RSS RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejskie Centrum Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Oświaty i Usług Wspólnych
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Invest in Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Pomoc Ukrainie
2022 GUS Małopolska
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 306

Tron królewski

Tron królewski

wysokość: 155 cm, szerokość: 75 cm, głębokość: 90 cm.

Projekt i wykonanie: Kazimierz Górecki.


Praca wykonana w drewnie jaworowym z elementami rzeźbionymi w czereśni; jako materię tapicerską autor wykorzystał skórę bawołu. Rzeźba powstała w latach 1989-94. Autor przedstawia swoją idee władzy absolutnej przy pomocy obrazu artystycznego o charakterze symbolicznym. Jest to alegoria, której odczytanie umożliwiają znaki rozpoznawcze (atrybuty) lub kompozycje o konkretnym znaczeniu. Przesłanie dzieła jest jednoznaczne. Władcą absolutnym jest Bóg. Królem jest Jezus Chrystus umieszczony  pośrodku górnej części oparcia tronu nad panteonem. Z lewej strony tarcza zasłaniająca chroniąca od wszelkich niepowodzeń, po prawej oko opatrzności boskiej. Poniżej w panteonie postać Królowej Jadwigi umieszczona z lewej i prawej strony, która zajmuje centralne miejsce w panteonie Polskich Władców i jest w zamyśle autora alegoryczną historią polskiej monarchii. W poczcie władców autor przedstawia Mieszka I założyciela Państwa Polskiego, Króla Władysława Jagiełłę symbolizującego silną władzę oraz Stanisława Augusta Poniatowskiego, w otoczeniu 4 giermków pilnujących Korony. Władza może się zmieniać - monarchia musi trwać. W siedlisku zamontowane wychodzące z oparcia tronu dwa łokietniki z lwami, z przodu lwice polujące, w głębi oczekujące w stateczności lwy, w otoczeniu motywów przyrodniczych. Szarotki charakterystyczne dla krajobrazu górskiego, liście dębu, kiście winogron. Łokietniki opierają się na zbiorze rzeźb  - galerii głów zwykłych ludzi co symbolizuje podstawę władzy absolutnej. Królestwo, władza absolutna zawsze opiera się na narodzie. Nogi tronu stosunkowo cienkie  symbolizujące liche królestwo, królestwo ,które nie stoi na stabilnych, silnych nogach. Z tyłu oparcia Tronu Królewskiego Ziemia z kontynentami we wszechświecie w połączeniu z  motywami zaczerpniętymi z królestwa roślin i zwierząt.


Tron po raz pierwszy zaprezentowany został 24 czerwca 1995 roku w sali portretowej Urzędu Miasta Krakowa.


Kazimierz Górecki popularnie zwany „Kazik” urodził się w 1962 roku w Rypinie województwo kujawsko - pomorskie w rodzinie gospodarzy rolnych. Poszedł w świat jak wielu w nieodległych czasach  i  całym swoim dotychczasowym życiem pokazał jak można łączyć trud przeciętnego człowieka zafrasowanego nauką, pracą, rodziną i z pasją przekazywania swoich myśli i uczuć w różnych formach artystycznych. Wyuczony na mechanika maszyn budowlanych z Gminy Bzurze podążał w nieznane szlakiem młodego człowieka przez strudzony pracą Śląsk i historyczną już atmosferę lat dawnych i trudnych  Nowej Huty  by osiąść w krainie górali, na skalnym Podhalu. Mała piwniczka w bloku stała się wkrótce dla niego miejscem odpoczynku, przemyśleń i sprawności rąk, które swoimi pracami artystycznymi zadziwiają i zachwycają wielu.

Malarstwo i rzeźba stały się artystycznym wyrazem Jego poglądów i pragnień, a natura człowieka poczciwego, uczynnego oraz otwartego na wszystkich jak magnez żelazo przyciąga młodych i starszych, budując krąg życzliwych przyjaciół.  Mniej znany artystycznie w miejscu urodzenia ściąga na liczne wystawy swoimi pracami i sercem zwyczajnego człowieka wielu ludzi poszukujących wrażeń i refleksji w tych zawikłanych czasach. Nie zabiegając o promocję, nie bywając na krajowych salonach artystycznych doczekał się wielu wystaw zagranicznych. I wszędzie budzi zachwyt. To nie jest już amator lecz twórca ukształtowany, który bruzdami rzeźb, symboliką  i barwa z pozoru zwykłych obrazów pokazuje filozofię człowieka, rozbudza umiłowanie ojczyzny i nieinteresowną przynależność do wiary naszych ojców.

„Kazik” przyciąga ludzi zwykłych budując w nich satysfakcję z pracy. Daje bliźnim radość do działania, a i sam dalej odczuwa satysfakcję z tego co tworzy. Pierwsze próby rzeźbiarskie podjął już w dzieciństwie ale rozkwit jego talentu nastąpił dopiero w 1987r. Techniki obróbki drewna uczył się sam. Rzeźbi w drewnie, w jaworze, lipie, a także czereśni. Jego najbardziej znanym dziełem zaprezentowanym w roku 1995 r. jest – ozdobiony postaciami z historii Polski i posiadający rozbudowany program symboliczny - Tron królewski  ale zapewne najbardziej interesującym wytworem jest  31 płaskorzeźb zakupionych i eksponowanych już przez Muzeum Podhalańskie, a stanowiących zbiór przedstawiający godło Polski na przestrzeni wieków. Od czasów Piastowskich do czasów III Rzeczypospolitej. Artysta  nie odmawiał chcącym zobaczyć jego prace artystyczne. Wiele prac znajduje się w kolekcjach prywatnych w Niemczech, Francji, Szwecji, Stanach Zjednoczonych i w Polsce.


W latach 1995-2012 swoje prace prezentował na:

  • Pokonkursowej Wystawie Amatorskiej Twórczości Plastycznej (1995r. do 2005r. – Nowy Targ),
  • Nowotarskich Prezentacjach Plastycznych (1996r.- Nowym Targu i Kieżmark Słowacja),
  • Ogólnopolskiej Wystawie Twórczości Plastycznej poświęconej Janowi Pawłowi II (2000r.- Muzeum Archidiecezji Krakowskiej),
  • Wystawie pt. „Orzeł biały - Godło Polski w rozwoju historycznym” (2005r – Nowy Targ, 2012r.- Brzuze),
  • Wystawie pt. ” Rzeźby Pana Kazimierza (2007- Nowy Targ MOK)
  • Wystawie indywidualnej pt. ”Historia, Mity i Alegoria” (2007r.- Nowy Targ,2009r.- Radevormwald – Niemcy, 2010r. Chateaubriant- Francja),
  • Wystawie pt. ”Transgraniczny Trakt Tradycji (2007-2013r.).
  • Wystawie pt  "Orzeł Polski w rozwoju historycznym" - płaskorzeźby w drewnie (od 03.11.2019 do 04.12.2019 we Wrząsowicach k/Krakowa.

 

Ukoronowaniem zamiłowania „Kazika” do rzeźby stały się Herby kardynalskie wykonane dla Jego Eminencji ks. kard. Franciszka Macharskiego  i Jego Eminencji ks. Kard. Stanisława Dziwisza Metropolity Krakowskiego, a także herby wykonane dla Związku Podhalan w Ameryce Północnej, Związku Podhalan w Nowym Targu, Powiatu Nowotarskiego, miasta Chateaubriant we Francji, niemieckiej organizacji RKG Schucenhaus, miasta Rypin czy Gminy Brzuze.

W 1995 r. Kazimierz Górecki otrzymał nagrodę Burmistrza Miasta Nowy Targ za działalność twórczą, a w 1996r. List gratulacyjny od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Aleksandra Kwaśniewskiego.

Twórca pokochał rzeźbę ale w swoim artystycznym dorobku posiada szereg ciekawych obrazów, które zachwycają swoją wymową jak chociażby obrazy pt. Agonia, Nowy Targ, Córka z głowy, Kazimierz Wielki, Ostatnia rozgrywka czy Pomnik wzlotu i upadku.

Ostatnim wyrazem twórczej aktywności „Kazika” i Jego trudnych doświadczeń życiowych jest współautorstwo i współrealizacja projektu pt.”  Izba zimnej wojny i socjalizmu". Jako rzeźbiarz – amator od 1995 roku jest zrzeszony w Nowotarskim Klubie Amatorskiej Twórczości Plastycznej „Wizja” przy Miejskim Ośrodku Kultury. 


 „Kazik” nie starzeje się, i ciągle emanuje nowymi pomysłami. Zaskakuje przyjaciół, edukuje młodych w duchu patriotyzmu do ojczyzny i zmusza wszystkich do refleksji nad życiem. Jego siła charakteru i obserwowana aktywność społeczna  gwarantuje, że w nieodległej przyszłości możemy oczekiwać kolejnych dzieł,  które nam wszystkim upiększą prozę życia codziennego.
Janusz Stopka 

 

Fotografie prezentują tron królewski w detalach.

Kliknij aby powiększyć
Kliknij aby powiększyć
Kliknij aby powiększyć
Kliknij aby powiększyć
Kliknij aby powiększyć
Kliknij aby powiększyć
Kliknij aby powiększyć
Kliknij aby powiększyć
Kliknij aby powiększyć
Kliknij aby powiększyć
Kliknij aby powiększyć
Kliknij aby powiększyć
Kliknij aby powiększyć
Kliknij aby powiększyć
Kliknij aby powiększyć
     

 

Aktualizacja: 26-04-2021r.
Oglądane: 29460 razy

Print Wersja do druku
Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE