X
Narodowy Spis Powszechny Ludnoci i Mieszka 2021
RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 99

Powitanie Prezydenta Rzplitej w Stolicy Podhala

Gazeta Podhalańska, nr 44 z dnia 28 października 1928 r.

Powitanie Prezydenta Rzplitej w Stolicy Podhala

Jak w poprzednim numerze donosiliśmy, przejeżdżał 24 bm. przez Nowy Targ o godz. 10½ rano Pan Prezydent Ignacy Mościcki.

Już od g. 8 oczekiwały Prezydenta tłumy ludu zebrane na rynku nowotarskim, gdzie odbyła się cała uroczystość przyjęcia. Ulica św. Anny, Kościuszki, Józefa Piłsudskiego, którędy przejeżdżał dostojny Gość jak również rynek udekorowano pięknie flagami o barwach narodowych, wszędzie na domach widniały godła Państwa i portrety Prezydenta tudzież Marszałka Józefa Piłsudskiego. Na rynku zbudowano ładnie przyozdobioną bramę triumfalną, koło której oczekiwały dostojnego Gościa:

Rada Miejska z Burmistrzem, Duchowieństwo, Rabin z Torą wśród delegacji gminy izraelickiej, Starostwo, przedstawiciele wszystkich urzędów w Nowym Targu, stowarzyszeń i korporacyj tudzież delegacje z Krościenka, Czarnego Dunajca, Spisza i Orawy i wielu gmin leżących z dala od traktu, którym przejeżdżał Prezydent.

Wzdłuż rynku po obu stronach bramy jak i daleko jeszcze wgłąb ulicy Józefa Piłsudskiego stanęły wyciągnietym szpalerem szkoły, organizacje, korporacje miejscowe, tudzież Straż Pożarna z Nowego Targu i Czarnego Dunajca. Za szpalerem ustawiły się tłumy publiczności.

Tuż przed bramą stanął z jednej strony hufiec szkolny z drugiej kompania honorowa złożona z górali. Obydwoma kompaniami dowodził Jan Kozaczka nauczyciel tut. szkoły, który z całą gorliwością pracuje w Nowym Targu we wszystkich organizacjach przysposobinia wojskowego.

Auto Prezydenta zatrzymało się przy wjeździe na rynek. Burmistrz miasta z delegacją Rady miejskiej podprowadził Prezydenta wraz ze świtą przy dźwiękach hymnu „Jeszcze Polska niezginęła” odegranego przez muzykę Straży Pożarnej przed kompanią honorową, gdzie pan Kozaczka złożył raport, poczem Prezydent przeszedł wzdłuż frontu kompaniji i hufca szkolnego, a gdy stanął przed bramą, powitał go Burmistrz imieniem miasta kończąc słowa powitania okrzykiem na cześć Prezydenta i Rzplitej, który gromko powtórzyli wszyscy zebrani. Następnie witała Prezydenta wierszykiem mała Krysia Synowcówna, Leszek Turschmid podał mu chleb i sół,

a Krzysia Borowiczówna z ochronki wręczyła bukiet. Burmistrz przedstawiał dostojnemu Gościowi poszczególne delegacje, z których niektóre wręczyły memorjały lub prośby, Prezydent przeszedł wzdłuż szpalerów aż do końca rynku, gdzie znowu przy dźwiękach hymnu narodowego wsiadł wraz ze switą do auta i opuścił Nowy Targ spiesząc na uroczystość poświęcenia sanatorjum dla wojska w Zakopanem.

Cała uroczystość przyjęcia Prezydenta miała nadzwyczaj podniosły charakter.

Z dystyngowanej a nad wyraz miłej postaci Prezydenta widać było i wszycy to odczuwali, że dostojny gość przyjechał do swoich i że czuje się wśród swoich. Nadzwyczaj miłym był moment, gdy prezydent uściskał i ucałował dzieciaki, które Go witały, a następnie własnoręcznie udekorował je pamiątkowymi medalami. Chwilę tę wszyscy przyjęli żywemi oklaskami.

Aktualizacja: 19-06-2006r.
Oglądane: 7813 razy

Print Wersja do druku
Inne podstrony z tej kategorii:
Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE