RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 49
XII Wigilia w Mieście - z minutą ciszy

Tradycyjna Wigilia w Mieście, organizowana przez nowotarski Oddział Związku Podhalan, już dwunasty raz, przypadła w ostatnim dniu Targów Bożonarodzeniowych. Na rynku w niedzielny wieczór działo się więc wiele. 

Z powodu żałoby narodowej po śmierci polskich górników brakło jednak muzyki, tańca i śpiewu. Zamiast programu artystycznego była minuta ciszy dla uczczenia tych, którzy zginęli podczas wybuchu metanu w czeskiej kopalni Stonava.

Harcerze ze szczepu Salamandra, jak zwykle, przynieśli na rynek Betlejemskie Światełko Pokoju, przez słowackich skautów. Oddali je w ręce burmistrza.

– Zasiadając przy wigilijnym stole, łamiąc się opłatkiem, życzymy sobie nieraz – może tak standardowo – spokoju i odpoczynku – mówił burmistrz Grzegorz Watycha– Ale pomyślmy też o tych na świecie, którzy tego spokoju i odpoczynku w święta mieć nie mogą – ażeby na kolejne – dzięki naszym myślom i modlitwom – zapanował pokój. Wszystkim mieszkańcom, Państwu, którzy przyszliście dziś na rynek, i Waszym bliskim, z którymi siądziecie przy wigilijnym stole, życzę błogosławionych świąt Bożego Narodzenia i otwartości na przemiany, dobre przemiany w naszych sercach, które mogą nastąpić dzięki przyjściu na świat Pana Jezusa. Żeby narodził się w naszych sercach i przemienił je na lepsze.

W imieniu samorządowej władzy życzenia miłości, spokoju i obfitości Bożych łask składał nowotarżanom także przewodniczący Rady, Grzegorz Luberda.

Dla ok. 120 osób zgromadzonych na rynku pogoda była łaskawa, bo deszcz przestał padać, a temperatura utrzymywała się w plusie. Ze sceny, gdzie stał pusty jeszcze żłobek posypały się góralskie życzenia. Składali je prezesi nowotarskiego oddziału: Józef Knap i Wojciech Groń.

Słodkie chałki, czyli „góralski opłatek” błogosławił kapelan Związku Podhalan – ks. Mieczysław Łukaszczyk. Gdy górale z tacami chałek ruszyli w tłum, życzenia składali sobie wszyscy nawzajem.

Do namiotu obok sceny wabiły ludzi zapachy tradycyjnego jadła, które gospodynie nakładały wszystkim chętnym na miseczki. A uwarzyły one 50 litrów smakowitego barszczu z fasolą, i tyleż samo łazanek z kapustą, kapusty z grochem. To wszystko można było popić kompotem z suszu, wyczuwając w nim zapach wanilii i goździków. Ludzi smakowali tych wigilijnych potraw, grzejąc się w cieple gazowych lamp i gwarząc z przyjaciółmi. Wielu przekonało się już, że niby to samo mają na wigilijnym stole w domu, ale na rynku, z parujących termosów, w ludzkiej gromadzie, smakuje jednak inaczej.

Najmłodszych przyciągały natomiast urocze, wełniste alpaki i zagroda św. Mikołaja z dwoma reniferami. Pomocnik Mikołaja musiał pilnować kolejki chętnych, by razem z hojnym świętym choć na chwilę zasiąść w saniach.

/asz

Print Informacja z dnia 27-12-2018, opublikowana przez: Mariusz Foryt była czytana 919 razy
Źródło: nowytarg24.tv więcej z tej kategorii (nowytarg24.tv)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE