X
Narodowy Spis Powszechny Ludnoci i Mieszka 2021
RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 83
W sprawie warsztatów terapii zajęciowej: głos z Odrowąża

Niezależnie od publikowanych przez "Dziennik Podhalański" informacji na temat warsztatów terapii zajęciowej, które ukazały się w numerze z dnia 12 marca (artykuł "Oszczędności kosztem niepełnosprawnych? "), swój list w tej sprawie nadesłał ks. Bogdan Kordula z Caritasu Kraków.

Caritas Archidiecezji Krakowskiej otrzymał kilka dni temu informację od wicestarosty powiatu nowotarskiego z zaproszeniem na rozmowy "ostatniej szansy" we wtorek, 17 marca 2009 o godz. 10 w siedzibie Starostwa Powiatowego w Nowym Targu na temat dalszego prowadzenia Warsztatów terapii Zajęciowej w Odrowążu Podhalańskim. Podobne zaproszenia otrzymały również warsztaty Terapii ze Szczawnicy prowadzone przez Stowarzyszenie.

Problem generalnie skupia się na braku chęci dofinansowania ze strony powiatu 10 procent kosztów prowadzenia warsztatów - tj. ok. 50 tys. zł rocznie. Nakłada ten obowiązek ustawa o zatrudnieniu i rehabilitacji zawodowej osób niepełnosprawnych. Pozostałe 90 procent są środkami PFRON, które powiat tylko przekazuje organizatorowi warsztatów.

Ośrodek Caritas Warsztatów Terapii Zajęciowej w Odrowążu Podhalańskim istnieje od 2002 roku i był pierwszą tego typu placówką w powiecie nowotarskim. Przedsięwzięcie to od razu spotkało się z dużym zainteresowaniem środowiska osób niepełnosprawnych z terenu gmin: Czarny Dunajec, Jabłonka, Spytkowice, Raba Wyżna, Rabka-Zdrój. Początkowo w zajęciach uczestniczyło 25 uczestników. Od tego czasu co roku pojawia się coś nowego, co wspólnie wypracowaliśmy i co daje nam radość. Placówka ta rozwija się stopniowo i jest efektem wspólnej pracy Caritasu Archidiecezji Krakowskiej, terapeutów oraz rodziców. W roku 2004 utworzono nową pracownię, zwiększając liczbę uczestników o 5 osób. W roku 2007, wychodząc naprzeciw rosnącym potrzebom środowiska lokalnego, oferta WTZ została poszerzona o kolejną pracownię, a liczbę uczestników zwiększono do 25 osób.

Ośrodek to głównie osobowości podopiecznych, niesamowite i niepowtarzalne, zaskakujące i zastanawiające. Trzydziestu pięciu podopiecznych codziennie wchodzi w ceglane mury i zaczyna swoją pracę, swoje życie. Wszystko ma swój rytm, swój czas, swoje miejsce.

Obecnie w warsztacie funkcjonuje siedem pracowni: krawiecko-dziewiarska, plastyczna, ogrodnicza, tkacka, gospodarstwa domowego, stolarstwa i rzemiosł różnych, komputerowo-muzyczna. Każda z tych pracowni to jakby inny świat, ze swoim klimatem, zapachem i niepowtarzalną atmosferą, gdzie można nabyć nowe umiejętności, rozwinąć swoje zainteresowania.

WTZ jest placówką stwarzającą osobom niepełnosprawnym możliwość rehabilitacji społecznej, zawodowej w zakresie pozyskania lub przywracania umiejętności niezbędnych w życiu codziennym oraz przy podjęciu zatrudnienia. Realizuje on bardzo ważne zadanie z zakresu rewalidacji i uspołecznienia. Stwarza realną alternatywę wobec wykluczenia społecznego, dając szansę na godne życie nie tylko niepełnosprawnym, ale również ich rodzinom.

Ewentualne przekształcenia Warsztatów są nieodwracalnym zaprzepaszczeniem dorobku wielu lat naszej pracy, a przecież warsztaty są najlepszym i chyba jedynym nie obciążonym złą sławą, efektem pierwszej ustawy o zatrudnianiu i rehabilitacji zawodowej osób niepełnosprawnych z 1991 r. Autentycznie trafiły one do najgłębiej odrzuconych i izolowanych osób niepełnosprawnych, dając im szanse rozwoju. W naszym lokalnym środowisku nie istnieje bowiem żadna realna alternatywa wspierania zawodowego niepełnosprawnych, realizująca proces aktywizacji zawodowej, pozwalająca wejść i pozostać na rynku pracy.

"Rynkowe" podejście Starostwa Powiatowego w Nowym Targu do problemu niepełnosprawnych osób, które przyjeżdżają do ośrodka z prawie całej Orawy i Podhala spowoduje usunięcie na margines osób niepełnosprawnych, które same nie potrafią się bronić. Dodam, że problem ten nie występuje w Krakowie, gdzie funkcjonuje dobrze kilka WTZ.

Z poważaniem

Ks. Bogdan Kordula, Caritas Kraków

Print Informacja z dnia 16-03-2009, opublikowana przez: Mariusz Foryt była czytana 2285 razy
Źródło: Dziennik Polski więcej z tej kategorii (Dziennik Polski)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE