X
Narodowy Spis Powszechny Ludnoci i Mieszka 2021
RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 105

Mowa pogrzebowa burmistrza na uroczystościach pogrzebowych śp. Tadeusza Jędryski w dn. 29.03.2008r.

 

Błogosławieni których moc jest w Tobie, którzy zachowują ufność w swym sercu Jahwe zastępów, błogosławiony człowiek, który ufa Tobie”
Ps 84


Te krótkie i lakoniczne, ale jakże treściwe wersety z Psalmu 84 mogą stanowić najlepsze motto do dzisiejszej uroczystości podczas której po raz ostatni żegnamy w ziemskiej rzeczywistości śp. inż. Arch. Tadeusza Jędryskę. Właściwie nie trzeba by do nich nic dopowiadać bo przecież w ostatecznym rozrachunku z życiem liczy się tylko to o czym mówi psalmista, ale też po ludzku rzecz biorąc ostatnie pożegnanie jest nie tylko dla zmarłego, ale i dla nas, którzy dzisiaj w tym celu spotkaliśmy się w historycznym nowotarskim Kościele św. Anny , aby oddać chrześcijańską ostatnią posługę zmarłemu i podziękować mu za to czym zaznaczył się dla społeczności Miasta i Podhala. Nie jest to łatwe zadanie tym bardziej dla mnie, który go znałem i szanowałem, ale i dlatego, że nie był to człowiek, którego życie i działalność można w krótkim wystąpieniu opisać i przekazać.

Śp. Tadeusz Jędrysko to człowiek, którego postać była w Nowym Targu powszechnie znana, ciesząca się poważaniem i szacunkiem. Inżynier architekt z zamiłowania artysta, historyk miasta i regionu, regionalista. Twórca wielu budowli sakralnych, ale i użyteczności publicznej i mieszkalnych. Każdy twórca najlepiej wyraża swojego ducha w swoich dziełach a w przypadku śp. Tadeusza były one niepospolite o czym można się przekonać odwiedzając kościoły w Zakopanem na Cyrhli, Sieniawie, Starem Bystrem, Lublinie, Orchowcu a dla nas przede wszystkim w kościele Matki Bożej Anielskiej na Kowańcu. Dla wielu z nas symbolem twórczości, wyobraźni, związków z regionem , ale i ducha wiary jest ołtarz papieski na nowotarskim lotnisku zaprojektowany i wykonany na niezapomniane spotkanie z Ojcem św. Janem Pawłem II w dn. 8.06.1979r. Z budownictwa świeckiego wystarczy wymienić tylko Dom Podhalański w Ludźmierzu czy też izbę Pamięci śp. Ks. Prof. Józefa Tischnera w Łopusznej. Od dzieciństwa związany z Nowym Targiem – rodzinnym Miastem, był też jego, najlepszym kronikarzem i dokumentalistą, który swoją pracę nie skrywał w rodzinnych zbiorach i archiwach, ale pokazywał dla wszystkich zainteresowanych na wystawach oraz w wydawnictwach miejskich, a swoją piękną kolekcję fotografii Nowego Targu z lat 50 – tych przekazał na rzecz miasta w którym dzięki internetowi jest dla wszystkich powszechnie dostępna na miejskich stronach internetowych www.nowytarg.pl.

W sowim życiorysie miał też śp. Tadeusz kartę związaną ze sprawowaniem urzędów i funkcji architekta powiatowego (1972 – 1975), a później miejskiego (1982 – 1984) podczas których swoją myślą i dokonaniami dobrze zapisał się dla Powiatu i Miasta. Nie stronił też nigdy od działalności społecznej w różnych organizacjach, żeby wspomnieć tylko Związek Podhala (był wiceprezesem Oddziału Nowotarskiego ZP w latach 1992 – 2002) czy też Stowarzyszenie Architektów RP którego był w Nowym Targu założycielem i prezesem.

Wszystkie te dokonania o których tylko wspomniałem nie są oczywiście kompletne, ale i nie byłyby one najważniejsze gdyby nie towarzyszyły im cechy ducha i charakteru śp. Tadeusza. Zapamiętamy go przecież jako człowieka zawsze pogodnego, uśmiechniętego, życzliwego ludziom i ich sprawom, skorego do bezinteresownego działania i pomocy, otwartego na ludzi, miasto i ich problemy, zdolnego do rozsądnego kompromisu, inicjującego, ale i realizującego nowe pomysły i inicjatywy.

Jestem przekonany, że Bóg miłosierny, któremu śp. Tadeusz zawsze ufał powołując go do siebie przyjmie go do swojej wiekuistej chwały bo przecież wracając znów do słów Dawida z psalmu 62 „Bóg jest potężny. I ty Panie, jesteś łaskawy, bo ty każdemu oddasz według jego czynów”

Spoczywaj w pokoju!

Małżonce - Barbarze, dzieciom – Marcie i Leszkowi składam w imieniu nas wszystkich wyrazy współczucia i łączności.

Aktualizacja: 01-04-2008r.
Oglądane: 11109 razy

Print Wersja do druku
Inne podstrony z tej kategorii:
Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE