X
Narodowy Spis Powszechny Ludnoci i Mieszka 2021
RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 75
Gimnazjaliści na szekspirowskich ścieżkach
Gimnazjaliści na szekspirowskich ścieżkach
Fot. Anna Szopińska

Angielskiego najlepiej uczyć się przez teatr. I można ten język opanować znakomicie już w gimnazjalnych klasach. Dowiedli tego uczniowie Gimnazjum Nr 2, inscenizacją „Beauty is a Beast".Prawdę, że język ożywa i pięknieje dzięki dramatowi – potwierdził już szekspirowski teatr. Na tragizm namiętności i mroczne sceny „Makbeta" czy „Otella" gimnazjaliści są wszak za młodzi. Dla kółek teatralno-językowych, na które chętnie uczęszczają, tworzone są więc specjalne sztuki, o niewyszukanym języku, z dość przejrzystą fabułą i morałem, często kostiumowe.

Jedna z takich sztuk to „Beauty is a Beast" niejakiego Larsona. Ją właśnie wzięła na warsztat młódź z kółka teatralno-językowego, jakie działa w Gimnazjum Nr 2 pod opieką anglistek: Małgorzaty Pajerskiej, Ewy Swijas i Agnieszki Bryniarskiej.

Pod ich okiem uczniowie z klas pierwszych i trzecich, w sumie ok. 25 osób – przygotowali efektowny kostiumowy spektakl. Ról – w kilku przypadkach dużych i wcale nie takich łatwych – uczyli się cztery miesiące, opanowując tekst perfekcyjnie. A dzięki inscenizacji rozwinęli też swoje aktorskie talenty. Scenografia wyobrażająca i pałac, i wieśniaczą chatę – też była ich dziełem. Podobnie jak choreografia.

Na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury zagrali tę godzinną sztukę dwa razy – dla całego swojego Gimnazjum, a następnie dla zaproszonych szkół podstawowych, nawet z sąsiednich miejscowości.

Niezbyt zawiła intryga rozpoczyna się na królewskim dworze, gdzie jedną z dwóch królewskich cór – Beauty, pochłania wyłącznie zachwyt nad swoją urodą. Obok dworskiego przepychu swoim rytmem toczy się wieśniacze życie. Postać niewidomego księcia, który pojawia się na dworze, służy temu, by Beauty zmuszona była pomyśleć, o czym można rozmawiać z człowiekiem, który nie widzi ani jej sukni, ani włosów, ani ślicznej buzi. Kończy się tak, że księcia poślubia jej siostra o czułym sercu. Doświadczenie tego spotkania i tej straty jednak niczego nie nauczyło próżnej piękności.

Do akcji musi wkroczyć wróżka – jej chrzestna matka. Czary sprawiają, że kapryśna księżniczka zmienia się nagle w dziewczynę licho odzianą i trafia do wieśniaczej chaty. Tam musi ciężko pracować, sprzątać, gotować, usługiwać wiecznie głodnej czeredzie. Daremnie umęczona Beauty próbuje z powrotem dostać się do pałacu – obdartej wieśniaczki podającej się za księżniczkę nikt tam nie wpuści. Musi więc rozżalona Beauty wrócić do wieśniaków. A wśród nich właśnie jest prosty, szlachetny chłopak, który służy jej pomocą i w końcu obdarza uczuciem. Beauty poznaje, co to miłość i ciężka praca, jej serce też się odmienia. Pora, by wróżka cofnęła czar. Wtedy okazuje się, że Beauty już nie chce wracać do pałacu bez swego ukochanego i w imię miłości zdolna jest wyrzec się dworskich wygód. Ale od czegóż jest chrzestna-wróżka? Już jej głowa urządzić wszystko tak, by Beauty wróciła na swoje miejsce odmieniona na lepsze, a pałac i wioska były szczęśliwe. Happy end musi nadejść.

Za aktorskie kreacje, kostiumy, scenografię, zapał do nauki języka – duże brawa dla gimnazjalistów z „dwójki". I taką burzą oklasków nagrodziła anglojęzycznych aktorów rówieśnicza publiczność.

Angielski spektakl gumnazjalistów

(Anna Szopińska)

Print Informacja z dnia 12-05-2015, opublikowana przez: Mariusz Foryt była czytana 1698 razy
Źródło: www.podhaleregion.pl więcej z tej kategorii (www.podhaleregion.pl)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE