X
Narodowy Spis Powszechny Ludnoci i Mieszka 2021
RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 86

Budowa nowego kościoła parafjalnego w Nowym Targu.
„Gazeta Podhalańska”, Nr 31, 1 sierpnia 1926 r., s. 2

Budowa nowego kościoła parafjalnego w Nowym Targu.

Pierwszą myśl budowy nowego kościoła w N. Targu, rzucono w roku 1894. Myśl ta znalazła gorących wielbicieli w osobie wczesnego burmistrza Halikowskiego i proboszcza Muchowicza, a zarazem częściowych realizatorów przez sporządzenie i
przygotowanie odpowiednich materjałów potrzebnych do budowy. Zrazu powstał plan rozbudowy i powiększenia, równocześnie przebudowania starego kościoła, plan ten jednak upadł, gdy architekci powołani orzekli o niemożliwości rozbudowy z powodu małego obszaru zajmowanego, wraz z inwentarzem, przez stary kościół, dalej z powodu zachowania świątyni założonej przez Kazimierza Wielkiego w r. 1340, w stanie pierwotnym, jako drogi i bardzo ważny zabytek historyczny.

W XX wieku powstaje myśl założenia nowego kościoła zupełnie w innem miejscu, mianowicie na południe od rynku. Ogólne zebranie Rady miejskiej, mieszczan, proboszcza uchwaliło za zgodą konsystorza biskupiego, zamienić grunta plebańskie w wymiarze około 79000 m2 na grunta właścicieli prywatnych w wymiarze około 20000 m2 drogą wymiany ewentualnie wykupna Komitet budowy nowego kościoła pod przewodnictwem p.radcy Fr. Krawczyńskiego, zabiera się natychmiast do pracy. Daje polecenia pomiaru gruntów plebańskich jak i prywatnych właścicieli, tak, że w roku 1126 za sprawą p. J. Ramsa dokonano pomiaru gruntów prywatnych, a obecnie przystępuje p. Michał Kabłak do pomiaru gruntów kościelnych, jeszcze nit wymierzonych.
W roku bieżącym, dzięki energji i przedsiębiorczości Komitetu Rady miejskiej z p. burmistrzem J. Rajskim na czele, jakoteż dzięki staraniom obecnego kanonika ks. dr. Fr. Karabuły, zakupiono kilkadziesiąt wagonów wapna, które w jesieni ma być zgaszone, dalej, przystąpiono do ugody mocą której w zimie ma być rozpoczęty zwóz kamieni, a pod jesień definitywna wymiana gruntów. Plany na budowę nowego kościoła sporządził sławny architekt z Warszawy p. Panczakiewicz, rodak tutejszy, zupełnie bezinteresownie. Według opinji Komitetu tudzież proboszcza ks. dr. Karabuły prace około budowy kościoła mają być podjęte z wiosną roku przyszłego, a wykończone w ciągu 10—14 lat Kościół tutejszy, jaki ma stanąć w stolicy Podhala powinien być godny tej stolicy i jej wiernych, gdyż będzie on widomym i okazałym świadkiem kultury w Nowym Targu. Wszyscy parafjanie przedewszystkiem winni zwrócić swe dążności i usiłowanta w tym kierunku, aby ich świątynia była naprawdę piękną i wielką, a nie jak obecnie, bo jest to cel wielki, poważny, święty nawet, któryto powinien przyświecać każdemu obywatelowi. Niech nikt nie uchyla się od ofiary - bo to teraz jest obowiązkiem chrześcijanina-katolika, który każdy powinien spełnić ! Nikt nie powinien się uchylić!

Karol Mirek.

Aktualizacja: 19-06-2006r.
Oglądane: 7144 razy

Print Wersja do druku
Inne podstrony z tej kategorii:
Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE