X
Narodowy Spis Powszechny Ludnoci i Mieszka 2021
RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 80

Szkoły Zawodowe

Gazeta Podhalańska , 5 października 1924 r. Nr 40

Szkoły Zawodowe

U nas tu jeszcze mało znane. Zaborcze rządy darły z nas podatki, rekrutów, a dawały nam ochłapy. U nas było dwadzieścia razy mniej szkół zawodowych niż w Czechach.

Nasz chłop zna jedną drogę do Ameryki, a miasta zostawił żydom, inaczej jest w Czechach; tam sedlak nie posyła syna do Ameryki, ale do szkoły zawodowej, obsadza go potem w mieście, gdzie ma dobry zarobek. To też Czesi są narodem bogatym i po miastach nie mają żydów, bo sami handlują.

Nasze władze szkolne doskonale rozumieją doniosłość, pożytek, narodowe znaczenie szkół zawodowych. I tu w Nowym Targu mamy taką żeńską szkołę zawodową. Ale ani mieszczanie ani okoliczni włościanie zgoła nie doceniają tego dobrodziejstwa. Tylko żydzi jak zwykle okazali spryt sobie właściwy i w nadmiernej liczbie obesłali szkołę przez swoje córki.

Są tu u nas silne zakusy przeciw żydowskie, których nasza gazeta nie podziela, ale ta walka przeciw żydom kończy się na gadaniu, a nasi patrioci na każdym kroku dają się żydom wypierać w szkole, rzemiośle i handlu. Jest taki hańbiący fakt, że w mieście jest tylko jedna piekarnia polska, a kilka żydowskich, gdyż nasz chłop nie pośle syna do piekarni na naukę , nie zbierze się w mieście

pieniędzy na zdrowotną piekarnię, tylko się dużo gada na żydów, a znosi się lekko hańbę niedołęstwa i niezaradności. - To się musi czem skorzej zmienić. Lud musi wołać o szkoły zawodowe, ale naprzód musi zapełnić te, które już władze szkolne z własnego popędu dały. Było by straszną hańbą dla Podhala, gdyby władze szkolne zabrały stąd żeńską (koronkarsko – hafciarską) dlatego, że w niej brakło uczennic.

W Nowym Targu i w pobliskich wioskach tyle dziewcząt się znajdzie, które się mogą do szkoły zapisać, aby kursy były przepełnione. Jest to szkoła państwowa, gdzie za naukę się nie płaci, byłoby grubym nieporozumieniem własnego interesu, gdyby ta szkoła nie była przepełniona.

Dziewczęta są w mieście w lepszem położeniu niż chłopcy, gdyż 66 uczęszcza do gimnazjum, blisko 100 do seminarjum nauczycielskiego, a jeszcze mają trzecią szkołę zawodową, gdzie też winno ich być na trzech kursach 100.

Już wiejskie dziewczęta ośmielają się do wyższych szkół. Sama ludźmierska parafia wysyła ich osiem- ale czy z innych wsi córki zamożnych gospodarzy nie mogłyby iść do miasta na zdobycie nauki, ogłady, postępu?

Jeżeli chłopców w gimnazjum jest przeszło 400, toć obok gimnazjalistek, seminarzystek, w zawodowej szkole żeńskiej winno ich być 300 kursistek!

Gdy śp. Bron. Gąsienica urządził kurs rolniczy było na nim też kilka dziewcząt wiejskich, które nie mniejszą korzyść odniosły od chłopców. Pokazuje się, że dziewczęta mogłyby liczniej zapełniać szkoły niż chłopcy, gdyby raz zerwały z przestarzałą ciemnotą.

Kobiety dziś mają nawet prawa obywatelskie, ale jak nam wiadomo dopiero czarnodunajcki Związek Polek zdobył w radzie miejskiej trzy stołki – inne były za ciemne, niezorganizowane, nieoswojone z wyborami.

Już początek zrobiony – już i w gimnazjum są dwie panie profesorki – więc dziewczęta mają drogi utorowane do wybitnych stanowisk - niech tylko wieś się ruszy i szkołę zawodową przepełni.

Szkolarka.

Aktualizacja: 05-07-2007r.
Oglądane: 7187 razy

Print Wersja do druku
Inne podstrony z tej kategorii:
Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE