RSS facebook
Dziś mamy: sobotę
- 23 marca 2019 roku

82 dzień roku, 12 tydzień roku.
Wschód słońca: 5:37
Zachód słońca: 17:55

Imieniny obchodzą: Eberhard, Feliks, Katarzyna, Kondrat, Oktawian, Pelagia, Pelagiusz, Piotr, Zbysław

Międzynarodowy Dzień Meteorologii
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPWSZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 57
Historyczna umowa na remont dworca PKP - podpisana

Burmistrz Nowego Targu Grzegorz Watycha podpisał dziś umowę na przebudowę zabytkowego budynku dworca kolejowego w Nowym Targu. Jest to jedna z największych i najważniejszych miejskich inwestycji ostatnich lat, którą - co bardzo istotne - uda się zrealizować z wysokim, unijnym dofinansowaniem. Zwycięską ofertę w przetargu złożyła Firma Budowlana Sikora z Nowego Targu.

To będzie generalny remont zabytkowego, mocno zrujnowanego budynku dworca, który ma powrócić do dawnej świetności i stać się na nowo wizytówką miasta. Wraz z odrestaurowaną już wieżą wodną, oddanym do użytku placem postojowym, nowymi ścieżkami rowerowymi i zaplanowaną modernizacją drogi dojazdowej, inwestycja ta wpisuje się w plan rewitalizacji tego miejsca i przywrócenia pewnej rangi dla transportu kolejowego jako istotnego środka komunikacji, który ma odciążyć nasze drogi, a przy tym jest najbardziej ekologiczny, bezpieczny i wygodny.

-Już dzisiaj, po uruchomieniu Podhalańskiej Kolei Regionalnej, ta forma podróżowania cieszy się dużym powodzeniemMam nadzieję, że odnowiony dworzec, z poczekalnią i całym zapleczem niezbędnym do obsługi podróżnych, jeszcze bardziej będzie do tego zachęcał -mówił dziś burmistrz Nowego Targu, Grzegorz Watycha –  W ramach tego samego dofinansowania, planujemy kolejne postępowanie w ramach drogi dojazdowej od ul. Ludźmierskiej do budynku dworca. Wzdłuż drogi powstaną 32 dodatkowe miejsca postojowe – bo już dziś widać, że tych miejsc zaczyna brakować, tak dużym powodzeniem cieszy się połączenie wahadłowe Nowy Targ – Zakopane. Dzisiaj chyba już nikt nie wyobraża sobie, żeby ten pociąg nie jeździł, tak dobrze zafunkcjonował i sprawdził się. 

Koszt robót wyniesie ponad 3 mln 640 tys. złotych, z czego 85% będzie stanowiło dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej. Czas zakończenia prac określony w umowie to 1 października 2019. Pracy jest sporo, gdyż budynek jest w stanie wymagającym pilnej interwencji. 

-Termin zakończenia tego remontu zbiegnie się też z terminem prac finalizujących budowę hotelu po sąsiedzku, naprzeciwko dworca, więc czeka nas głęboka metamorfoza rejonu dworca kolejowego. Do pełni obrazu rewitalizacji dworca kolejowego brakuje remontu infrastruktury kolejowej. Dobra wiadomość jest taka, że trwają prace projektowe, PKP PLK rozstrzygnęły przetarg i podpisały umowę na wykonanie modernizacji peronów, kładki nad torami, oświetlenia peronów, jak również udoskonalenie przejazdu przez tory kolejowe w ciągu ul. Ludźmierskiej tak, by ruch odbywał się tam płynnie, aby kierowcy nie zwalniali i nie powodowali zatorów na tej ulicy, która na kierunku wschód – zachód jest drogą najbardziej obciążoną – mówi burmistrz Grzegorz Watycha.

Miasto wnioskowało o bezkolizyjny przejazd, jednak tego pomysłu nie udało się przeforsować. Współpraca z PKP będzie obejmowała koordynację wszystkich prac budowlanych. Kolorystycznie i stylistycznie, budynek dworca zbliżony będzie do świeżo odrestaurowanej wieży wodnej, która już dziś jest imponującym zwiastunem zmian, jakie wkrótce czekają właśnie główny budynek stacji kolejowej. 

Przypomnijmy, że pełna nazwa dofinansowanego ze środków unijnych projektu, w ramach którego odrestaurowany zostanie historyczny budynek dworca, brzmi: „Utworzenie głównego węzła przesiadkowego regionu podhalańskiego w oparciu o przebudowę dworca kolejowego w Nowym Targu”. 

/os

Print Informacja z dnia 24-08-2018, była czytana 526 razy
Źródło: nowytarg24.tv więcej z tej kategorii (nowytarg24.tv)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
SLE