X
Narodowy Spis Powszechny Ludnoci i Mieszka 2021
RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 93

Podhalański mistrz karykatury

Gazeta Podhalańska nr. 27, 3 lipca 1932 r.

Podhalański mistrz karykatury.

Świat razem życiem przepełniających go zjawisk jest wielkością o niezmierzonej ilości płaszczyzn i kątów. Nigdy nie jest taki sam. Zmienia się zależnie od tego, z której nań patrzymy strony i w każdej swojej odmianie jest prawdziwy. Nie każdy jednak zdoła zrozumieć wartość i najgłębszą istotę, otaczających go zjawisk. Będzie je oceniał albo z punktu widzenia czysto użytkowego, albo będzie starał wyrobić sąd o niem drogą porównania go z innemi podobnemi. Nie uchwyci jądra rzeczy.

Są jednak ludzie, którzy w każdym zjawisku odkrywają niezmienny kwiat piękna, wydobywają go zeń i drogą artystycznego tworzenia podają go ludziom w formie, przystosowanej do sposobu ich myślenia. Noszą oni nazwę artystów i dzielą sie na tyle rodzajów, ile jest płaszczyzn widzenia w otaczającym nas świecie. Są więc malarze, chwytający ze świata piękno rysunku, koloru i cienie, muzycy tworzący dźwiękami, rzeźbiarze i poeci. Rzeźbiarze odsłaniają w bryle kamienia, lub gliny ukryte życie, poeci w głębi natury i człowieka.

Często zachodzi potrzeba wydobycia w człowieku na jaw tego, co w nim bez wątpienia istnieje, a czego ludzie na ogół nie dostrzegają - tak silnie je bowiem natura zestroiła innemi cechami. My patrząc na jakąś rzecz, czy człowieka, poszczególne wrażenie od razu wiążemy w całość, nie zdając sobie sprawy z jakich szczegółów ona powstała. Artysta zaś, zanim zwiąże szczegóły swoich wrażeń w jednolity obraz, zastanawia się nad wartością każdego z nich i potem, albo tworzy z nich dzieło idealnie zestrojone, jak to jest w rzeczywistości, albo poszczególne fragmenty przetwarza w wyobraźni i te dopiero zestraja, zastosowując się ściśle do kierunku swoich myśli. W pierwszym wypadku powstaje portret rzeczywistości, w drugim karykatura. Karykatura podkreśla silnie te cechy i te właściwości człowieka, które tkwią w nim niedostrzegalnie na oko, a które wywierają zasadniczy wpływ na jego charakter. Na oko wydaje się ona tylko śmiesznem przekręceniem rzeczywistości, a w istocie jest to rzeczywistość, oglądana tylko ściśle z jednej strony.

Polska nie może poszczycić się na razie większą ilością, świadomych swej sztuki, karykaturzystów. Dowiodła tego ostatnia, międzynarodowa wystawa karykatur w Wiedniu. Na wystawie tej wśród prac najwybitniejszych karykaturzystów świata ukazały się prace i polskich artystów. Tutaj zwróciły na siebie uwagę znawców prace Czermońskiego, współpracownika londyńskiego dziennika „Timesa” i młodego, bo dwudziestoletniego zaledwie Podhalańca,Józefa Mroszczaka z Nowego Targu.

Prace Mroszczaka oglądałem jeszcze przed wysłaniem ich na wystawę i od razu uderzyła mię śmiałość i oryginalna młodość jego kompozycji. Mroszczak nie tworzy linjami, jak większość karykaturzystów, tylko płaszczyznami o prostej regularności figur geometrycznych. Pomysły swe opracowuje starannie, licząc się w każdym szczegółem spodziewanego efektu. W jego ujęciu wychodzi na jaw ta prosta, oparta ściśle na mechanice i liczbie architektonika świata, łamie się w każdym szczególe z twardą sztywnością linii i choć ona mu w końcu dyktuje swoje warunki, on zwycięża, przepajając wszystko tą odwiecznie ludzką harmonią życia. Dlatego jego karykatura stoi na granicy miedzy karykaturą, rzeźbą i poezją. Dzięki tym walorom Mroszczak stał się przedstawicielem i ojcem zupelnie nowego stylu w karykaturze światowej i zajął jedno z czołowych miejsc w karykaturze polskiej.

Sławny pisarz niemiecki, dr Engiel, który oglądał prace Mroszczaka na wystawie wiedeńskiej, zwrócił się do niego za pośrednictwem Tetmajerowego przyjaciela, rektora Lewandowskiego z prośbą, by zezwolił na umieszczenie swoich prac w jego książce o karykaturze światowej. Tym sposobem nasz młody artysta sam jeden będzie reprezentował Polskę w tem tak ciekawym dziale tworzenia artystycznego.

Szczęść Mu Boże, gdyż świadomość tego, że Podhale daje Polsce zawsze i po dziś dzień najbardziej krzepkie talenty, jest dla nas rękojmą, że podhalański pochód do słońca nie jest tylko chimerą, ale, że ma pewne i realne podstawy.

G. Suski

Aktualizacja: 14-09-2007r.
Oglądane: 6313 razy

Print Wersja do druku
Inne podstrony z tej kategorii:
Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE