RSS facebook
Dziś mamy: poniedziałek
- 22 października 2018 roku

295 dzień roku, 43 tydzień roku.
Wschód słońca: 7:11
Zachód słońca: 17:37

Imieniny obchodzą: Abercjusz, Filip, Halka, Kordelia, Kordula, Przybysława, Sewer

BIP Biuletyn Informacji Publicznej

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPWSZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 57
Armatka śnieżna i frez do ubijania torów narciarskich - do miesiąca

Rozstrzygnięty został przetarg na zakup armatki śnieżnej oraz frezu z osprzętem do ubijania torów dla narciarstwa biegowego. Te urządzenia zwycięski oferent obiecuje dostarczyć miastu do miesiąca. Jeśli tylko temperatury pozwolą – w ferie mieszkańcy i goście będą mogli korzystać ze sztucznie śnieżonej pętli na „kole” przy parku. W planie są też dwie trasy biegowe.

Oferty od startujących w przetargu firm pozwoliły na realizację tylko części zamówienia związanego z projektem „Rozwój infrastruktury turystycznej miasta Nowego Targu poprzez zakup specjalistycznego sprzętu dla przygotowania tras narciarskich oraz budowę wież widokowych”. Miasto nabyło armatkę śnieżną i frez z osprzętem do odciskania tras biegowych. Przetarg na zakup ciągnika trzeba będzie natomiast powtórzyć, gdyż nie wpłynęła żadna oferta i w tym zakresie miasto musi przetarg ponowić.

"Termin realizacji tzn. dostarczenia armatki i frezu wynosi 60 dni, natomiast jest możliwe, że w ciągu miesiąca te zamówienia zostaną zrealizowane. Pozwoliłoby nam to na wykorzystanie tego sprzętu, na przygotowanie śniegu, tras biegowych na zbliżające się ferie zimowe" - ma nadzieję Waldemar Wojtaszek, wiceburmistrz Nowego Targu.

Mała pętla ze sztucznym śniegiem jest planowana na „kole”, czyli na stadionie w przy parku. Powstanie tam pryzma, z której dzieci mogłyby zjeżdżać na sankach, workach i ślizgach, okolona dwutorową narciarską trasą biegową. Technicznie będzie się to odbywało tak, że w jednym miejscu będzie przygotowana pryzma sztucznego śniegu, który następnie przy użyciu ratraka lub frezu będzie wykorzystywana do wykonania tych tras biegowych. 

W planie są też dwa inne tory, w innym rejonie miasta.

"Drugą lokalizację, którą mamy na uwadze to teren za kładką nad Białym Dunajcem w kierunku Boru na Czerwonem, położony bezpośrednio nad Białym Dunajcem. We współpracy z właścicielem Rancho Lot chcielibyśmy przygotować tutaj mini - pętlę. Jeśli warunki pozwolą, drugą lokalizacją byłby teren lotniska. Tutaj postaralibyśmy się też przygotować zapas śniegu i wykorzystując ten sztuczny śnieg wykonać pętlę do trasy biegowej - zdradza plany wiceburmistrz - Cały czas mamy nadzieję, że zima jednak przyjdzie w tym roku, że nastąpią intensywne opady. Śnieg naturalny umożliwiłby wykonanie znacznie dłuższych tras biegowych wokół Boru na Czerwonem aż po Szaflary, przy Borze na Czerwonem i w Lasie Kombinackim. "

Armatka, która została nabyta, do pracy potrzebuje temperatury poniżej zera. Im mroźniej, tym lepsza jest jej wydajność. Gdyby nocą termometry wskazywały – 3, - 5 stopni, potrzebnych byłoby kilka dni, by przygotować zapas śniegu i wykonać mini-pętlę.

Wykonanie trasy sztucznie śnieżonej to oczywiście alternatywa na wypadek braku naturalnego śniegu. Zaleta śniegu sztucznego to natomiast jego struktura, bardziej zbliżona do kryształków lodu, gwarantująca – jak zapewniają producenci armatek – trwałość pokrywy nawet 4-krotnie większą niż w przypadku białego puchu z nieba.

Przypomnijmy, że wartość całego wniosku obmyślonego pod kątem otwarcia na Gorce, uatrakcyjnienia rekreacyjnych miejsc i przyciągnięcia turystów, to 1 milion 300 tys. zł. Dofinansowanie z MRPO wyniesie 602 tys. zł. Projekt obejmuje też budowę wieży na szczycie Długiej Polany i tarasu widokowego na Dziale – przetargi na wykonanie tych obiektów mają być rozstrzygnięte wkrótce, a efekt zobaczymy w wakacje.

/asz

Print Informacja z dnia 11-01-2018, była czytana 605 razy
Źródło: nowytarg24.tv więcej z tej kategorii (nowytarg24.tv)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
SLE