X
Narodowy Spis Powszechny Ludnoci i Mieszka 2021
RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 72

O pobycie Marszałka Piłsudskiego we wsi Bukowinie

Gazeta Podhalańska, nr 28 z dnia 4 listopada 1934 r.

O pobycie Marszałka Piłsudskiego we wsi Bukowinie (z książki „Piłsudski Hero of Poland”)

Było to we wrześniu 1904 r. Piłsudski z panią Marją przyjechali do Bukowiny, wioski góralskiej koło Zakopanego, gdzie poeta Andrzej Strug miał chatę. Strug z żoną zapraszali zwykle co roku kilku bliskich przyjaciół na uroczystość rocznicy ślubu.

Tego roku również siedzieli po kolacji koło okrągłego stołu. Pokój nie był duży, ale miał sufit belkowany, a podłoga mieniła się samodziałami, wytkanymi przez miejscowych górali żywemi barwami.

Brązowe gliniane garnki napełnione wrzosem i późnymi makami stały na oknach i półkach. Okna były szeroko otwarte. Wonny wiatr z nad świeżo skoszonych góralskich łąk wpadał do wnętrza. Pokój tonął w czerwonym świetle lampy naftowej, a wokoło kładły się długie, głębokie cienie. Poświata dzienna trwała jeszcze na jednym samotnym szczycie. Kolacja właśnie się skończyła. Na stole były ciasta i grzane wino. Miły chłodny wiatr wpadał do pokoju rozgrzanego jeszcze słońcem i owianego dymem papierosów. Wszyscy byli w nastroju świątecznym.

Ziuk poprowadził rozmowę jak chciał – jak się to zresztą zwykle działo w podobnych chwilach. Im stawało sie później, tym bardziej się podniecał. Gdy ludzie wokoło stali w spokoju, jego chwytał demon niepokoju. Wino i papierosy wystarczyły. Nie mógł usiedzieć na miejscu i chodził po pokoju tam i z powrotem. Za nim chodził jego olbrzymi cień, jak na scenie. Przyjaciele wiedzieli, że jak myśli głośno, lepiej mu nie przeszkadzać. Dziś siedzieli oczarowani. Mówił o swojej pracy, opowiadał o Syberji i Cytadeli. Wpadł nagle w gniew przeciw Rosji, cytował wyjątki ze Słowackiego i Wyspiańskiego. Potem mówił o przyszłości. Nie tej przyszłości spowitej w nieokreślone sny niejasnych pragnień, ale o faktach, które stały się częścią jego samego.

O potrzebie stworzenia polskiej armii, jej posłannictwie, jej budowie. Widział ją przed sobą – coś czego bronił, czego potrzebę wyjaśniał.

Gdy chłodny wiatr tatrzański wepchnął firanki do wnętrza pokoju i ukazał przyjaciołom, że już dawno po północy- wiedzieli, że polska armia powstanie. Kiedy tylko Ziuk mówił o jakimś planie tak zdecydowanie jak o tym – plan ten musiał być wykonany. Umiał zmusić innych, by uwierzyli w jego rzeczywistość. Był wśród przyjaciół w chacie tatrzańskiej, a oni kochali go i już w niego wierzyli.

Aktualizacja: 19-06-2006r.
Oglądane: 6751 razy

Print Wersja do druku
Inne podstrony z tej kategorii:
Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE