X
Narodowy Spis Powszechny Ludnoci i Mieszka 2021
RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 101

Sport naszych babek

Sport dla wszystkich” Nr 3, 28 luty 1963 r.

Sport naszych babek

Jednym z pierwszych spotów uprawianych w Polsce przez kobietę była niewątpliwie jazda konna.

Oto, co czytamy w broszurze Stanisława Rewińskiego, pt. „Listy o jeździe konnej”, wydanej w Warszawie w 1885 r.: „nie mówimy tu o jeździe konnej nimf wiejskich pędzących na oklep do wody lub pasących nasze szkapy na cudzej łące, a potem zmykających w zawody z chłopcami , lub o Hucułkach, przędzących i karmiących dzieci na koniu; uwagi nasze dotyczą osób z wyższych sfer towarzystwa, dla których jazda konna może być rozrywką przyjemną i pożyteczną...

Niekiedy śmiałe amazonki lubią konia puszczać w cwał. Przy tym najszybszym biegu konia, ubranie głowy i uczesanie włosów nieraz damę kłopotu nabawiają, a przy tem swawolne zefiry zbyt swobodnie z fałdami sukni igrają”.

Jazda konna kobiet z „wyższych sfer” stała sie sportem dla garstki tylko uprzywilejowanych w pierwszych latach okresu międzywojennego. Amazonki występowały wtedy na konkursach hippicznych, wcale popularnych wśród mężczyzn. Znacznie popularniejszy na przełomie ostatniego wieku był rower, zwany wówczas „kołowcem”.

Oto fragment z broszury „Sport cyklowy i zdrowie” dr Wilhelma Steckela, wydanej w 1909 r. w Łodzi (Rozdział VII „Kolarstwo kobiet”):

Niewieści ród mężnie walczy o równouprawnienie z mężczyznami. Jeżeli je do tego dopuścimy, powinniśmy dać im też prawo fizycznego rozwoju! Do tego oczywiście żaden sport tak się nie nadaje, jak kolarstwo, którego wpływ na muskulaturę ciała i innych organów jest bardzo znaczny. Dobrobyt przyszłych naszych pokoleń zależy od zdrowia ich matek. Jeżeli więc niewiasty nasze pragną cel ten osiągnąć niech raczą szczególną uwagę poświęcić pewnej okoliczności: „Jazda na kołowcu w gorsecie jest wprost szkodliwa dla zdrowia”.

Żadna choroba , żadne narzędzie męczeńskie, żadna machina mordercza nie wyrządziła tyle krzywdy fizycznemu rozwojowi ludzkości, ile nieodzowny gorset...

A więc nadobne kolarki, precz z gorsetem! Gdy się już raz kolarki zdecydują wyrzucić gorset za płot będą musiały wyrzec się i sukni. Pomimo tego, że suknia bywa powodem wielu wypadków, i jak rozpięty żagiel przedstawia nieuprzejmym, przeciwnym wiatrom doskonały punkt do ataku, stanowi ona zbyteczny balast Czterech mniej więcej kilogramów! Tyle wynosi suknia.

Gdy szanowne kolarki będą się trzymały tych wskazówek, doznają z pewnością pomyślnych skutków jazdy na kołowcu. Odmłodnieją one na ciele i na duchu”.

U schyłku ubiegłego wieku stulecia kobieta zaczęła interesować się ćwiczeniami gimnastycznymi, grami, i pląsami zwanymi wówczas rejami i korowodami pochodowymi. Organizacja „Sokół” wystąpiła na IV Zlocie z pierwszym występem grupy żeńskiej. Był to rok 1903, a w występie wzięło udział 126 dziewcząt i kobiet.

Pierwszy występ był tak imponujący swą powagą, tak uroczy swoim wdziękiem, barwnością i skromnością stroju, że najskrajniejszego przeciwnika kwestyi kobiecej musiał przejednać. W samodzielnym występie nie starano się we wszystkim naśladować mężczyzn, nie chciano również widzieć w kobiecie „tancerkę”, która by w „woltyżach” nie ustępowała mężczyźnie, natomiast dążono do tego, by wyznaczyć jej stanowisko, którego się wstydzić nie potrzebowały”.

Z okazji Zlotu wydano też specjalną odezwę do „Kobiety Polki” w której miedzy innymi czytamy:

Tylko zdrowe i silne matki mogą wychować dzielnych synów Ojczyzny! Kobiety Polskie! W rękach waszych przyszłość Narodu. Tylko zdrowe i silne cieleśnie pokolenie może rozwinąć ducha”......

Rzecz bardzo ciekawa i znamienna, że jednym z środków stosowanych w czasie ćwiczeń i pokazów były ćwiczenia maczugami – czyli z nieznacznym obciążeniem..Już u schyłku ubiegłego stulecia kobieta jako towarzyszka mężczyzny brała również udział w wycieczkach wioślarskich, a później i narciarskich. Kobiety z takim entuzjazmem zaczęły się garnąć do wioślarstwa, że w 1912 roku powstał „Warszawski Klub Wioślarek”. Wioślarstwo turystyczne przerodziło się w sportowe. Kobiety chciały między sobą współzawodniczyć. Pierwsze zawody odbyły się w 1923 roku w Warszawie.

Stanisław Zakrzewski

Aktualizacja: 24-10-2007r.
Oglądane: 6218 razy

Print Wersja do druku
Inne podstrony z tej kategorii:
Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE