X
Narodowy Spis Powszechny Ludnoci i Mieszka 2021
RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 156

Sprawy Oświatowe

Gazeta Podhalańska Nr 18 z dnia 1 maj 1932 r.

Sprawy Oświatowe. Obrońcy Kultury.

W niedzielnym numerze Ilustrowanego Kurjera Codziennnego, z datą 25. IV. 1932 r. ukazał się artykuł pt. „przepisowa podłoga, albo przymusowy analfabetyzm”, „Antykulturalne rozporządzenie”. Tak nazywa autor wydane w myśl zaleceń Kuratorjum O.S.K. rozporządzenie Rady Szkolnej Powiatowej w Nowym Targu w sprawie przerobienia nieodpowiednich izb lekcyjnych pod groźbą likwidacji takich izb.

Autor zaczyna od 1870 r. Przypomina, z jakim trudem zdobywano wieś podhalańską dla oświaty,

w jak ciężkich warunkach pracowało i pracuje nauczycielstwo. Aż oto Rada Szkolna w Nowym Targu, nie licząc się z obecnem nasileniem kryzysu gospodarczego, puszcza się na nowe eksperymenty, wymaga „wspaniałosci” w szkołach, chce zniszczyć pracę tylu lat.

Jakież to „nowe eksperymenty” i „wspaniałości”? Rozporządzenie wymaga, aby izby lekcyjne były: 1) suche, 2) należycie oświetlone, 3) dostatecznie duże, 4) zaopatrzone w trwałe piece, 5) ściany suche i nieprzewiewne, 6) okna i drzwi szczelne, 7) podłogi całe i gładkie.

„Antykulturalne rozporządzenie” „Wspaniałości”. Rzeczywiście „wspaniałe”

to będzie jeśli młodzież nie będzie dusiła się w ciasnych ciemnych norach. W XX wieku nie trzeba przecież wyjaśniać, że w dusznej sali, gdzie w dodatku z pieca wydobywa się czad, dzieci

i nauczyciel nie tylko tracą zdrowie, lecz w ogóle nie mogą skutecznie pracować, że niedostateczne oświetlenie powoduje wady wzroku, skrzywienia kręgosłupa, a za tem choroby płuc, że przeciągi, wilgoć, grzyb pod podlogą, to coś gorszego, niż brak „wspaniałości”.(...) Oto kilka przykładów: wymiary izb lekcyjnych, uznanych za nieodpowiednie: Ochotnica Dolna szkoła 5 klasowa, sala nr 4 powierzchnia podłogi 25,85 m2, Ochotnica Jamne sala nr 1 pow. podł. 29,25 m2, Łopuszna sala nr 2 – 23,57 m2, Leśnica sala nr 2 – 19,80 m2, Ciche, szk. Im. Sobieskiego, sala – 23,40. A są też takie izby, których wysokość nie dosięga 2,20 m.

Jest to stan rozpaczliwy. Dlatego nie można się dziwić, że Rada Szkolna mimo kryzysu, wywiera nacisk na gminy, groźbą zwinięcia klas chce je zmusić do koniecznych naprawek, czy do wynajęcia odpowiednich izb. Według wykazu ma być zlikwidowanych 59 (!) izb szkolnych. Mimo biedy, niektóre gminy (np. Zubsuche, Brzegi) wystawiły nowe szkoły. Więc i tutaj jakoś to może będzie. Tu naprawi się piec, tu wstawi „przepisową podłogę” (bez grzyba, zdatną do napojenia zaprawą pyłochłonną). A słyszałem, że jeśli gdzieś będzie 40, nie 42 m2 podlogi, światło nie połudnowo zachodnie, to jednak szkoły się nie zamknie. A może jednak obrońcy kultury maja sluszność?

W roku 1870 było gorzej niż źle – dlaczego w 1932 ma być innaczej?

 

Aktualizacja: 19-06-2006r.
Oglądane: 6164 razy

Print Wersja do druku
Inne podstrony z tej kategorii:
Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE