RSS facebook
Dziś mamy: środę
- 20 marca 2019 roku

79 dzień roku, 12 tydzień roku.
Wschód słońca: 5:44
Zachód słońca: 17:51

Imieniny obchodzą: Aleksander, Aleksandra, Ambroży, Anatol, Bogusław, Cyriaka, Eufemia, Klaudia, Patrycjusz, Ruprecht, Wasyl, Wincenty

BIP Biuletyn Informacji Publicznej

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPWSZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 44
Goście z Ameryki Łacińskiej

Dnia 1 sierpnia 2018r. w siedzibie Urzędu Miasta Nowy Targ z pełną sympatią odwiedzili Burmistrza Miasta Nowy Targ Grzegorza Watychę misjonarze zakonnicy bernardyni Ojciec Jacek Twaróg Rektor Polskiej Misji Katolickiej w Martin Coronado Buenos Aires Argentyna - nowotarżanin, honorowy Ambasador Miasta Nowy Targ i Ojciec Seweryn Lesław Matyasik, proboszcz parafii w Guayzimi prowincji Zamora w Ekwadorze, pochodzący z Toporzyska koło Jordanowa kolega z ławki szkolnej Naczelnika Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Dariusza Jabcoń.

W trakcie spotkania misjonarze pokrótce opowiedzieli o swojej działalności misyjnej, życiu wśród Indian i potrzebach tamtejszej ludności, która z wdzięcznością przyjmuje polskich misjonarzy, niosących ze sobą także wiedzę o Polsce i naszym mieście.

O. Jerzy Twaróg w Argentynie przebywa od 1996 r. Misja w Argentynie to szczególny rodzaj posługi. Po II wojnie światowej wyjechało tam ok. 13 tys. Polaków. Szacuje się, że polskie pochodzenie ma około 150 tys. mieszkańców tego kraju. Dla wielu z nich misja katolicka to jedyny kontakt z ojczystym językiem i kulturą. W Polskim Ośrodku Katolickim w Martin Coronado, nazywanym „Maciaszkowem” od nazwiska fundatora o. Justyniana Maciaszka OFM znajduje się Klasztor oo. Bernardynów i Kościół Matki Bożej Królowej Polski, a także Polska Szkoła Sobotnia im. Tysiąclecia Chrztu Polski, gdzie dzieci pochodzenia polskiego uczą się języka polskiego, geografii, religii, śpiewu i polskich tradycji.
Działa tam również dom spokojnej starości, drużyna harcerska, biblioteka, muzeum Wojska Polskiego. Bracia przejeżdżają setki kilometrów, by odprawiać msze święte dla Polaków rozproszonych po całym kraju. Ojciec Jerzy nie zapomina także o więźniach. Odwiedza tych, którzy odsiadują długoletnie kary więzienia za przemyt narkotyków.

Z rąk ambasadora Ambasady Polskiej w Buenos Aires, Marka Pernala o. Jerzy Jacek Twaróg, rektor Polskiej Misji Katolickiej w Argentynie otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. Jak sam podkreśla – „Prezydent naszej Ojczyzny, jak i również jego przedstawiciele w placówkach dyplomatycznych na całym świecie, nazywają nas - polskich misjonarzy - ambasadorami polskośc - twierdząc, że misjonarze i misjonarki reprezentując Polski Kościół, dają piękne świadectwo wartościom, polskości i jej kultury, opartej na wierze chrześcijańskiej.” W tym roku, w czasie pobytu w Nowym Targu obchodził uroczyście 25-lecie święceń kapłańskich.

Ojciec Seweryn Matyasik po 14 latach pracy w Argentynie gdzie ostatnio był proboszczem parafii w miejscowości Puerto Libertad w prowincji Misiones Argentyna, od 15 lipca 2015 r. rozpoczął nową misję w południowo-wschodniej części Ekwadoru blisko granicy z Peru. Parafia Guayzimi pokrywa się z terytorium powiatu Nangaritza ( 2138 km²  ) i należą do niej trzy gminy: Guayzimi, Zurmi i Nuevo Paraiso. Jak mówi ojciec Seweryn obsługują też wioski w sąsiednim powiecie Centinela del Condor. Ludność mieszkająca na obszarze misji to: Metysi (tzw. Mestizos) indianie Shuar i indianie Saraguro. W sumie, Dobrą Nowinę niosą do 40 wiosek indiańskich. Parafia ich jest najbardziej rozległa terytorialnie w całym wikariacie i potrzebują dużo czasu na dojazdy. Do 9-ciu miejscowości można dotrzeć tylko łodzią i pieszo. Do reszty wiosek dociera się po drogach bitych (kamienie i błoto). W całej parafii jest tylko 7 km asfaltu! Podróżowanie w głąb amazońskiej dżungli to nie jest łatwa sprawa – podkreśla.

Print Informacja z dnia 03-08-2018, była czytana 452 razy
Źródło: Reporter   więcej z tej kategorii (Reporter)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
SLE