X
Narodowy Spis Powszechny Ludnoci i Mieszka 2021
RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 80

Podhale wielkiem letniskiem.
„Gazeta Podhalańska”, Nr 49, 6 grudnia 1931 r., s.12-13

Podhale wielkiem letniskiem.

W związku z ogólną biedą , wiele rozprawia się teraz o środowiskach poprawiania życia ludzi, na Podhalu szczególnie ciężko walczących o byt. Wśród rozmaitych środków wiodących do poprawy, pragnę wskazać na ten , który uważam za jeden z najskuteczniejszych.

Zaliczam się do Podhalan , chociaż nie do „Skalnych”, gdyż urodziłem się w beskidowej , uroczej, Suchej. Los jednak rzucił mnie w pierwszych latach życia gdzieindziej, tak ,że dopiero jako piętnastoletni gimnazjalista ujrzałem znowu me rodzinne miejsce , przyjeżdżając na wakacje do Zakopanego, gdzie po raz pierwszy w życiu zetknąłem się ze Skalnem Podhalem.

Wrażenie Tatr i całej Podtatrzańskiej okolicy (przewędrowałem wtedy piechotą od Witowa aż po Bukowinę, Jurgów i Żar) było niesłychane! Przemówiło do mnie nieprzemożonym głosem piękno tego zakątka i zagarnęło mię we władztwo. Od tego czasu przez lat dwadzieścia kilka jeżdżę corocznie na Podhale i poznałem je doskonale. Do związku z ta śliczną ziemią , opartego na urodzeniu , połączył się związek przez pracę naukową , turystyczną, społeczną i polityczną. Wszedłem w szeregi tych ludzi w Polsce , którzy, zaklęci urokiem Podhala , na całe życie zostają mu wierni.

W pracy na podhalańskiej niwie, nauczony swoją własną drogą przeżyć , doszedł do wniosku ,że jedną z głównych wartości gospodarczych Podhala, jest jego piękno. Malutkie jest to Podhale , ograniczone z południa niebotycznym zębatym murem Tatr , od wschodu przeciągające się przez faliste Spiskie Zamagórze , ku cudowi Pienin , nad modremi falami Dunajca , na północy oparte o potężny, zielony, łańcuch Gorców i Babiej Góry , a na zachód w pełni przedziwnych kontrastów , wybierające w czarnodunajeckie płaśnie. Ale w tej małej i ubogiej ziemi tkwi piękno, jedyne w całej Polsce , jedno z największych w Europie .Czar przygody Podhala podnosi się przez oryginalność budownictwa miejscowego, barwności i przepych strojów góralskich , odmienność i bogactwo gwary obyczaju i ludu podhalańskiego , tworząc razem całość niezwykłą.

Aby to piękno zobaczyć, nasycić się nim , zaczerpnąć zdrowia, w czystem powietrzu górskiem, przyjeżdża na Podhale coraz to większa ilość letników i turystów .Dotychczas główny ich strumień skierowuje się do Zakopanego pociągnięty jego świetnem położeniem u stóp Tatr i zasłużonym rozgłosem letniej, a ostatnio i zimowej stolicy Polski ,, drugi, mniejszy strumień wlewa się w Pieniny i do ich perły Szczawnicy .W miarę jednak wzrastania sławy Podhala w społeczeństwie polskiem, coraz to więcej letników i turystów przyjeżdża i do innych miejscowości podhalańskich .Wzrasta ilość gości pod Tatrami w Bukowinie, Poroninie, Białce, Białym Dunajcu, Kościeliskach, Witowie, pod Babią Górą w Lipnicy Wielkiej, Zubrzycach, Podwilku i Orawce, pod Gorcami na Kowańcu, pod Pieninami w Czorsztynie, Krościenku itd. – A trzeba powiedzieć, że na tych miejscowościach nie koniec .Wszak znacznie przeważająca ilość miejscowości Skalnego Podhala nadaje się na letniska, pięknością swoją i możliwości rozwoju turystycznego, przewyższa wiele znanych już letnisk .W trzydziestomilionowej zaś Polsce, i w zagranicy, coraz to bardziej interesującej się turystyką w naszej ojczyźnie istnieją niemal nieograniczone możliwości ,dalszego zapełnienia Podhala gośćmi w lecie i w zimie.

Aby jednak to zjawisko rozwijało się, a z ilością przyjeżdżających gości rósł dobrobyt Podhala, potrzeba wytężonej, celowej pracy wszystkich Podhalan, oraz przyjaciół i miłośników podhalańskiej ziemi .Chodzi tu o zrobienie wszystkiego co możliwe , aby przyjeżdżającym gościom zapewnić choćby najprostsze, ale czyste pomieszczenie, wszelakie ułatwienia im pobytu, życzliwe ich traktowanie i jak najtańsze ceny, aby rozwinąć odpowiednią propagandę Podhala, aby chronić od zniszczenia piękno przyrody podhalańskiej, utrzymać strój, budownictwo i gwarę góralską .W pracy tej szczególnie doniosła rola przypada akademickiej młodzieży podhala, wyrosłej ze swej ziemi i znającej ją.

Młodzieży tej, w dniu jubileuszu jej organizacji, składam serdeczne życzenia , aby, gdy skończy swe studia i wróci do pracy na swej cudnej ziemi, przybliżyła się chwila, w którem całe Podhale stanie się wielkiem górskiem letniskiem i zimowiskiem dla gości i turystów z szerokiego świata!

Dr. Walery Goetel

Dziekan Akademii Górniczej w Krakowie, b. Kurator Akad. Zw. Podhalan.

Aktualizacja: 19-06-2006r.
Oglądane: 7742 razy

Print Wersja do druku
Inne podstrony z tej kategorii:
Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE