X
Narodowy Spis Powszechny Ludnoci i Mieszka 2021
RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 113

Niedzielny Uniwersytet Wiejski T.S.L. W Nowym Targu

Gazeta Podhala Nr 8 z dnia 18 kwietnia 1937 r.

Niedzielny Uniwersytet Wiejski T.S.L. W Nowym Targu

Zajęcia na zorganizowanym przez nowotarskie Koło T.S.L. Niedzielnym Uniwersytecie Wiejskim zakończono uroczyście w dniu 11 kwietnia. W auli gminnej ks. prof. M. Czarniak odprawił Mszę św., podczas której śpiewał Chór Ludowy z Nowego Targu pod batutą p. Apostoła po czem przemówił wiceprezes Koła TSL p. mgr A. Skoda i rozdał zaświadczenia słuchaczom. Przemówieniami słuchaczy zakończono oficjalną część uroczystości, po czym nastąpiło wspólne zdjęcie prelegentów i słuchaczy oraz „święcone”, przygotowane przez samorząd uczestników Niedzielnego Uniwersytetu Wiejskiego. „Święcone” w bardzo miłym nastroju przeciągnęło się kilka godzin. Urozmaicił je dowcipnie aktualnymi przyśpiewkami przewodniczący samorządu p. Ignacy Różański. Przygrywała orkiestra z Kowańca.

Na N.U.W zapisało się 80 osób. Część odpadła zaraz w pierwszych dniach, do końca trwało pilnie 39 (14 z Nowego Targu, w tym większość z Chóru Ludowego, 12 z Ostrowska, 5 z Klikuszowej, 2 z Łopusznej, 1 z Ludźmierza, 1 z Krauszowa, 3 z Kowańca, 1 z Harklowej). Należy podkreślić pilność p. Wrocławiaka z Harklowej, który mimo znacznej odległości od N. Targu, nie zrażając się mrozem, deszczem nie opuścił żadnego wykładu. Podobną wytrwałość okazywała większość słuchaczy z odległych wsi – Ostrowska, Łopusznej, Klikuszowej, Krauszowa.

Program NUW przedstawiał się następująco:

Historia wsi polskiej – wykład pp. redaktor Michał Balara i prof. Pius Jabłoński. Zagadnienia gospodarcze wsi – wykł. p. dr Eustachy Kawiński. Polska współczesna – wykł. P kier. Michał Sokalski. Przegląd aktualnych wydarzeń politycznych i gospodarczych – wykł. p.dyr. Ludwik Czech. Obronność Państwa, organizacje W.F. i P.W. - wykł. p. prof. Jan Kozaczka. Walki o niepodległość – wykł. p. prof. Józef Grzybek. Reforma ustroju rolnego w Polsce – wykł. p. mgr Marian Wroński. Praktyczne informacje z dziedziny prawa, wykł. p. dr Władysław Bolkot. Porady weterynaryjne – wykł. p. lek. wet. Antoni Zbroniec. Zasady samokształcenia – wykł. p.instr. Czesław Kozioł. Śpiew i zajęcia świetlicowe – prow. pp. prof. Józef Grzybek i instr. Czesław Kozioł.Ogółem odbyło się 60 godzin zajęć. Kierownikiem NUW był Czesław Kozioł, instruktor ośw. pozaszkolnej.

Wszyscy prelegenci dali swą pracę bezinteresownie. „Wynagrodzeniem” było zadowolenie moralne, jakie dawała pilność i żywe zainteresowanie ze strony słuchaczy. NUW korzystał z sal i pomocy naukowych nowotarskiego gimnazjum.

Przebieg pracy na NUWdowodzi, że zarówno wśród „mieszczan” nowotarskich jak i na wsi są silne dążenia kulturalne, jest głód wiedzy, widać dążność do doskonalenia się duchowego. Trzeba wychodzić na przeciw tym dążnością, dopomagać im w rozwoju, a podniesie się szybko poziom naszego życia kulturalnego i społecznego, tak często słusznie krytykowany. A dążności te są bardzo silne, zwłaszcza u młodzieży. Opowiadał jeden ze słuchaczy wiejskich, że jego ojciec w trzaskające mrozy zabrał mu serdak, „bo poco ta bees chodzić, co ci ta z tego”. Syn poszedł bez serdaka – i przełamał stopniowo opór niezwyczajnego nowości rodzica. Nie chcielibyśmy podburzać tym przykładem młodzieży przeciw starszym. Przytaczamy go jednak jako dowód, że wieś idzie za postępem ku lepszej przyszłości – i pójdzie, choćby trzeba było isć przebojem.

Aktualizacja: 19-06-2006r.
Oglądane: 6446 razy

Print Wersja do druku
Inne podstrony z tej kategorii:
Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE