RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 62
"Nowy Targ może być dumny, że ma taki bieg" - X Jubileuszowy Bieg Podhalański przeszedł do historii

Rekordowa ilość 804 uczestników z terenu całej Polski oraz Słowacji, Czech i Austrii przyjechała dziś na nowotarskie lotnisko, by wziąć udział w X Jubileuszowym Biegu Podhalańskim im. Jana Pawła II, w tym roku odbywającym się pod Honorowym Patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy. 

Jedni przybyli z nadzieją na pobicie życiowych rekordów, inni - dla dobrej, sportowej zabawy, jeszcze inni - w ważnych intencjach. Zawodnicy startowali na dystansach 6, 15 i 30 km, ciesząc się z świetnych warunków i chwaląc organizatorów za dobrze przygotowana trasę i wspaniałą atmosferę. Na koronnym dystansie 30 km triumfowali Peter Mlynar ze Słowacji oraz Kornelia Kubińska ze Skawy. Najszybszym nowotarżaninem okazał się Jakub Twardowski, który w ogólnej klasyfikacji w biegu na 30 km zdobył 3 miejsce na podium.

Po samych rejestracjach zaparkowanych na płycie lotniska samochodów widać było, że do Nowego Targu rzeczywiście zjechali tego dnia reprezentanci z całego kraju – Wielkopolska, Mazowsze, ziemia lubuska, Podkarpacie i wiele innych. Bieg Podhalański, który w ogólnopolskiej klasyfikacji plasuje się tuż po Piastowskim, cieszy się dobrą sławą z uwagi na stosunkowo niewymagającą, bardzo malowniczą trasę i świetną organizację. Dla amatorów narciarstwa biegowego, jest jedną z najważniejszych imprez w roku. Tym razem dodatkowo pomogła pogoda – warunki śniegowe były idealne. Już podczas rozgrzewki, wielu zawodników cieszyło się, że może uda im się dzięki temu pobić swoje „życiówki”.

 

-Mam nadzieję, że ten rekord, który dzisiaj bijemy w liczbie uczestników, w kolejnych latach będzie również pobity – mówił burmistrz Grzegorz Watycha, oficjalnie otwierając jubileuszowy bieg. 

Zanim jeszcze odbył się pierwszy start uczestników biegu na najdłuższym dystansie 30 km, błogosławieństwa wszystkim uczestnikom udzielił ks. Władysław Zązel, a na czele kolumny pojawili się górale z „Małych Śwarnych” dzierżąc flagi państwowe wszystkich czterech krajów, których reprezentanci uczestniczyli w biegu. Były też flagi papieska i unijna. Później „Mali Śwarni” okraszali swoim występem dekorację zwycięzców na scenie, śpiewając m.in. utwór ułożony specjalnie na okoliczność jubileuszowego biegu. 

Jubileuszowy X Bieg Podhalański wpisuje się w tegoroczne obchody 40. Rocznicy Wizyty Jana Pawła II w Nowym Targu, dlatego władze miasta złożyły dzisiaj wiązankę pod symbolicznym pomnikiem Ojca Świętego, oddając tym samym hołd wyjątkowemu patronowi tego wydarzenia. Jak wspominała dyrektor biegu Jadwiga Guzik, wielokrotna mistrzyni Polski w biegach narciarskich, dla wielu osób to właśnie postać św.  Jana Pawła II ma tu ogromne znaczenie, bieg nazywany jest przez nich „papieskim” i zawsze biegną w modlitewnych intencjach. 

Ta edycja Biegu odbywała się w ramach Mistrzostw Polski Amatorów PZN, co miało niebagatelne znaczenie dla biegaczy, którzy zbierają punkty i dodatkowym magnesem, który przywiódł ich dziś na Podhale. Impreza ma jednak nie tylko sportowy, ale również rodzinny wymiar – przygotowano specjalną strefę dla dzieci, były psie zaprzęgi i muzyczno-taneczne zabawy z kolorową maskotką wydarzenia.

Każdy z uczestników dostał medal, pakiet startowy i upominek z logo biegu. Zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe i pieniężne ufundowane przez sponsorów. Wśród uczestników znalazły się osoby w każdym wieku – od kilkuletnich dzieci po reprezentantki UTW. Nie brakło rodzinnych teamów – wielu rodziców porzuciło dziś marzenia o wygranej na rzecz spokojnego, rekreacyjnego biegu ze swoimi pociechami. Wśród startujących, nie brakło lokalnych samorządowców – w biegu pobiegli m.in. wiceburmistrz Nowego Targu Joanna Iskrzyńska-Steg i wicewójt Gminy Nowy Targ Marcin Kolasa. Nowotarskich olimpijczyków reprezentował w X Biegu Józef Batkiewicz, biegnąc razem z wnuczkiem.

Rola dyrektora technicznego przypadła Barbarze Sobańskiej z Zakopanego, sędzią głównym Biegu był Stanisław Marek.

Na dystansie 30 km triumfował Peter Mlynar ze Słowacji (czas 1:13:43), kolejne miejsca zajęli: Kacper Antolec z Obidowej oraz Jakub Twardowski z Nowego Targu, który odebrał wyróżnienie dla najszybszego nowotarżanina. Wśród kobiet najszybsza okazała się Kornelia Kubińska ze Skawy (01:40:55), drugie miejsce zajęła Joanna Kurzawińska z Kościeliska, a  trzecia na podium była reprezentantka Nowego Targu, Irena Dąbrowska.

W biegu na 15 km z czasem 38:15 zwyciężył Jacek Staroń z Krosna, drugie miejsce zajął Jan Holiga ze Słowacji, a trzecie Piotr Garbowski z Klimkówki. W rywalizacji kobiet najszybciej linię  mety przekroczyła Catherine Spierenburg z Kościeliska (czas 43:59), kolejne miejsca zajęły: Iwona Piekarz z Myślenic i Jagienka Czubernat z Nowego Targu.

Na dystansie 6 km wygrał Andrzej Mojeścik z Istebnej z czasem 19 minut 17 sekund, który był pierwszym zawodnikiem, jaki przekroczył dziś  linię mety. Drugie miejsce na tym dystansie zajął Wojciech Wojtyła z Pogórza, a trzecie Bartosz Krzymiński z Nowego Targu. Wśród kobiet, pierwsze miejsce na podium zajęła Marcelina Wojtyła z Pogórza z czasem 21:08, drugie – Julia Demkowska ze Skomielnej Białej, a  trzecie – Agnieszka Tylka z Czarnego Dunajca.

Tradycyjnie, nagrodzono też najmłodszych i najstarszych uczestników biegu, a miłym finałem wydarzenia było losowanie nagród. 

/os

Print Informacja z dnia 11-02-2019, opublikowana przez: Mariusz Foryt była czytana 960 razy
Źródło: nowytarg24.tv więcej z tej kategorii (nowytarg24.tv)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
SLE