RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 66
Nowotarski krajobraz z Janem Pawłem II – promocja wyjątkowego, rocznicowego albumu

To kolejny akcent obchodów jubileuszowego roku 40. rocznicy wizyty Ojca św. w Nowym Targu. Przygotowywany dużo wcześniej, specjalnie na tę rocznicę, złożony m.in. z zebranych w ramach konkursu fotografii nowotarżan album autorstwa Ludmiły Figiel ujrzał już światło dzienne, a jego promocja zgromadziła na sali widowiskowej MOK wielu zainteresowanych.

To przepięknie wydana, fizyczna pamiątka obchodów jubileuszu, która przedstawia nie tyle wspomnienia o samym Janie Pawle II, ile daje świadectwo naszego – nowotarżan – przeżywania Jego duchowej i fizycznej obecności we wspólnocie miasta, ale też życiu każdego z osobna. „Dla odbiorcy słowackiego wartość poznawcza jest nie do przecenienia, dlatego, że jest to książka, która pozwala im zobaczyć nas w chwili, kiedy wśród nas jest święty, który wyszedł spośród nas” – mówiła podczas promocji albumu dr hab. Anna Mlekodaj. 

Album powstał z inicjatywy naczelnik Wydziału Kultury, Sportu i Promocji UM Katarzyny Put w ramach unijnego projektu „Wędrówka śladami historii, kultury i tradycji pogranicza Nowy Targ – Kieżmark” i jako taki jest częściowo dwujęzyczny. Przygotowywany był już dwa lata wcześniej, specjalnie z myślą o jubileuszowym roku 2019.

-Na początku tego roku postanowiłem, aby świętowanie tej rocznicy było obchodzone w sposób możliwie uroczysty i bogaty po to, aby przybliżyć nauczanie i postać św. Jana Pawła II – mówił burmistrz Nowego Targu Grzegorz Watycha – Przypomnieć tym, którzy być może zapomnieli, a przybliżyć i dać poznać tym, którzy urodzili się już po odejściu Ojca św. do domu Pana. Jest to niezmiernie ważne, aby z tych wydarzeń, które odbyły się na nowotarskim rynku w minioną niedzielą, została materialna pamiątka w postaci publikacji. 

Sam proces powstawania dzieła zajął jego autorce, Ludmile Figiel, rok czasu. Album składa się z jedenastu rozdziałów, w które wplecione są kalendaria, szczegółowo dokumentujące historyczne wydarzenia – te mniejsze i większe – związane z Janem Pawłem II. 

-Wspominam ten rok bardzo miło. Była to twórcza praca i to w dodatku wokół takiej ważnej postaci i wokół Nowego Targu – mówiła w rozmowie z nami Ludmiła Figiel – Głównym tematem książki jest sposób, w jaki nowotarżanie przyswajali sobie osobę papieża i jego nauczanie wtedy, kiedy był pośród nas – i to przyswajanie szło ścieżką trochę pozaracjonalną, bo było to takie kąpanie się w jego charyzmacie – a  inaczej wyglądało przyswajanie nauczania, kiedy już go wśród nas nie było. 

Trzy pierwsze rozdziały publikacji dotyczą lat sprzed wyboru Karola Wojtyły na papieża, skupiając się wokół tak wielkich wydarzeń jak koronacja figury Matki Bożej Ludźmierskiej w 1963 roku, czy uroczystości związane z powitaniem pustych ram po obrazie Matki Boskiej Częstochowskiej w 1967 roku. Kolejne rozdziały dotyczyły wielkich wydarzeń z 8 czerwca 1979 roku, ale także 7 czerwca 1997 roku w Ludźmierzu oraz okresu żałoby po 2 kwietnia 2005 roku. Ostatni – zainspirowany fotografiami dostarczonymi przez nowotarżan – poświęcony jest wizytom nowotarżan u Papieża. Dwa z rozdziałów powstały wcześniej jako teksty pisane na „Rekolekcje Tischnerowskie”. 

-Na pewno najciekawszy, a zarazem najtrudniejszy i najważniejszy w całej książce rozdział to „Stan ducha”. On ma podtytuł „Refleksje nad religijnością mieszkańców Nowego Targu”. Chciałam tu od razu podpowiedzieć: ja nie zmyśliłam tej refleksji nad religijnością. To nowotarżanie sami – nie wiedząc zresztą o tym – dostarczyli mi materiału w postaci przecudownych, przeciekawych, czasem nawet przedowcipnych wpisów do ksiąg kondolencyjnych po śmierci papieża. Do tych ksiąg „dobiegałam się”, dysponując aparatem troszeczkę z antropologii, troszeczkę, z socjologii i teologii. Gdyby nowotarżanie nie dostarczyli mi materiału to tego by nie było – mówiła autorka, Ludmiła Figiel. Podczas promocji nie brakło miejsca na co ciekawsze cytaty z trzech ksiąg kondolencyjnych, w których łączna liczba wpisów to 1167. 

Poza tekstem, kluczowym komponentem publikacji są zdjęcia, pieczołowicie wybierane przez autorkę, ale również przez Katarzynę Put i Iwonę Króżel z Wydziału Pomocji Urzędu Miasta. Część fotografii umieszczonych w albumie to pamiątki nowotarżan, którzy zdecydowali się podzielić nimi szerzej. Na zeszłoroczny, ogłoszony przez miasto konkurs „Moje spotkanie z Ojcem św. Janem Pawłem II” odpowiedziało ponad 30 uczestników. Podczas wczorajszej promocji albumu znalazł się czas na szczególne podziękowania, wręczenie mieszkańcom pamiątkowych dyplomów i nagród książkowych za udział w konkursie.

Podziękowań było jednak więcej – za skład i opracowanie graficzne odpowiadał Arkadiusz Morawski, a dopracowanie finalnej wersji albumu opierało się na ścisłej współpracy z autorkami. Kilkakrotnie ze sceny padło też nazwisko Gabriela Wolskiego, który na prośbę Ludmiły Figiel namalował obraz inspirowany tekstem „Pokój z widokiem na Tatry”. Jego fragment znalazł się na projekcie okładki, a sam tytuł zaczerpnięty został z jednego z wpisów do księgi kondolencyjnej. Autorka dziękowała też recenzentom – ks. dr. hab. Władysławowi Zarębczanowi i prof. Annie Mlekodaj i dr hab. Annie Mlekodaj. 

-Myślę, że mieliśmy wyjątkowe miejsce w sercu Jana Pawła II – podkreślał ks. dr hab. Władysław Zarębczan dzieląc się kilkoma osobistymi wspomnieniami i zabawnymi anegdotami. Dr hab. Anna Mlekodaj wyczerpująco odpowiedziała na pytanie o wartość historyczną publikacji. 

Dla odbiorcy słowackiego wartość poznawcza jest nie do przecenienia, dlatego, że jest to książka, która pozwala im zobaczyć nas w chwili, kiedy wśród nas jest święty, który wyszedł spośród nas. Drugim odbiorcą jesteśmy my i tu sprawa jest trochę bardziej złożona. To nie jest podręcznik, ale pewien rodzaj świadectwa emocji z pewnymi próbami uogólnienia. Jeżeli ta książka nie obudzi w nas rezonansu emocjonalnego, intelektualnego, jeśli ona nas nie poruszy to pewno nie powinniśmy się stawiać w rzędzie odbiorców – mówiła dr hab. Anna Mlekodaj. 

Tłem dla omawiania poszczególnych rozdziałów był pokaz slajdów, a oprawę artystyczną, a przy okazji również moc wzruszeń zapewnił zespół rodziny Cudzichów, wykonując nieszablonowe aranżacje „Barki”, „Abba Ojcze” i „Jesteśmy piękni”.

GALERIA

 

Album został wydany w ramach mikroprojektu pn. „WĘDRÓWKA ŚLADAMI HISTORII  KULTURY I TRADYCJI POGRANICZA POLSKO SŁOWACKIEGO NOWY TARG-KIEŻMARK” współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Tatry w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska – Słowacja 2014-2020.

Print Informacja z dnia 16-06-2019, opublikowana przez: Marcin Bryniarski była czytana 1231 razy
Źródło: nowytarg24.tv więcej z tej kategorii (nowytarg24.tv)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE