X
Narodowy Spis Powszechny Ludnoci i Mieszka 2021
RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 91

SPOTKANIE NOWOROCZNE

  „Co stanowi słabość naszą?” Rozerwanie, rozbicie, dezorganizacja nie tylko prowincji, ale samego społeczeństwa. Zjednoczenie się, porozumienie, pochód w oznaczonym kierunku stały i logiczny, uprzątniecie nieszczęsnych kwestii społecznych dałyby nam znaczenie, któreśmy postradali”

  Józef Ignacy Kraszewski

 

Szanowni Państwo,

 

Spotkanie Noworoczne w Nowym Targu odbywające się już po raz 18 to nowotarska i podhalańska tradycja. Jest to spotkanie ludzi, którzy decydują o teraźniejszości i przyszłości Miasta i Podhala. Wszyscy którzy dzisiaj tutaj jesteśmy staramy się, aby teraźniejszość budowana dobrą i wytrwałą pracą oraz podejmowaniem różnych inicjatyw służących społeczności lokalnej stanowiły o pomyślnej przyszłości. Ze strony samorządu miasta i burmistrza jest to również forma podziękowania za wszelką pomoc i wsparcie w rozwiązywaniu spraw i problemów miejskich oraz  możliwość złożenia życzeń na Nowy Rok przedstawicielom wszystkich środowisk.

Na świecie nadał trwały konflikty wojenne w rozwiązywaniu których uczestniczyli również i przelewali krew polscy żołnierze, żeby wspomnieć tylko Irak i Afganistan.

W Europie postępowały procesy jednoczenia się i tak do Unii Europejskiej wstąpiło kolejnych 9 krajów. Był to również rok przezwyciężania kryzysu i problemów Unii Europejskiej związanych z Konstytucją Europejską czy Kartą Praw Podstawowych. Dzięki przystąpieniu Polski do europejskiego układu z Schengen w nocy  20/21 grudnia z granic zniknęły szlabany graniczne co sprawi, że swobodę podróżowania wynikającą z tego odczują wszyscy obywatele państw objętych tym układem. I jest to pozytywny przykład, że UE może służyć wszystkim, a nie tylko politykom.

W sytuacji wewnętrznej Polski najważniejszym wydarzeniem   były spowodowane kryzysem w koalicji rządowej Prawa i  Sprawiedliwości z ligą Polskich Rodzin i Samoobroną przedterminowe wybory, w których Polacy zdecydowali  po 2 latach o zmianie rządu rozczarowani przede wszystkim stylem rządzenia i atmosferą panującą w kreowanej polityce. Stało się tak również w Nowym Targu gdzie wyniki były  podobne do ogólnopolskich. Bardzo pozytywnymi elementami przy wyborach były wysoka frekwencja – największa po 1989 roku  i duży udział w wyborach młodego pokolenia. Jest to bardzo dobry prognostyk na przyszłość, oby tylko wielkie nadzieje które Polacy złożyli w nowym rządzie nie zostały zawiedzione i zmarnowane. Przyznanie Polsce wraz z Ukrainą organizacji Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Euro 2012 to nasza kolejna wielka szansa, ale i wyzwanie, któremu musimy sprostać pomimo wszelkich trudności związanych również z emigracją zarobkową młodego pokolenia, a wśród nich szczególnie fachowców.

W Nowym Targu i sytuacji w samorządzie też dały się odczuć podziały polityczne co nie jest według mnie korzystną sprawą bo przecież rozwój Miasta, Podhala i Małopolski powinien wszystkim leżeć na sercu niezależnie od przynależności partyjnej czy sympatii politycznych. Mam jednak nadzieję, że wszyscy weźmiemy sobie do serca słowa marszałka Józefa Piłsudskiego, który powiedział:

„ Przy wybujałej u nas i niezwykle ostrej choć często bezskutecznej walce ugrupowań politycznych, brak poczucia miary stanowi nieraz o wysokiej szkodzie dla tego, co wszystkim jest drogie dla pracy nad wzmożeniem siły i odbudowy dobrobytu państwa i jego obywateli.”

Miniony, rok to dla Nowego Targu czas realizacji kolejnych inwestycji związanych z infrastrukturą drogową, kanalizacyjną (budowa kanalizacji na Niwie i Klikuszówce) . To kontynuacja inwestycji w oświacie i ochronie środowiska oraz przygotowanie nowych projektów do starań o pozyskanie funduszy unijnych. Ważnym faktem stało się rozpoczęcie budowy kompleksu dydaktyczno – bibliotecznego w Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej, która to wielka inwestycja jest jako pierwsza w Małopolsce i w Polsce współfinansowana ze środków UE przyznanych Polsce na lata 2007 – 2013. Udało się pozyskać dużych inwestorów, którzy rozpoczęli na dużą skalę budowę nowego osiedla mieszkaniowego „Polana Szaflarska” , ale i dużego bloku przy ul. Ludźmierskiej. Nowo powstała nowotarska Parafia na Równi Szaflarskiej rozpoczęła budowę kościoła i zaplecza parafii z częścią która  będzie służyła celom charytatywnym.

Po wielu latach jest nadzieja, że w Nowym Targu będzie nowoczesny i tak bardzo potrzebny hotel o dobrym standardzie. To tylko kilka przykładów , że Nowy Targ to miasto rozwijające się.

Podobnie i w innych dziedzinach życia nie brakowało sukcesów i pomyślnych wydarzeń. Wymienię tylko kilka z nich a są to m.in.

 1. wyniki testów kompetencyjnych uczniów naszych szkół podstawowych i gimnazjów, które są powyżej średniej Małopolski i dorównują najlepszym miastom w Polsce.
 2. sukcesy sportowe

Drużyna hokejowa „Wojas Podhale” Nowy Targ po 10 latach przerwy odzyskała tytuł Mistrza Polski zdobywając go po raz 18

 1. Nowotarscy  unihokeiści zrzeszeni w drużynach „Górale Salming” i „Szarotka” zdominowali rozgrywki ogólnopolskie w tej dyscyplinie.
 2. Auto – Moto Klub „Gorce” i jego zawodnicy świętowali kolejne tytuły Mistrzów Polski w trialu.
 3. w sportach  indywidualnych były znaczące sukcesy:
 4. Tadeusz Błażusiak – kontynuował wielką karierę w sportach motorowych w trialu, a ostatnio w enduro w której  to dyscyplinie wygrał najważniejsze zawody na świecie
 5. Ewa Pawlikowska – po raz kolejny Mistrzynią Europy w Karate
 6. Międzynarodowe sukcesy młodych sportowców w cyklotrialu – Filip Mrugała,  Sonia Klich, Oskar Kaczmarczyk
 7. Drużyna wędkarzy z Koła  PZW nr 16 w Nowym Targu zdobyła Mistrzostwo Polski w Wędkarstwie Muchowym a indywidualnie Zbigniew Janas – został brązowym medalistą w tych mistrzostwach  

W ogólnopolskim Konkursie „Bezpieczeństwo w ruchu drogowym” Nowy Targ zdobył Złotą Tarczę Bezpieczeństwa i III nagrodę za prowadzony w Nowym Targu pod kierownictwem Marcina Jagły i Komendy Powiatowej Policji projekt „Szkoła Trzeźwych Kierowców”
Promowaliśmy się nie tylko w regionie, ale i na skalę ogólnopolską, żeby wspomnieć tylko zainteresowanie mediów „Szlakiem bacówkowym”, przekazaną  przez Miasto i Nadleśnictwo Nowy Targ choinką pod Okno Papieskie czy Wystawę malarstwa na szkle Janiny Maślankowej w Muzeum Archidiecezjalnym im. Jana Pawła II w Krakowie.

W 2007 roku przypadały też ważne dla nas jubileusze i rocznice, które świętowaliśmy i wspominaliśmy. Były to:

 1. X - lecie wizyty Ojca św. Jana Pawła II na Podhalu podczas której wręczyliśmy Ojcu św. w Ludźmierzu Honorowe Obywatelstwo Miasta
 2. 55 – lecie miejskiego nauczycielskiego Chóru „Gorce”
 3. 35 – lecie Koła Przewodników Beskidzkich i Terenowych
 4. 20 – lecie Podhalańskiego Koła Pszczelarzy
 5. po raz X zorganizowana  została przez Państwa Czesławę i Adama Worwów „Wigilia Nowotarska” za co jeszcze raz przy tej okazji serdecznie dziękuję.
 6. Dwoje Nowotarżan – p. Anna Kolasa i p. inż. Romuald Iszkowski uroczyście świętowali swoje 100 – urodziny.

 

Wspominając o tych sprawach pragnę je przypomnieć dając okazję do rozmowy i dyskusji o nich, co jest  jedną z ważnych cech naszego spotkania. Jest to też moje składane w imieniu samorządu nowotarskiego podziękowanie za ten miniony rok i wszystko co go stanowiło, w czym braliśmy udział i w czym Państwo pomagaliście i wspieraliście miasto.

Niech wszystkie te starania i dobre  inicjatywy służące społeczności lokalnej w Nowym 2008 Roku wspiera Opatrzność Boża, nasza patronka Święta Katarzyna i Matka Boża Ludźmierska – Gaździna Podhala.

Wszystkim Państwu życzę pomyślnego szczęśliwego   i dobrego Nowego 2008 Roku

Szczęść Boże!

 

  Marek Fryźlewicz
  Burmistrz Nowego Targu

Aktualizacja: 09-01-2008r.
Oglądane: 5057 razy

Print Wersja do druku
Inne podstrony z tej kategorii:
Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE