X
Narodowy Spis Powszechny Ludnoci i Mieszka 2021
RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 76

Turystyka zimowa na Podhalu

Gazeta Podhala, dnia 11 grudnia 1938 r. Nr 49

Turystyka zimowa na Podhalu.

Pierwszy śnieg pokrył cienką warstwą puchu smutną, szarą ziemię podhalańską. Jest biało, słońce przedziera się zza chmur, zaczynamy czuć wstręt do miejskich murów, pragniemy nagle kontaktu z naturą, swobody i ruchu na świeżym powietrzu.

Z roku na rok to nasze zamiłowanie do turystyki zimowej, do zimowych sportów rośnie, obejmując coraz szersze kręgi społeczeństwa. Minęły już na szczęście te czasy, gdy na sporty zimowe wyjeżdżali tylko ludzie bogaci. Dziś, dzięki właściwej polityce turystycznej, niemal każdy skorzystać może z kilku dni urlopu, by zaznać rozkoszy zimy. Szkoły, organizacje młodzieżowe, kluby sportowe, urządzają tanie obozy narciarskie. Coraz większym powodzeniem cieszą się pociągi narciarskie, kilkudniowe, popularne pobyty w górach.

Rok bieżący przyniesie do Podhala silne zwiększony ruch turystyczny. Narciarskie mistrzostwa świata (F.I.S), mające się odbyć od 11 – 19 lutego 1939 r. w Zakopanem, następnie łyżwiarskie mistrzostwa Europy i międzynarodowe zawody hippiczne ściągają niewątpliwie turystów z całej Polski i w dużej mierze zza granicy, dla których między innymi komunikacja udziela znacznych zniżek na przejazd polskimi kolejami.

Ożywiony, zimowy ruch turystyczny poza Tatrami obejmuje Gorce, Pieniny i Babią Górę.Rabka przygotowała już szereg imprez dla rozrywki gości kuracyjnych, turystów i sportowców. Największe z nich niewątpliwie będą mistrzostwa narciarskie o puchar Rabki.

Szczawnica nabierze znacznego zainteresowania ze strony turystów i sportowców ze względu na odzyskanie i przyłączenie do Polski całych Pienin wraz z grotą Aksamitką. Przepiękne partie te zaroją się w sezonie zimowym od narciarzy polskich, którzy będą upajać się widokiem na całe Zamagórze Spiskie i urocze Pieniny od strony południowej.

Również Babia Góra, udostępniona w całości dla Polski, przynęci pragnących rozkoszować się cudem natury ośnieżonych terenów i widokiem szerokim na całe Tatry Polskie.

Wreszcie należy podnieść, że odzyskane Tatry Spiskie wraz z Jaworzyną, polskimi szczytami Hawraniem i Muraniem będą miały zaszczyt gościć u siebie całą Polskę, która tak długo czekała z utęsknieniem na wymarzone Tatry Wschodnie.

Na przyjęcie tak licznych „gości” w bież. sezonie zimowym przygotowuje się całe Podhale.

Oprócz Zakopanego w którym zostały skoncentrowane inwestycje turystyczne, wszystkie uzdrowiska i miejscowości Podhala poczyniły szereg przygotowań, by wygodnie pomieścić przybyłych turystów i narciarzy,

Już tylko kilkanaście dni dzieli nas od czasu, gdy „armię narciarzy” będziemy mogli sercem góralskim szczerze i gorąco powitać.

Michał Balara

Aktualizacja: 19-02-2008r.
Oglądane: 5647 razy

Print Wersja do druku
Inne podstrony z tej kategorii:
Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE