RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 43
Zabawy i bale karnawałowe - nowa wystawa w Muzeum Podhalańskim

Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu serdecznie zaprasza na wernisaż nowej wystawy czasowej, który odbędzie się 7 lutego 2019 roku (czwartek) o godz. 17.00 w Ratusz, Rynek 1. Ekspozycja zatytułowana „Karnawałowe zabawy, wieczorki taneczne i bale z kotylionem. Druki ulotne z kolekcji Muzeum Podhalańskiego”, otwiera nowy cykl  wystaw historycznych pn. „Podhalańskie Akcydensy”, na których będą prezentowane unikatowe druki ulotne ze zbiorów placówki.

Od dwóch lat, przy liczącej kilka tysięcy egzemplarzy kolekcji, trwają intensywne prace polegające na porządkowaniu, opracowywana i zabezpieczaniu unikatowych w skali kraju zbiorów. Wszystkie dokumenty są digitalizowane, opisywane i zabezpieczane w specjalnych bezkwasowych pudłach, teczkach i kopertach.

Akcydensy z kolekcji Muzeum Podhalańskiego związane są z polskim okresem obrzędowym, jakim jest karnawał. Znaleźć wśród nich można: zaproszenia, plakaty, bilety wstępu oraz opisy konkretnych wydarzeń zamieszczane na łamach prasy podhalańskiej. Dokumenty prezentowane na wystawie Są ulotnym zapisem życia rozrywkowego, ale również kulturalnego, społecznego, politycznego czy indywidualnego mieszkańców Nowego Targu i regionu przede wszystkim  z okresu karnawału.

Dokumenty opisują styl w jakim bawili się nasi przodkowie, przedstawiają organizatorów zabaw, miejsca zabaw, czy nawet cały ich program wraz z tańcami. Nie sposób pominąć tu celów charytatywnych czy przeoczyć nazw bandów i zespołów muzycznych przygrywających do tańca.

Projekty druków uzależnione są od rodzaju, specyfiki i przeznaczenia. Od druków prostych o charakterze informacyjnym poprzez druki ozdobne, kolorowe, różniące się m.in. rodzajem papieru aż po wielkość formatu; od prostych kartoników biletowych poprzez zaproszenia składane aż po wielkoformatowe afisze anonsujące. Dokumenty w większości drukowane były w Drukarni Ignacego Borka późniejszej Drukarni Podhalańskiej, choć wśród zaproszeń możemy znaleźć również zaproszenia wydrukowane przez Drukarnię Związkową w Krakowie, Drukarnię Udziałową w Sosnowcu, Drukarnię NOWA z Jordanowa czy T. Lintscher z Żywca, również wzory pisane ręcznie czy na maszynie do pisania.

Naszą podróż zaczynamy w roku 1910 zaproszeniem na zabawę taneczną zorganizowaną przez Towarzystwo Kasynowe w Nowym Targu, wydrukowanym przez Drukarnię Związkową w Krakowie, a kończymy w powojennym 1947 r. ”Wielką zabawą taneczną” organizowaną przez Komendę Wojsk Pogranicza w Nowym Targu.

Ekspozycji towarzyszce jej będą warsztaty edukacyjne zatytułowane: „Zapusty. Zimowe bale, maskarady i zabawy”, kierowane przede wszystkim do najmłodszych, przedszkolaków oraz uczniów szkół podstawowych i średnich.  Na warsztacie uczestnicy dowiedzą się co to zapusty, skąd się wywodzą i czym się charakteryzują. Poznają rodzaju balów, ich genezę oraz czym się charakteryzują i jakie tańce im towarzyszą. Na zakończenie warsztatu uczestnicy stworzą własne maski karnawałowe.

Wystawę, która przygotowali: Barbara Wiśniowska i Robert Kowalski będzie można zwiedzać od 8 lutego do końca kwietnia 2019 r. w nowotarskim ratuszu. Serdecznie zapraszamy !

Print Informacja z dnia 04-02-2019, opublikowana przez: Mariusz Foryt była czytana 764 razy
Źródło: MOK więcej z tej kategorii (MOK)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
SLE