X
Narodowy Spis Powszechny Ludnoci i Mieszka 2021
RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 89

Podróż do Paryża - Jak gazdowie z Wilsonem radzili

Gazeta Podhalańska , nr 21 z dnia 25 maja 1919 r.

Podróż do Paryża - Jak gazdowie z Wilsonem radzili.

Byliśmy więc u Wilsona w jego własnym mieszkaniu. Ledwieśmy weszli prezydent Wilson leciał przed nas, podał rękę Piotrowi Borowemu i nam wszystkim, a pytał się; Hou do jou do? „Jak się macie? Z jakiej przyczynyście tu przybyli?” I wiecie moiściewy, że nie mało nam kłopotu narobił tem. Bo Piotr i Wojtek Halczyn wymyślili cały plan, co i jako będą u Wilsona mówić!

Wojtek wrócił później z Ameryki, był tam 7 lat, i tak sobie ten bulgoczący język zapamiętał, że się znalazł w Paryżu Amerykanin, któregoby nikt nie zrozumiał. Piotr zaś był tylko 2 lata w Nowym Świecie i już bardzo dawno wrócił, nie rozumiał więc dobrze każdego. Natomiast mówił łatwiej od Wojtka. Zgodzili się więc tak, że Piotr będzie do Wilsona przemawiał, Wojtek się będzie zaś przysłuchiwał, aby wszystko zrozumieć, aby ani jednego słówka nie opuścić. Korzyść tej umowy miała być ta, że jeżeliby coś Piotr nie zrozumiał, Wojtek mu zaraz podszepnie po naszemu, co powiedział Wilson.

Jeżeli już o tych przygotowaniach piszę, muszę wspomnieć o naszej ugodzie, lepiej mówić planie – z dr Rouppertem. Spodziewaliśmy się bowiem, że na naszem przyjęciu będzie i p. Wilsonowa. Mówię ja więc rano do dr Roupperta: „Panie profesorze musimy pracę podzielić. Przemówić u Wilsona napewno nie będziemy mogli, jest to bowiem przywilej gazdów. My będziemy mieli prawo – jeżeli nas puszczą – oglądać, a podziwiać Wilsona i jego żonę. I teraz omal kłótnia nie powstała, który z nas ma obserwować Wilsona, a który Wilsonową. Obaj my się o Wilsona upierali.

Przekonałem jednak Roupperta, że mnie jako księdzu wcale nie godzi się panie obserwować (ku temu jeszcze starsze!) i zostało na mojem. - Ale wracam do Wilsona. Jakom już wspomniał, Wilson z tem pytaniem prawie zamętu narobił. Piotr sobie bowiem ułożył taki porządek w przemówieniu: przywitanie się, przedłożenie prośby i podziękowanie za przyjęcie. To miało być wszystko. A tu ci Wilson na gwałt pyta: z jakiej przyczynyście tu przybyli? Piotra tu na szczęście ani na chwilę nie zmąciło. Stanął sobie bliziutko Wilsona, wziął jego prawą rękę do swojej lewej, prawą ręką w ciągu przemówienia ciągle głaskał Wilsonową rękę. Mówił zaś tak: „My tu przybyli z dwóch małych krajów tatrzańskich ze Spisza i Orawy. Ludność tych ziem jest czysto polska. Ziemie nasze są teraz przez Czechów nieprawnie okupowane. Przyszliśmy prosić Konferencyę pokojową, aby nas wyswobodziła z pod jarzma czeskiego, a przyłączyła do Polski, do tego państwa, które do nas ma jedynie prawo” - i tutaj Piotr zmienił głos w opowiadaniu i z radosnym uśmiechem, ciągle głaskając Wilsona po prawicy mówił dalej: „Jesteśmy niezmiernie szczęśliwi, że możemy Waszą Wielkość z tak blizka – z oczu do oczu oglądać, widzieć jego miłościwą twarz, a słyszeć bicie jego szlachetnego serca” - Wojtek stał przy lewej ręce Wilsona, Rouppert za Piotrem, ja zaś za Wojtkiem, obok Wilsona na prawo stała jego pani, zaś za nimi adjutant i sekretarz prezydenta.

Ks. Dr F. Machay

Aktualizacja: 14-03-2008r.
Oglądane: 4925 razy

Print Wersja do druku
Inne podstrony z tej kategorii:
Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE