X
Narodowy Spis Powszechny Ludnoci i Mieszka 2021
RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 86

Poświęcenie kamienia węgielnego pod szkołę rolniczą w N. Targu

Gazeta Podhalańska Nr 40, 2 października 1932 r.

Poświęcenie kamienia węgielnego pod szkołę rolniczą w N. Targu

W ubiegłą niedzielę odbyło się w Nowym Targu poświęcenie kamienia węgielnego pod szkołę rolniczą budującą się na wzgórzu nowotarskiem w Kokszkowie. Piękny dzień jesienny zgromadził licznych uczestników z najdalszych zakątków Podhala Poświęcenia dokonał ks. Kanonik dr Karabuła, poczem wygłosił przemówienia p. Starosta Korniak jako gospodarz powiatu, delegat ministra W.R. i O.P. p. wizytator Szymański, poseł Gwiżdż wiceprezes Związku Podhalan i poseł Hyla delegat M.T.R. Pana Wojewodę krakowskiego reprezentował pan inż. Wróblewski.

Wreszcie doczekaliśmy się zrealizowania myśli, która od czasu zrodzenia się naszego ruchu regionalnego była stale podkreślana jako najważniejszy postulat rozwojowy gospodarki szerokiego Podhala. I w naszej gazecie niejednokrotnie sprawami temi zajmowaliśmy się podając szerokiemu ogółowi naszych czytelników głosy i opinie ludzi, którym przyszłość naszej przepięknej ziemi leży na sercu i którzy z racji swego doświadczenia i wiedzy w tej sprawie głos zabrać mogli. Dobrobyt przyszły Podhala poza przemysłem letniskowym głównie swe źródło znajdzie w racjonalnem ujęciu gospodarki rolnej tutejszej innemi słowy nie uprawa owsa czy innych zbóż, ale gospodarka hodowlano – pastwiskowa da nam to, co daje innym w podobnych jak i my żyjących warunkach. Liczne przykłady narodów obcych jak Szwajcariji, Czechosłowacji, Austiji przekonywują, że położenie nasze geograficzne i warunki atmosferyczne jedynie ten sposób gospodarki rolnej należycie prowadzić pozwalają. Uroczystość niedzielna potwierdza radosny fakt, iż Podhale nie pozostaje w tyle w międzynarodowej wiedzy rolniczej, lecz przeciwnie myśl twórcza i praca inicjatorów szkoły rolniczej da gwarancję rozwoju i przebudowy gospodarki rolnej opartej nie na błędnej tradycji, lecz na wiedzy i doświadczeniu. Wszystkim tym którzy z niedowierzaniem i lekceważeniem patrzą na rosnący gmach szkoły rolniczej na Kokoszkowie wskazać możemy szkoły rolnicze na nizinach, które po przezwyciężeniu przeszkód wstępnych dziś wypuszczają cały zastęp ludzi przygotowanych rolniczo i rozpowszechniających po wsiach fachowość i doświadczenie szkolne.

Podobnie w swoim czasie z nieufnością odnoszono się do szkół zawodowych powstających na Podhalu (szkoła przemysłu drzewnego w Zakopanem, szkoły zawodowe dla dziewcząt w Czarnym Dunajcu i N. Targu), dziś jednak z radością stwierdzić musimy, iż szkoły te stały się potrzebą ludu góralskiego i z roku na rok wypełniają się coraz więcej rodzimym, miejscowym elementem. Pewni jesteśmy, że i szkoła rolnicza po jej otwarciu zadanie swoje w zupełności wypełni.

Podkreślić należy również fakt, iż dziś, w czasie ogólnego kryzysu i biedy, podsycanej przez różnego rodzaju i typy krzykaczy, czynniki rządowe i samorządowe potrafiły zwalczyć trudności i przez pomoc finansową i opiekę moralną i pęd twórczy, potrafiły stworzyć placówkę, która w rozwoju Podhala, w jego dobrobycie, odegra zasadniczą rolę. Inicjatorom i twórcom szkoły rolniczej należy się uznanie i cześć.

Dr Ciszek.

Aktualizacja: 06-09-2007r.
Oglądane: 6175 razy

Print Wersja do druku
Inne podstrony z tej kategorii:
Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE