X
Narodowy Spis Powszechny Ludnoci i Mieszka 2021
RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 110

W rocznicę niepodległości

Gazeta Podhalańska nr 46 z dnia 13 listopada 1932 roku.

W rocznicę niepodległości

W szeregu świąt i uroczystości narodowych obchodzonych corocznie, bodaj czy nie najpiękniejsze jest święto odzyskania niepodległości, w dniu 11-go listopada. Ten bowiem dzień, 14 lat temu, ziścił marzenia kilku pokoleń, był dniem triumfu sprawiedliwości dziejowej, był wreszcie końcem ciężkiej pokuty, jaką Bóg zesłał na Naród Polski, za winy przodków. I trzeba było dużych ofiar, któreby okupiły dawne błędy. Taką hekatombą były pola Racławic i Maciejowic - następnie czyn powstania listopadowego i styczniowego. Liczne mogiły rozsiane po zimnym pustkowiu sybirskiem, ofiary szubienic i więzień pruskich czy moskiewskich – oto krwawe ziarno potężnej idei niepodległościowej. Ginęły zastępy młodzieży, z radością szły pod szubienicę szeregi męczenników narodowych - wszystkich ożywiała myśl, że przecież nadejdzie chwila, która skupi cały naród w wysiłku skutecznej walki o odzyskanie niepodległości. I taki moment nadszedł. Był nim rok 1914 - rok wybuchu wojny światowej i podjęcie hasła czynu zbrojnego, jaki reprezentowały Legjony polskie z Marszałkiem Piłsudskim na czele. I znów kilka lat krwawych zmagań, aż wreszcie w listopadzie 1918 r. z pożarów i zgliszcz wojennych, wzniósł się Orzeł Biały, i unosząc się nad polską ziemią, zwiastował całemu światu zmartwychwstanie Polski, po przeszło stuletnim niebycie. W dwa lata później armja polska, której początek dały legjony, kierowana genjuszem Naczelnego wodza, w puch rozbija zastępy bolszewickie, docierające do bram Warszawy – i wznawia w ten sposób tradycje wielkich wyczynów oręża polskiego, jakim były Grunwald, Wiedeń i inne.

I Podhale w walkach niepodległościowych rzetelną daninę złożyło. - W 1846 roku, kiedy lud nizinny plugawił się bratobójczą walką – w Chochołowie rodzi sie czyn niepodległościowy, któremu patronują Ks. Kmitowicz i organista Andruszkiewicz. Rok 1863 zostawił w kronice kilku Podhalan, między innemi śp. Jana Ciszka z Czarnego Dunajca – wreszcie rok 1914 stanowi najchlubniejszą kartę historii ruchu niepodległościowego na Podhalu. W tym to bowiem roku, Podhale jedyne z ziem polskich dało największą liczbę zapaleńców Legjonowych. Tu u nas rodziła się i rozwijała myśl niepodległościowa, tu zarządzony pobór dał największą ilość ochotników do wojska polskiego, jakie ówcześnie reprezentowały legjony. Oto nasza duma i honor. Dlatego też święto 11 listopada szczególnie u nas winno być uroczyście obchodzone.

Dzień 11 listopada powinien być z jednej strony przypomnieniem naszego wysiłku niepodległościowego – z drugiej strony gromadnem stwierdzeniem, iż odzyskanej wolności należycie bronić potrafimy. By się to stało, przejąć się musimy hasłem „Zgoda buduje - niezgoda rujnuje”. Dziś, kiedy ciężkie chmury ukazały się na naszym horyzoncie gospodarczym, kiedy cała praca i wysiłek naszych sąsiadów dąży do odwetu, stanąć powinniśmy wszyscy zgodnie do wspólnej pracy nad utrzymaniem krwią okupionej wolności.

Dr. Ciszek

Aktualizacja: 05-11-2007r.
Oglądane: 5741 razy

Print Wersja do druku
Inne podstrony z tej kategorii:
Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE