RSS facebook
Dziś mamy: czwartek
- 2 kwietnia 2020 roku

93 dzień roku, 14 tydzień roku.
Wschód słońca: 5:14
Zachód słońca: 18:12

Imieniny obchodzą: Franciszek, Sądomir, Urban, Władysław, Władysława

BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 47
X Turniej im. prof. Wieczystego – z patriotycznym akcentem

NOWY TARG. Pary płynące po parkiecie w upojnych dźwiękach walca wiedeńskiego i walca angielskiego, potem porywane rytmem tanga, samby, paso doble, jive’a i salsy. Fantastycznie barwne, połyskujące w kolorowych światłach suknie pań i wytworna czerń smokingów. 

X Turniej o Puchar prof. Mariana Wieczystego w kategoriach senior i hobby, znów pokazał, jak działa czar tańca i jaką niesie radość – zarówno tancerzom, jak i publiczności zachęconej do wyklaskiwania rytmów, wtórowania popularnym utworom. Jubileuszowa edycja tanecznych zmagań w nowotarskiej Hali „Gorce” przyniosła jednak nowy element, związany z jeszcze większym jubileuszem: profesjonalny pokaz tańców narodowych.

Były lata, kiedy Turniej organizowany przez szkołę tańca „Hart” Leszka Kusiaka, pod patronatem Burmistrza i Starosty, ściągał pary taneczne nawet z kilku państw. Tego roku par rywalizujących w tańcach standardowych i latynoamerykańskich było kilkadziesiąt, a przyjechały ze znaczących w Polsce ośrodków tanecznych, jak Kraków, Żory, Zielona Góra, Wałbrzych, ale też Poznań, Zamość, Gdynia i Gdańsk. Obok stolicy Małopolski, Gdańsk był właśnie miastem najliczniej reprezentowanym w X Turnieju, turnieju o wyjątkowej formule.

 – Po raz pierwszy dziesięć lat temu postanowiliśmy zintegrować ruch seniorów – ludzi, którzy kochają taniec, żeby mogli się oni spotkać we wspólnym nurcie i kultywować tradycję zapoczątkowaną przez prof. Mariana Wieczystego, który mówił: „tańczyć może każdy”. My dodaliśmy, że także „tańczyć powinien”, bo to wspaniały sposób na zdrowie psychiczne i fizyczne – tłumaczył tę wyjątkowość Grzegorz Gargula, sędzia główny, uczeń prof. Wieczystego.

Rozpiętość wieku tancerek i tancerzy – zarówno debiutujących w Turnieju, jak zaprawionych w popisach na parkiecie – potwierdzała tezę patrona tej pełnej wdzięku i szyku rywalizacji. Impreza organizowana w zimowej scenerii Podhala wpisuje się też pięknie w historię ruchu zapoczątkowanego przez wielkiego popularyzatora tańca towarzyskiego. Świadczyły o tym uroczyście wnoszone na galę oryginalne puchary z lat działalności prof. Wieczystego, świadczyła też obecność jego uczniów i wychowanków.

 – Zgodnie z tradycją gościmy – przeważnie w gronie sędziowskim – osoby, które mają dużą taneczną historię – przypominał Grzegorz Gargula.  – W składzie sędziowskim mamy panią Marię Nowak – wychowankę profesora, mistrzynię Polski. Miał być, ale  niestety, zdrowie mu tym razem nie dopisało, pan Andrzej Golonka zwany sukcesorem dzieła profesora, wychowawca wielu pokoleń nauczycieli tańca.

Wśród par startujących w Turnieju i była i ta, która w roku 1974 – wtedy oczywiście jako para młodzieżowa – wygrała I Turniej im. prof. Wieczystego – Teresa i Tadeusz Pasierbowie.

Puchary i medale przygotowane dla zwycięzców w różnych kategoriach zajęły długi stół, jednak w nowotarskim, X już  Turnieju chodzi o coś więcej niż rywalizację.

 – Myślę, że ten Turniej ma swój niepowtarzalny klimat i dlatego pary chętnie przyjeżdżają do Nowego Targu – komplementował sędzia stolicę Podhala. – Tu jest wspaniała publiczność, która potrafi żywo uczestniczyć w turniejowych zmaganiach i to tworzy tę oprawę, która jest niezbędna, by taniec miał pełny swój wyraz. Bo on ma przecież przymiotnik „towarzyski”. On jest od ludzi dla ludzi – od par dla publiczności, ale publiczność również potrafi parom pomagać i razem tworzyć piękne dzieło. Taka jest właśnie specyfika tego nowotarskiego turnieju.

Jego niespodzianką i patriotycznym akcentem stał się profesjonalny pokaz tańców polskich w wykonaniu licencjonowanej pary z Zespołu Pieśni i Tańca „Dobczyce” – Janusza Kozienia i Lucyny Targosz-Sławińskiej. Publiczność najpierw urzekł zalotny, wirujący kujawiak.

Takie samo wrażanie zrobił zadzierżysty mazur z podskokami. Oba tańce prezentowane były dzięki uprzejmości polskiej sekcji CIOFF i w wersji towarzyskiej. Pamiątkowe puchary wręczała tancerzom pani wiceburmistrz Joanna Iskrzyńska-Steg.

Taniec sportowy – jak każda dyscyplina – śrubuje poziom i zmierza w kierunku mistrzostwa. Czołówka prezentuje naprawdę wysokie umiejętności.

– Ale my obserwujemy w dalszym ciągu bardzo szerokie zainteresowanie na poziomie tańca dla ludzi, tańca nie tylko sportowego, ale również użytkowego – dodaje sędzia. – Te sfery się przenikają i taniec będzie dalej żył, natomiast będzie zmieniał swoje oblicze. Będziemy widzieć coraz piękniejsze, coraz doskonalsze  prezentacje, ale też prezentacje, których głównym nurtem będzie dobra zabawa i dobre samopoczucie na parkietach – w każdym miejscu na świecie. 

(asz)

Galeria Zbigniewa Krauzowicza

Print Informacja z dnia 04-02-2019, opublikowana przez: Mariusz Foryt była czytana 850 razy
Źródło: nowytarg24.tv więcej z tej kategorii (nowytarg24.tv)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
SLE