RSS facebook
Dziś mamy: niedzielę
- 24 marca 2019 roku

83 dzień roku, 12 tydzień roku.
Wschód słońca: 5:35
Zachód słońca: 17:57

Imieniny obchodzą: Dziersława, Dzierżysława, Gabor, Gabriel, Marek, Sewer, Sofroniusz, Szymon

Międzynarodowy Dzień Walki z Gruźlicą
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPWSZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 104
Fragment obwodnicy wschodniej, taras i wieża widokowa - już z pewnym dofinansowaniem

NOWY TARG. W końcówce roku umów na dofinansowanie jest tak dużo, że wicemarszałek Stanisław Sorys nie nadąża już z osobistymi wizytami w miastach i gminach. Umowy przychodzą pocztą. Nowotarski magistrat otrzymał właśnie dwie, na łączną sumę ładnych kilku milionów zł. 

Dotyczą one fragmentu obwodnicy wschodniej, tarasu widokowego przy górnej stacji wyciągu narciarskiego Zadział i wieży widokowej na szczycie Długiej Polany.

Fragment obwodnicy, czyli 250-metrowy łącznik miedzy Aleją Tysiąclecia a ul. Waksmundzką, stanowiący przedłużenie ul. Sikorskiego i przecinający starą targowicę, ma być budowany w trybie spec-ustawy drogowej. Planowanemu przebiegowi tego łącznika (po terenie starej targowicy) sprzeciwiało się kilku właścicieli gruntów, co o 15 miesięcy przedłużyło uzyskanie prawomocnego pozwolenia na budowę.

W przypadku ronda na skrzyżowaniu Alei Tysiąclecia z ul. Sikorskiego, które umożliwi zawracanie, czyniąc mniej kolizyjnym skrzyżowanie z ul. Szaflarską – trzeba było na ministerialnym szczeblu uzyskiwać odstępstwo od regulowanych przepisami odległości między najbliższymi rondami.

Po tych wszystkich perypetiach i uprawomocnieniu się 30. sierpnia br. pozwolenia na budowę – inwestycja jest na etapie rozpatrywania ofert, które wpłynęły po ogłoszeniu przetargu na wykonawstwo. Rozstrzygnięcie nastąpi w najbliższych dniach.

Całkowity koszt inwestycji szacowany jest na ponad 8 milionów zł, a dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego wynosi dokładnie 5 milinów 71 tys. zł. Ceny usług w budownictwie co prawda w międzyczasie poszły w górę, ale miastu udało się zmieścić w kosztach.

Obwodnica i rondo mają być gotowe do października przyszłego roku, a do 18. grudnia roku wykonawca będzie musiał uzyskać pozwolenie na użytkowanie.

Ponieważ budowa fragmentu obwodnicy wschodniej jest realizowana w trybie spec-ustawy drogowej, równolegle starosta prowadzi postępowanie w sprawie odszkodowań z grunty zajęte pod budowę. Równocześnie z podpisaniem umowy na wykonawstwo właściciele powinni znać należne im kwoty.

Druga umowa oznacza dofinansowanie dla trzech zadań ujętych w jednym wniosku pod hasłem „Rozwój infrastruktury turystycznej miasta Nowego Targu”. Chodzi o budowę tarasu widokowego na Dziale, przy górnej stacji wyciągu narciarskiego Zadział, budowę wieży widokowej na szczycie Długiej Polany i zakup ciągnika z osprzętem do wyciskania torów tras biegowych. Tory byłyby dwa podwójne, natomiast wiosną, latem, jesienią ciągnik byłby wykorzystywany do innych prac. Wniosek opiewał również na zakup mobilnej armatki do śnieżenia tras biegowych, jeśli tylko pozwolą na to temperatury, bo takiego sztucznego dośnieżania bardzo oczekują korzystający.

Taras widokowy na Dziale, uniesiony 7 metrów nad poziom gruntu, przybierze postać pętli, która umożliwi wjazd na nartach bądź rowerem.

Natomiast wieża widokowa na szczycie Długiej Polany – ze schodkami, kształtem podobna do tych, które już stoją w Gorcach – ma mieć wysokość ok. 26,5 metra. Bez dużego wypiętrzania się ponad wierzchołki drzew, tym samym bez większej ingerencji w krajobraz, otworzy ona widok na pasmo Gorców i Podtatrze, a przy dobrej przejrzystości powietrza – także na Tatry, Pieniny, Babią Górę. W tym przypadku nie powinno być problemów takich jak podczas planowania wieży na Polanie Łapsowej, gdzie Gorczański Park Narodowy oczekuje analizy środowiskowej.

Wartość całego wniosku obmyślonego pod kątem otwarcia na Gorce, uatrakcyjnienia rekreacyjnych miejsc i przyciągnięcia turystów, to 1 milion 300 tys. zł. Dofinansowanie z MRPO wyniesie 602 tys. zł, ponieważ samorządy w ramach subregionu zgodziły się na mniejsze kwoty, by z dotacji mogła skorzystać większą ilość wniosków.

Przetarg na zakup ciągnika z osprzętem został już ogłoszony. Przygotowywane są także przetargi na wykonanie tarasu i wieży widokowej. Oba obiekty mają być gotowe na wakacje.

Tekst/Fot. Anna Szopińska

Print Informacja z dnia 11-11-2017, była czytana 962 razy
Źródło: www.podhaleregion.pl więcej z tej kategorii (www.podhaleregion.pl)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
SLE