X
Narodowy Spis Powszechny Ludnoci i Mieszka 2021
RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 60

APEL DO SPRZEDAWCÓW KOTŁÓW I KOMINKÓW

Szanowni Państwo,

Powietrze, którym oddychają Małopolanie jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych w Polsce i całej Unii Europejskiej. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest emisja pyłów ze spalania węgla i drewna w kotłach i kominkach, które nie spełniają żadnych norm w tym zakresie. Co roku na choroby będące efektem zanieczyszczenia powietrza umiera przedwcześnie ponad 4 tysiące mieszkańców Małopolski.

Zła jakość powietrza była bezpośrednią przyczyną przyjęcia 23 stycznia 2017 roku przez Sejmik Województwa Małopolskiego uchwały w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa małopolskiego ograniczeń i zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw (tzw. uchwały antysmogowej dla Małopolski).

Od 1 lipca 2017 roku uchwała wprowadza całkowity zakaz eksploatacji nowych kotłów i kominków, które nie spełniają wymagań ekoprojektu w zakresie emisji zanieczyszczeń i efektywności energetycznej. Natomiast do końca 2022 roku będą musiały zostać wymienione wszystkie dotychczas eksploatowane pozaklasowe kotły na paliwa stałe. Z wymaganiami uchwały antysmogowej można zapoznać się na stronie: http://powietrze.małopolska.pl/antysmogowa

Sprzedaż kotłów i kominków, które nie spełniają norm emisji, przyczynia się do pogłębienia problemu zanieczyszczenia powietrza w Małopolsce, a w konsekwencji do utraty zdrowia i życia tysięcy Małopolan. Zakup takich urządzeń naraża również mieszkańców województwa małopolskiego na negatywne konsekwencje prawne związane z posiadaniem i instalowaniem urządzeń, które nie spełniają wymagań uchwały będącej aktem prawa miejscowego.

W związku z tym zwracam się z apelem o rezygnację ze sprzedaży w sieci sklepów' z terenu województwa małopolskiego kotłów i kominków, które nie spełniają wymagań ekoprojektu w zakresie emisji zanieczyszczeń i efektywności energetycznej.

Apeluję, by hasła odpowiedzialności społecznej i dbałości o ochronę środowiska nie pozostały tylko pustymi sloganami. Jestem głęboko przekonany, że wspólnie podjęte działania polegające na wstrzymaniu sprzedaży na terenie Małopolski kotłów i kominków nie spełniających wymagań ekoprojektu, będących źródłem dużej emisji zanieczyszczeń oraz promowanie urządzeń ekologicznych staną się przykładem dla innych firm z branży i będą wyrazem troski o szeroko pojęte dobro klienta.

W razie potrzeby wszelkich niezbędnych informacji dotyczących wymagań przyjętych uchwał antysmogowych udzielą specjaliści Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.

Zachęcam do kontaktu z pracownikami UMWM: tel. 12 63 03 100 lub e-mail: powietrze@umwm.pl

Wicemarszałek Województwa Małopolskiego
Wojciech Kozak

Kraków, dnia 09.05.2017

Wprowadzono 25-05-2017
Będzie wyświetlane do 00-00-0000
Oglądane - 2064

Print Wersja do druku

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE