X
Narodowy Spis Powszechny Ludnoci i Mieszka 2021
RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 55

O kulturze ludowej Podhala.
„Gazeta Podhalańska”, Nr 10,
6 marca 1921, s. 1

O kulturze ludowej Podhala.

Nasze Podhale dziś jeszcze posiada skarby, o których się innym ziemiom polskim już dawno ani nie śni. Przedewszystkiem nasi górale zachowali swój przepiękny strój, którego wyzbywać się nie powinni!

Chłop już koło Makowa, który zatracił swój strój wygląda dziś często jak ostatni łaciarz, bo dziś za drogie pieniądze tylko marne łachy kupi.

Tembardziej zaś nasi górale powinni szanować swój strój i swoje „bukowe portki”, bo jest to strój najpiękniejszy ze wszystkich ziem polskich.

Żaden strój na świcie tak pięknie się nie przedstawia, jak biały, czysto wełniany nasz strój góralski. To też grzechem i głupotą jest to, gdy się go porzuca, bo lepszego dziś w całej Polsce od naszego stroju nie znajdzie.

Drugim pięknym skarbem Podhala jest nasza gwara, nasi uczeni uznali ją za najpiękniejszy język ludowy w Polsce, a wiec tak, jak naszego stroju nie trzeba się także niepotrzebnie wstydzić swojej gwary, bo żyjemy dzięki Bogu w wolnej, ludowej Polsce, a ta się swoich gospodarzy nie wstydzi!

Dlatego nie trzeba się także wstydzić i zapominać naszych góralskich pieśni, które na nasze wezwanie zaczynają już śpiewać w niektórych szkołach gwarą np. w Białce i dzieci przez to śpiewu dobrze i łatwo się uczą. To radzilibyśmy szczerze spróbować także na Orawie i na Spiszu, a kto wie, czy to lepiej nie pójdzie, niż pieśni inne.

Nie powinni także nasi przesławni muzykowie podhalańscy zatracać na weselach, chrzcinach i t.d. melodji naszych pieśni, a chłopcy i dziewczęta naszych tańców.

Umiejmy szanować to, co nam ojcowie zostawili! Dlatego, by nauczyć szanować ludność Podhala to, co nasze zawiązał się na Podhalu bezpartyjny komitet podhalański pod nazwą Tetmajerowskiego, by bronić obyczajów naszych ojców!

Głową tego komitetu są nasi podhalańscy poeci, profesorowie i księża rodem z Podhala, a dotąd zawiązały się ogniska w N. Targu, Odrowążu, Białce, Harklowej, by ratować to, co po ojcach zostało, a zarazem założyć na Podhalu fabryki, szkoły, bibljoteki i td. byśmy żyli, jak wielkie, a oświecone narody, które dlatego są bogate, że umieją pracować.

Tego bogactwa ogólnego i oświaty na Podhalu pragniemy.

Zygmunt Lubertowicz

Aktualizacja: 19-06-2006r.
Oglądane: 13483 razy

Print Wersja do druku
Inne podstrony z tej kategorii:
Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE