X
Narodowy Spis Powszechny Ludnoci i Mieszka 2021
RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 83

Działalność akademickiego Pododdziału Z-ku Strzeleckiego w Nowym Targu.

Gazeta Podhalańska Nr 31 z dnia 24 września 1933 r.

Działalność akademickiego Pododdziału Z-ku Strzeleckiego w Nowym Targu.

Akademicka młódź podhalańska zorganizowana jest na terenie Podhala w organizacjach ideowych (akademickie pododdziały Zw. Strzeleckiego), tudzież w organizacji regionalno – samopomocowej (Akademicki Zw. Podhalan w Krakowie). Gdy Akademicki Związek Podhalan w Krakowie na skutek opanowania go przez jednostki „należące do organizacji rozwiązanych przez Państwo” i wadliwej, kierującej się momentami politycznymi gospodarki, chyli się ku upadkowi – to akademickie pododdziały Zw. Strzeleckiego rozwijają się na Podhalu znakomicie, przejawiając działalność nad wyraz intensywną i pożyteczną. Życie wysuwa dziś na czoło organizacje ideowe, zrywając stanowczo z tak zwanemi „bezpartyjnymi” związkami „kulturalno – oświatowemi”, przeżytkami z czasów niewoli.

Obserwując działalność Akademickiego Pododdziału Zw. Strzeleckiego w Nowym Targu, przekonujemy się, jak potrzebną i konieczną rzeczą było utworzenie tej placówki.

Czem się zapisują akademicy w ruchu strzeleckim na Podhalu, mieliśmy możność przekonać się i przekonujemy się nieomal codziennie, widząc ich przy warsztacie pracy ideowej. Wystarczy zajść do ich świetlicy i przysłuchać się tym gorącym, zaciętym dyskusjom na zebraniu czy pogadankach lub też skonstatować poziom ich czytelnictwa ideowego, czy życia towarzyskiego, wystarczy zobaczyć ich przy pracy w terenie po oddziałach Związku Strzeleckiego. Wejdźmy do ich kuźni ideowej – świetlicy i zobaczmy jak pracują.

Istniejący na terenie nowotarskim Akademicki Pododdział Zw. Strzeleckiego w Nowym Targu powstał jeszcze w grudniu 1931 r. na zebraniu konstytuującym jako pierwszy pododdział w Polsce. Na zebraniu tym dokonano wyboru władz z prezesem Stanisławem Merczyńskim na czele, tudzież ustalono program działania. Dzięki poparciu ówczesnego starosty i strzeleckich czynników miejscowych, tym Rada Powiatowa oddała do użytku Pododdziału swą salę posiedzeń w której urządzono świetlicę. Tak świetnie zapowiadająca się organizacja podupadła z chwilą odebrania jej decyzją Rady Powiatowej dawnej świetlicy. Okazało się jak ważną rzeczą dla organizacji jest posiadanie własnego lokalu. Nawet spiskowcy muszą mieć swoją piwnicę, gdzieby się mogli zgromadzić. Wskutek utraty tej podstawy bytu, jaką jest niewątpliwie świetlica, popadł Pododdział w bezczynność. I tak wegetował aż do zdobycia sobie nowej, dziś przez niego zajmowanej świetlicy. Z chwilą odzyskania świetlicy zorganizowano Pododdział, który rozpoczyna odtąd intensywną działalność. Pododdział rozwija działalność w trzech kierunkach: w kierunku wychowania obywatelskiego, strzelectwa, oraz wychowania fizycznego i sportu.

W dziedzinie wychowania obywatelskiego przede wszystkim za pomocą cotygodniowych „zebrań dyskusyjnych”, „prób sił”, pogadanek oraz czytelnictwa, wszczepiono, ugruntowano i rozwijano ideologię państwową w przekonaniach członków, czyli innymi słowy urabiano ich na pełnowartościowych państwowców, przysposabiając ich zarazem do trudnej i odpowiedzialnej pracy w terenie, w charakterze referentów wychowania obywatelskiego. W drugim stadjum rzucono najlepsze siły do pracy po oddziałach w powiecie. Oddaje tutaj młódź akademicka, nieocenione usługi.

W dziedzinie strzelectwa. Omal wszyscy członkowie posiadają odznaki strzeleckie. Pododdział dysponuje dobrymi zawodnikami. W dniu 25 sierpnia br. na zawodach strzeleckich o mistrzostwo P.W. Powiatu nowotarskiego zajmie drużyna akademicka 10 miejsce na dwadzieścia kilka drużyn stojących do tych zawodów. Poza tem Pododdział dostarcza na każde zawody strzeleckie sędziów kontrolnych i pomaga w ich organizowaniu.

W dziedzinie wychowania fizycznego i sportu. W dziedzinie tej przewaga akademików zaznacza się wyraźnie. Przykład: na korespondencyjnych okręgowych zawodach sportowych w dniu 27 sierpnia br. Członkowie Pododdziału zdobywają 3 pierwsze miejsca, trzy miejsca, trzy drugie i 1 trzecie. Również zawodami sportowemi kierują przeważnie akademicy. Miłą niespodziankę sprawił Pododdział, biorąc udział w defiladzie podczas „Święta Strzeleckiego” w dniu 13 sierpnia br. Napatrzyliśmy się już dość na defilujących sokołów, młodzież katolicką it. Pierwszy raz widzieliśmy maszerujących akademików - strzelców.(...) Tak przedstawia się działalność Pododdziału w ujęciu syntetycznym. Organizacji tej warto pospieszyć z pomocą materialną. Wszak musimy pamiętać, że tu chodzi o przyszłe Podhale i przyszłą Polskę.

Mgr Stanisław Merczyński.

Aktualizacja: 19-06-2006r.
Oglądane: 6266 razy

Print Wersja do druku
Inne podstrony z tej kategorii:
Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE