X
Narodowy Spis Powszechny Ludnoci i Mieszka 2021
RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 66

Podhale przekazuje broń Armii

GAZETA PODHALA” nr 45 s.3

Podhale przekazuje broń Armii.

W dniu imienin Naczelnego Wodza, Marszałka Polski, Edwarda Śmigłego-Rydza, 18 marca 1938 r. Rada Powiatowa w Nowym Targu, reprezentująca ludność powiatu nowotarskiego, na posiedzeniu uchwaliła ufundować dar dla Armii Polskiej dla 1 P. S. P w postaci 10, względnie 12 ciężkich karabinów maszynowych, oraz ręczne karabiny maszynowe, na które postanowiła zdobyć przynajmniej 50 000 zł drogą dobrowolnych składek. Zadanie zorganizowania tej akcji, utworzenia powiatowego komitetu obywatelskiego i zebrania potrzebnej sumy, powierzyła przewodniczącemu Wydziału Powiatowego p. Marianowi Głutowi, staroście powiatowemu.

Podhale, które tyle razy dało dowód umiłowania Ojczyzny i jej wolności, zerwało sie do czynu, by przyłożyć swą cegiełkę do budowy odrodzonej Polski.

Rzucone hasło „Podhale dla Armii” ludność góralska przyjęła z niebywałym entuzjazmem. Nie do opisania zapał i gotowość składania ofiar ogarnął całe społeczeństwo podhalańskie, które pragnęło przyczynić się do tak pięknego daru. Ludność podhalańska bowiem rozumie, że silna i dobrze uzbrojona armia, jest gwarantką wielkości i potęgi Polski.

Postanowienie swe ludność powiatu nowotarskiego z upartością góralską realizowała. Do rzędu ofiarodawców stanęła ludność góralska zwarcie obok siebie, jak ten granitowy mur Tatr, bez względu na przekonania polityczne, społeczne, z gotowością składania świadczeń, często nawet ponad swoje siły i stan materialny. Pospieszyła z ofiarami ludność wiejska i miejska obok warstwy rzemieślniczej, kupieckiej i robotniczej; zwolennicy rzędu obok „ludowców” i „narodowców”, dzieci szkół powszechnych obok młodzieży gimnazjalnej, a wszystkim przyświecał jeden wzniosły i najwyższy cel: wielka i silna Polska.

Postanowienie swe Podhale w stu procentach zrealizowało. Oto dziś gotówka w wysokości ponad 50 000 zł jest zebrana i zgodnie z postanowieniem Rady Powiatowej, poświecenie i uroczyste wręczenie broni, 12 ciężkich karabinów maszynowych i 2 r. k. M , ufundowane jeden przez młodzież szkół powszechnych, drugi przez znaną rodzinę Krzeptowskich, Armii Polskiej nastąpi w dniu 11 listopada br. na rynku nowotarskim. W uroczystości tej wezmą udział przedstawiciele Władz wojskowych i cywilnych, oraz kompania honorowa 1 P. S. O. Z orkiestrą. Spodziewany jest olbrzymi udział społeczeństwa podhalańskiego, której to ilości rynek nowotarski w swych dziejach jeszcze nie wiedział.

W XX-lecie Niepodległości Polski, Podhale wręczy piękny dar Armii, dając dowód, że naród polski potrafi w pełni wykazać swą wartość i w razie potrzeby stanąć w obronie wielkości Polski, jak to wykazała sprawa Śląska Zaolzańskiego, a ostatnio wykazuje sprawa Spisza i Orawy.

Podczas uroczystości przekazania broni Armii, imieniem społeczeństwa podhalańskiego przemówi p. Piotr Staszel, rolnik w Muraszynie, oraz imieniem pow. Kom. Dozbrojenia Armii p. Starosta Gułt.

Ufundowaniem pięknego daru dla armii Polskiej Podhale dało dowód, że Polska na tę „zimną skalistą ziemię” zawsze liczyć może i o południowe swe krańce śmiało oprzeć może swą potęgę i siłę.

Aktualizacja: 19-12-2007r.
Oglądane: 6083 razy

Print Wersja do druku
Inne podstrony z tej kategorii:
Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE