X
Narodowy Spis Powszechny Ludnoci i Mieszka 2021
RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 84

Dwie ważne sprawy

Gazeta Podhalańska Nr 41, 9 października 1932 r.

Dwie ważne sprawy.

Z okazji mającego sie poświęcić kamienia węgielnego pod nowy kościół w Nowym Targu, warto zastanowić się nad sprawą wnętrza kościoła, który jak, dotychczas widać, dzięki wszelkiej energii ks. kan. dra Karabuły, tutejszego proboszcza, i zdaje mi się dużej pomocy w materiałach budowlanych p. burmistrza Rajskiego – bardzo szybko podnosi się do góry. Należę do ludzi cieszących się na widok pracy. Cieszę się więc, gdy przechodząc często tamtędy, widzę jak mury nowego kościoła dźwigają się wzwyż. Jako wrażliwego na stronę artystyczną nachodzą mnie często myśli o urządzeniu wnętrza tej nowej świątyni. Bo przecież jeśli architektura tego kościoła choć skromna, ale będzie estetyczna, to dobrze by było, żeby wnętrze kościoła było bez zarzutu, a przede wszystkim ołtarze. Ileż to bowiem kościołów zapchanych jest rupieciarnią dewocyjną, ileż nieporozumień artystycznych, a właściwie nieartystycznych! Jakże dobrze by było uniknąć tego w nowym kościele. Ołtarze powinny być dostosowane do architektury kościoła, powinny być rzeźbione przez tęgiego rzeźbiarza w kamieniu. Nie chcę narzucać kompozycji, ale powiem, że ołtarze powinny być figuralne, wspaniałe i wieczne, jak ołtarze mistrzów renesansu i baroku, mistrzów, którzy mieli szczęście mieć księży mecenasów sztuki. Najlepszy przykład takiego ołtarza to „Pieta” Michała Anioła w Bazylice św. Piotra w Rzymie (pierwszy ołtarz na prawo od wejścia do Bazyliki). A inny przykład to ołtarze u Jezuitów w Krakowie. Ktoś powie: „Koszta?”.

Odpowiem mu: Wpierw porozmawiaj człowiecze z artystą, ale tak szczerze i rzeczowo. Trzeba artystów wpierw zapotrzebować, a okaże się, że artyści są skromni w swoich wymaganiach i z nimi zawsze do ugody dojść można.

To jedna sprawa.

Druga:

Podhalanie lubią bardzo szczycić się swymi wielkimi współziomkami. Słuszne to, chwalebne!

Tetmajer, Orkan, Gwiżdż, Galica, Brzega i jeszcze inni – to chluby Podhala. Ks. Stolarczyk, ks. Kmietowicz, ks. Blaszyński, ks. Maśnicki, wielki ofiarodawca na cele religijne i oświatowe. Podhalanin, aż z Ameryki i wielu innych księży – to chwała duchowieństwa podhalańskiego.

Dalej może Sabała, może i inni wajdeloci Podhala jako półfantastyczne figury zasługują na pamięć.

Otóż te w różnych dziedzinach zasłużone postacie Podhala należałoby przekazać potomności w rzeźbach z kamienia podhalańskiego i umieścić w Muzeum podhalański w Zakopanem, lub w sali obrad w ratuszu w Nowym Targu. Funduszów na to też wielkich nie potrzeba, ale potrzeba żeby się tą sprawą zająć. Tu apeluję przede wszystkim do Związku Podhalan, który mógłby tę sprawę zrealizować. Jest to zdaje mi się koncepcja nietrudna do zrealizowania, bo kamień czy podhalański czy kielecki, jest materiałem niedrogim.

Apeluje do uczuć Podhalan i proszę o pamięć dla wielkich współbraci, ale nie taką, żeby zaśpiewać i zagrać w ich rocznicę, ale trwalszą...

A o ołtarzach w nowym kościele myślę, że ks. kanonik dr Karabuła okaże sie mecenasem sztuki.

Na ołtarze, które powinny być wykonane tylko w rzeźbie z kamienia i przez wybitnego artystę, którego nie potrzeba daleko szukać – na ołtarze, w których nie będzie żadnych dodatków dyletanckich i żadnej tandety, składam 20 zł., a w trakcie pracy rzeźbiarskiej nad ołtarzami będę mógł służyć znaczniejszą kwotą.

Wiktor Gutowski.

Aktualizacja: 14-09-2007r.
Oglądane: 5657 razy

Print Wersja do druku
Inne podstrony z tej kategorii:
Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE