X
Narodowy Spis Powszechny Ludnoci i Mieszka 2021
RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 86

Jubileusz ks. Prał. Piotra Krawczyńskiego

Gazeta Podhalańska 27 lipca 1924 r. Nr 30

Jubileusz ks. Prał. Piotra Krawczyńskiego

Ks. prałat Piotr Krawczyński prawie całe pięćdziesiąt lat swego kapłaństwa spędził na Podhalu. Naprzód był tu wikarym w Szaflarach i Poroninie, a potem proboszczem w Ludźmierzu (od 1880).

Trafiały mu się potem lepsze posady, ale mawiał, że nigdzie nie będzie jadał dwoma łyżkami tylko jedną i pozostał wierny tej jedynej parafii ludźmierskiej.

Pracował nie tylko jako gorliwy proboszcz, lecz zajmowały go wszystkie potrzeby biednego ludu. Prędko zyskał sobie uznanie we własnej wsi, a powołany na radnego gminnego przeszedł wkrótce do rady powiatowej (od 1881), której marszałkiem został wybrany po kilku latach (6/7 1886).

Z jego urzędowaniem wiąże się zapoczątkowanie wielu doniosłych urządzeń na Podhalu. Pierwszą myśl o założeniu Szpitala powiatowego rzucono 31/1/1888, a budowę tegoż uchwaliła Rada pow. 17/1 1889. Dla ochrony lasów, niszczonych gospodarką nieprzezorną powołano powiatowego inspektora lasów jako nadzór techniczny bez oglądania się na ówczesny rząd. Członkiem Rady szkolnej powiatowej został ks. Marszałek od r. 1886 i następnie był jej wiceprezesem. W r. 1892 12/4 powstała za jego inicjatywą Pow. Kasa Oszczędności. Jako marszałek okazał się Ks. Jubilat doskonałym gospodarzem, który nie licząc sobie diet, nadzorował budowę dróg i mostów, jadąc na odpust lub na dziekańską komisję lub wizytację. To też z oszczędności budżetowych mogła Rada Powiatowa kupić dom na własność w rynku (11/2 1893). Dbały o podniesienie rolnictwa był założycielem i pierwszym prezesem Tow. Roln. Okręgowego. Aby Podhale połączyć z szerszym światem pomyślano o koleji z Chabówki do Zakopanego; były dwa projekty: jedni chcieli budować wąskotorową, drudzy normalno – torową kolej. Rada pow. oświadczyła się za normalno – torową

i zobowiązała dopłacić braki kasowe. Przeprowadzenie tej uchwały na Radzie pow. Opłacił ks. Jubilat niejedną przykrością. Początkowo kolej Chabówka – Zakopane była prywatno – akcyjną. Gdy się rozeszła wieść, że ks. Krawczyński święci 27/7 jubileusz kapłański, utworzył się komitet powiatowy, aby obok uroczystości kościelnej w tym dniu ludność całego powiatu wyraziła Jubilatowi wdzięczność za jego wybitną a bezinteresowną pracę dla Podhala. Komitet uchwalił wręczyć jubilatowi tekę z pergaminem, na którym będą podpisy wszystkich organizacji w powiecie, nadto tablicę marmurową pamiątkową wmurować w ścianę kościoła ludźmierskiego i zebrać fundusz na cel szlachetny, jaki ks. Jubilat wybierze, aby uwiecznić imię zasłużonego pracownika.

Redakcja ze swej strony składa serdeczne życzenia, aby Ks. Jubilat w czerstwym zdrowiu doczekał godów djamentowych.


Aktualizacja: 21-06-2007r.
Oglądane: 6159 razy

Print Wersja do druku
Inne podstrony z tej kategorii:
Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE