (nowytarg24.tv)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE